Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Co zrobić ze sprzedawca.

  1. #1
    quanto
    Guest

    Domyślnie Co zrobić ze sprzedawca.

    Witam wszystkich uzytkowników aparatów Canon.Bardzo prosze o podpowiedż.Zakupiłem aparat Canon PowerShot A530 i sprzedający ( sklep ) nie dał mi instrukcji w formie ksiażeczkowej w języku polskim.Bardzo się migał też od wystawienia gwarancji,jak zrobiłem awanturę to wystawił mi gwarancję Canona ale też mam obawy.Czy mam się upierac o instrukcję ( tak mi się zdaje że jeżeli sprzedaje towar na terytorjum Polski to powinna być w formie książeczki).Dodam że aparat zakupiłem w środę 06.09.2006.Czy mam prawo do zwrotu aparatu jako że towar jest niekompletny ( nic nie rozpakowywałem ).Bardzo prosze o odpowiedż.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Sprzedawca musi dać instrukcję w j. polskim. Ale może być ona w postaci np. kartki z informacją, którym przyciskiem włącza się aparat.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  3. #3
    Początki nałogu Awatar crater
    Dołączył
    Aug 2006
    Wiek
    40
    Posty
    399

    Domyślnie

    Powiem wrecz ze ma taki obowiazek.Jest to zgodne z ustawa z 2005 roku.Niestety niepamietam nuemrkow...mowi ona o obowiazku dostarczenia instrukcji obslugi (tlumaczona kopia oryginalnej !!!) w jezyku urzedowym panstwa, na ktorego terenia towar zostal sprzedany.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Instrukcja po polsku musi być. Nie wiem czy jej brak oznacza niezgodność towaru z umową czy nie, może ktoś inny to będzie wiedział. Bo jeśli oznacza, to ja na podstawie tej niezgodności oddałbym aparat i żądał zwrotu pieniędzy. Takie problemy oznaczają według mnie, że aparat jest z jakiegoś lewego źródła.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar gonzo44
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    był Kraków, był Gdańsk, jest Kraków :-)
    Wiek
    43
    Posty
    1 304

    Domyślnie

    Zapytaj w federacji konsumentow, mi bardzo pomogli w interpretacji przepisów.
    Ostatnio edytowane przez gonzo44 ; 10-09-2006 o 17:12

  6. #6
    Bywalec Awatar Ted
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Nowy Targ
    Wiek
    45
    Posty
    143

    Domyślnie

    Sprzedawca dokonujący sprzedaży w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany udzielić kupującemu jasnych, zrozumiałych i nie wprowadzających w błąd informacji w języku polskim, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego. W szczególności należy podać: nazwę towaru, określenie producenta lub importera i kraj pochodzenia towaru, znak bezpieczeństwa i znak zgodności wymagane przez odrębne przepisy (np. atesty Państwowego Zakładu Higieny), informacje o dopuszczeniu do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej oraz, stosownie do rodzaju towaru, określenie jego energochłonności (np. moc odkurzacza), a także inne dane wskazane w odrębnych przepisach (np. numer świadectwa homologacji sprzętu telekomunikacyjnego).
    (...)
    Sprzedawca jest obowiązany wydać kupującemu wraz z towarem konsumpcyjnym wszystkie elementy jego wyposażenia oraz sporządzone w języku polskim instrukcje obsługi, konserwacji i inne dokumenty wymagane przez odrębne przepisy (np. świadectwo homologacji.)
    Cytat z pierwszego lepszego linku jaki wyrzuca google: http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/5110

    Jakos nie widze tam nic o oryginalnej instrukcji, ani w ogole o zawrtosci instruckcji.

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Anaberg
    Wiek
    54
    Posty
    318

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ted Zobacz posta
    Cytat z pierwszego lepszego linku jaki wyrzuca google: http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/5110

    Jakos nie widze tam nic o oryginalnej instrukcji, ani w ogole o zawrtosci instruckcji.
    Ted, czy nazwa witryny ma coś wspólnego z tą sprawą?

    A tak na poważnie. Po co było kupować. W takich okolicznościach normalną reakcją jest rezygnacja z zakupu. Tak mi się wydaje.
    Ostatnio edytowane przez JSK ; 10-09-2006 o 17:21

    30D; 17-40/4L; 70-200/4L; 50/1,4; 580

  8. #8
    Bywalec Awatar Ted
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Nowy Targ
    Wiek
    45
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JSK Zobacz posta
    Ted, czy nazwa witryny ma coś wspólnego z tą sprawą?
    sie po prostu samo tak otwarlo, ale jak pomyslec to czasem moze dotyczyc niektorych konsumentow. Oczywiscie nie mam tu na mysli nikogo z forum, ale pracujac w sklepie mialem rozne przypadki.

  9. #9
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    Brak instrukcji w jezyku polskim oznacza niezgodnosc towaru z umowa - mozesz ubiegac sie o zwrot pieniedzy lub wymiane na inny kompletny zestaw. Sprzedawca ma 14 dni na pisemna odpowiedz w tej sprawie - jesli w tym czasie tego nie uczyni to znaczy ze rozpatrzyl twoje roszczenia pozytywnie.

    Co do samej instrukcji - nigdzie nie ma powiedzianego ze musi byc w formie papierowej, ksiazeczki czy cos takiego. Niektore firmy (HP, Samsung) instrukcje w jezyku PL dolaczaja w wersji elektrocznej - jest to zgodne z prawem.


    Dziwie sie ze kupilem ten sprzet nie zwracajac uwagi na to co jest w zestawie. Juz nic nie mowie o fakcie stwarzania problemow z wystawieniem gwarancji - po prostu zabierasz kase i wychodzisz!!!

  10. #10
    quanto1
    Guest

    Domyślnie

    I tak zrobiłem.Pojechałem do sklepu kaske oddali a za 2 godziny dzwonili że maja juz instrukcje itd itd.Aparat zamówiłem w sklepie Agito.Wszystko jest w zestawie.Dziekuję za podpowiedzi.na marginesie : zamówiłem aparat w czwartek a w piątek był juz u mnie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •