Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 34

Wątek: Rozpiętość tonalna kliszy.

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 049

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maxbmx Zobacz posta
    Ciekawe kiedy bedzie matryca ktora bedzie potrafiła zniesc taka rozpietość tonalną.
    Oby jeszcze przed zakonczeniem produkcji filmow ;-)

  2. #12

    Domyślnie

    moze fuji s5 bedzie jakas rewolucja

  3. #13
    noe
    Guest

    Domyślnie

    co tu za bzdury czytam, az sie musialem zalogowac..
    od poczatku:

    Ponoć film negatywowy ma większą tolerancję na naświetlenie niż slajd.Jak to się objawia ? Mieści na sobie więcej EV ?

    negatyw ma wieksza tolerancje na bledy ekspozycji, bo mozna je korygowac w procesie wywolania i drugi raz robiac odbitke (ja np czesto przewalam neg. o pol, czasem nawet poltorej przeslony a potem skracam wywolanie).
    natomiast slajd podlega standartowej obrobce w labie i tyle, chyba ze ktos zrobi sobie w domu crosa.
    czyli jak przeeksponujesz slajd to koniec, kupa, a z negatywem mozesz jeszcze walczyc

    Dokladnie, miesci wiecej EV. A znalezienie odpowiedzi jest trywialne, w archiwach newsow na google znalazl bys z kilka setek watkow na ten temat...

    dobry slajd ma rozpietosc tonalna najszersza z wszystkich materialow fotograficznych analogowych i cyfrowych, a te setki watkow ta chyba takie jak ten tu..

    Czy np. slajd średnioformatowy ma większą rozpiętość tonalną niż
    małoobrazkowy ?


    no nie ma, bo rozpietosc tonalna to zdolnosc rejestracji szczegolow w najjasniejszych i najciemniejszych partiach foty. zmieniajac format zmieniamy inne parametry (ziarnistosc, ilosc szczegolow, glebie ostrosci), ale emulsja pozostaje przeciez ta sama.

    film CZ/B ma 12 EV , slajdy roznie ale te najlpesze z 5-6 podobnie jak cyfra fuji ze swoimi matrycami ma troszke wiecej od reszty.
    taka wieksza rozpietosc to fajna sprawa (czesem ratuje jej brak polowkowy szary filtr) jednak nie zawsze da sie go uzyc.


    niedzwiedziu! co ty tam palisz? 12ev to jest rewelacyjny wynik dla slajdu, negatywem mozesz sie do niego zblizyc - tu wszystko zalezy od tego jak naswietlisz a potem jak i w czym go wolasz, bo moze ci wyjsc 5 (jak spiepszysz) a moze i 10ev.
    cyferka ani do jednego ani do drugiego sie nie umywa i wlasnie dlatego opracowano dla cyfrowej fotografii metode HDR , choc rzeczywiscie jak juz cos to matryca SR fuji dyskwalifikuje konkurencje, choc malo kto wie w czym rzecz, bo wszyscy za namowa producentow zapatrzeni sa tylko w ilosc komorek swojej matrycy i mysla, ze jak kupia z 8mln to sa lepsi od tych co maja 6mln..

    Czyli są sytuacje gdzie lepszy będzie negatyw niż slajd i odwrotnie.

    sa takie sytuacje techniczne, do glowy perzychodzi mi mala ilosc swiatla - jest tylko jeden slajd 400iso i, by the way, ktorego polecam, ale tylko z pewnego zrodla, bo jest czuly na rtg i cieplo i latwo lapie zadymienie.
    poza tym jesli potrzebne nam ziarno, albo specyficzny kontrast i wszystkie inne jazdy po bandzie - dlatego slajd uzywany jest najczesciej w profesjonalnej fotografii reklamowej, a negatyw w fotografii artystycznej.

    pozdrawiam wszystkich

  4. #14

    Domyślnie

    slajd 12 EV !!!!!!!! chryste japonskie jaki !!! ja wiem ze najwieksza rozpietosc ma film CZ/B ale widac ze wiem malo ! ale chetnie poslucham dowodow , zrodel na to itp
    ale to ze szersza dynamika jest lepsza niz 10 mpx to juz dawono wiadomo

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez noe Zobacz posta
    co tu za bzdury czytam, az sie musialem zalogowac..
    od poczatku:

    dobry slajd ma rozpietosc tonalna najszersza z wszystkich materialow fotograficznych analogowych i cyfrowych, a te setki watkow ta chyba takie jak ten tu..
    Ktoś Ci jakiś głupot naopowiadał albo nie te same terminy rozumiemy pod pojęciem rozpiętość tonalna...

    Zajrzyj sobie do tego artykułu : http://www.marekmadej.com/pliki%20do.../velvia3hr.pdf

    Velvia 50 (który niewątpliwie dobrym slajdem jest) ma wyznaczone z krzywej charakterystycznej 5.3 EV w zakresie liniowym przez człowieka o którym wiem że raczej bzdur nie opowiada...
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  6. #16
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    53
    Posty
    563

    Domyślnie

    Wiesz, co noe.... Zajrzyj może do Mroczka (taka fajna książka o fotografowaniu).
    Bardzo ładnie pokazuje tam, kiedy przewagę ma slajd a kiedy negatyw.
    Bo jak rozumiem pomieszało ci się coś i mylisz pojęcia.

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Noe, pomyliłeś dynamikę z rozpiętością tonalną, ot co.
    Czytasz bzdury i piszesz bzdury (-:
    Kolorowemu negatywowi też skracasz czas wołania?

  8. #18
    Coś już napisał Awatar mmosk
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Warszawa / Puławy
    Wiek
    45
    Posty
    70

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bagnet007 Zobacz posta
    Czyli są sytuacje gdzie lepszy będzie negatyw niż slajd i odwrotnie.
    Zgadza sie. Jest jeszcze tylko jeden maly szczegol. Ja osobiscie robilem kiedys glownie na negatywach. cieszylem sie z tego, ze sa mniej czule na przeswietlenia i nidoswietlenia, tansze w wyolaniu itp. Slajdy tu upadaja. Jednak dosiwadczylem jednego. Swoje zdjecia glownie skanuje i tu slajdy sa rewelacyjne a negatywy sa po prostu od niczego. Skanowanie czystego negatywu jest bardzo problematyczne, pojawia sie wiele szumow, odzwierciedlenie barw jest kiepskie i trzeba wiecej potem korygowac. Ze slajdami nie ma juz takich problemow. Tak wiec jak chce sie robic odbitki to polecam negatywy, a jak potem skanowac to raczej slajdy
    Mateusz Moskalik
    http://www.arktyka.org.pl, http://www.wild-arctic.eu
    Canon 5D + obudowa Ikelite + Ikelite DS51, Sigma 24/1.8 EX, Sigma 70-200/2.8 EX, statywy GIOTTO's, plecaki Lowepro, skrzynie transportowe PELI

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    36
    Posty
    1 344

    Domyślnie

    Dzięki Wam już nie jestem aż tak zielony Wczoraj wpadłem na genialny pomysł Do krajobrazu przydaje się duża rozpiętość tonalna. Skoro emulsja cz/b ma rozpiętość ~12EV to dlaczego by nie spróbować nią zrobić kolorowego zdjęcia A dokładnie trzy, każde z filtrem barwnym np. R G i B. Potem połączyć na warstwach w PSie. Wiadomo że nic się nie może ruszać na scenie (woda, liście itd.) Czy ktoś ma za sobą takie wyczyny :-P ?

    EDIT: mmosk- ciekawa strona (http://www.arktyka.org.pl)
    Ostatnio edytowane przez Bagnet007 ; 22-10-2006 o 15:14

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 049

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmosk Zobacz posta
    Skanowanie czystego negatywu jest bardzo problematyczne, pojawia sie wiele szumow, odzwierciedlenie barw jest kiepskie i trzeba wiecej potem korygowac. Ze slajdami nie ma juz takich problemow. Tak wiec jak chce sie robic odbitki to polecam negatywy, a jak potem skanowac to raczej slajdy

    Ja tez mialem takie doswiadczenie az kupilem zestaw do kalibracji skanera. Od tej pory nie mam problemu z negatywami jezeli idzie o kolory. CO do slajdu tak jedt duzo latwiejszy - mi super skanuje sie PRovie 100F i Kodaka 100VS.

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •