Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Kłopoty z kolorem.

  1. #1
    marecki_5
    Guest

    Domyślnie Kłopoty z kolorem.

    Witam wszystkich.
    To mój pierwszy post, aczkolwiek przyglądam się forum od dłuższego czasu:wink: .

    Oto mój problemik:

    Ciekawostka - to samo zdjęcie otwarte w dwóch różnych przeglądarkach i rozbieżna interpretacja barw:




    Wywołałem je w MM i kolory były takie jak w xnview. Samo zdjęcie było obrabiane w PS2 z nefa, jak się nie mylę w przestrzeni sRGB.
    Ktoś wie o co chodzi?
    Ostatnio edytowane przez marecki_5 ; 27-08-2006 o 22:38

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz1972
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Ząbkowice Śląskie
    Wiek
    51
    Posty
    3 042

    Domyślnie

    Ustaw we wszystkich programach ( zaczynając od win ) profil sRGB.

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Jun 2006
    Posty
    678

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz1972
    Ustaw we wszystkich programach ( zaczynając od win ) profil sRGB.
    a jakis hint jak i gdzie to poustawiac ? bo ja mam podobny problemik !?
    EOS x2, sloik x5, blyskotki x6

  4. #4
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marecki_5
    Witam wszystkich.
    To mój pierwszy post, aczkolwiek przyglądam się forum od dłuższego czasu:wink: .

    Oto mój problemik:

    Ciekawostka - to samo zdjęcie otwarte w dwóch różnych przeglądarkach i rozbieżna interpretacja barw:


    Wywołałem je w MM i kolory były takie jak w xnview. Samo zdjęcie było obrabiane w PS2 z nefa, jak się nie mylę w przestrzeni sRGB.
    Ktoś wie o co chodzi?
    Rozwiązania są conajmniej dwa.

    1. Używać przeglądarki, która obsługuje Color Management (radzi sobie z profilami).
    2. Wszystkie konwersje wykonywać do sRGB.

    Ludziska z niewiadomych powodów nie używają Bridge'a (mając PSa) a to bardzo dobry program albo nie chcą FastStone'a (za darmo).

    #2 nie polecam bo wieksze korekty w PS na sRGB to katastrofa.

    Co to jest MM - Media Markt?

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz1972
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Ząbkowice Śląskie
    Wiek
    51
    Posty
    3 042

    Domyślnie

    Dla win :
    panel sterowania , ekran , ustawienia , zaawansowane , zarządzanie kolorami , dodaj wybierasz "sRGB Color Space Profile.icm" , ustaw jako domyślne .
    Niektóre przeglądarki korzystają z ustawienia win , a niektórym trzeba pokazać z jakiego profilu mają korzystać .

  6. #6
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz1972
    Dla win :
    panel sterowania , ekran , ustawienia , zaawansowane , zarządzanie kolorami , dodaj wybierasz "sRGB Color Space Profile.icm" , ustaw jako domyślne .
    Niektóre przeglądarki korzystają z ustawienia win , a niektórym trzeba pokazać z jakiego profilu mają korzystać .
    A jak monitor masz skalibrowany to też tak?

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz1972
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Ząbkowice Śląskie
    Wiek
    51
    Posty
    3 042

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    A jak monitor masz skalibrowany to też tak?
    Czepiasz się Przecież wiadomo że nie . W sumie sam mogłeś podać linka do swojego wykładu http://canon-board.info/showthread.php?t=8520

  8. #8
    Bywalec Awatar Duty
    Dołączył
    Apr 2005
    Wiek
    54
    Posty
    244

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz1972
    Dla win :
    panel sterowania , ekran , ustawienia , zaawansowane , zarządzanie kolorami , dodaj wybierasz "sRGB Color Space Profile.icm" , ustaw jako domyślne .
    Niektóre przeglądarki korzystają z ustawienia win , a niektórym trzeba pokazać z jakiego profilu mają korzystać .
    Nie radzę takich eksperymentów - ustawienie sRGB jako profilu dla monitora może bardziej napsuć, niż poprawić. Profil powinien opisywać mozliwości barwne DANEGO urządzenia - sRGB robi to z grubsza - czasem całkiem w drugą stronę.

    Odnośnie pierwszego postu:
    Drugie zdjęcie (to w podglądzie faksów dla windows) nie pokazuje wiernych barw, bo ten program nie obsługuje profili - wyświetla po prostu wartości RGB nie zważając na profile - czyli tak samo jak przeglądarki internetowe (chyba, że jakieś już je obsługują? bo IE na pewno nie).
    Nieważne, jaki sprzęt posiadasz. Ważne, jak go potrafisz wykorzystać.

  9. #9
    marecki_5
    Guest

    Domyślnie

    Tak MM to Media Markt - sorki za skróty. Co do wyjaśnienia to nie jestem zupełnie przekonany - pokazane przeze mnie zdjęcie było edytowane w photoshopie, wykonałem również odbitki zdjęć które nie były przerabiane w PS w xnview wyglądały tak samo jak w przeglądarce Windows, a mimo to po wywołaniu miały inny odcień.

  10. #10
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marecki_5
    Tak MM to Media Markt - sorki za skróty. Co do wyjaśnienia to nie jestem zupełnie przekonany - pokazane przeze mnie zdjęcie było edytowane w photoshopie, wykonałem również odbitki zdjęć które nie były przerabiane w PS w xnview wyglądały tak samo jak w przeglądarce Windows, a mimo to po wywołaniu miały inny odcień.
    Kolory na zdjeciu (zwłaszcza z MM) mają niewiele wspólnego z tym co na ekranie

    Tomasz1972, którego się czepiałem , podał linka do tego co i jak z tymi kolorami. Właściwie zanim możesz uzyskac sensowną odpowiedź to trzeba by Ci zadać parę pytań. Masz skalibrowany monitor? Jak obrabiałeś zdjęcie do labu? Jakie korekty wykonali w labie?

    Mnie sie (na skalibrowanym monitorze) prawe zdjecie nieco bardziej podoba, Lewe jest jakieś takie lekko szare.

    EDIT: To jest "podobało" bo znikneło - nie ma linku

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •