Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: standard 50mm na 5D 50/1.4 i 50/2.5 macro

  1. #1

    Domyślnie standard 50mm na 5D 50/1.4 i 50/2.5 macro

    do 5D kupiłem dwie piedziesiątki Canona 50/1,4 i 50/ 2,5 Compact Macro. Chciałem po kilku dniach pracy wybrać jeden...ale nie okazało się to łatwe. Do 90% zdjęć używam standardu wiec jest do dla mnie najważniejsza ogniskowa. Fotografuję ludzi i w większości pracuje pomiędzy 1,5 a 4 metry. Lubię gdy 50-tka staje się raz „tele” raz „szerokim kątem”. (nawyk z ze średniego formatu).
    50/ 2,5 Compact Macro oczywiście nie będzie wykorzystywany do makro ...a 50/1.8 odpuściłem ze względu na „delikatną” konstrukcje...

    oto kilka spostrzeżeń
    dystorsja:
    50/1,4 – obiektyw od razu się zdyskwalifikował. Dystorsja jak na piedziesiatkę jest dla mnie BARDZO duża (porównuje to innych używanych piedziesiątek Zeissa i Nikona - a nie do taniego zooma) na zdjęciach naprawdę widać ze deformuje... już wydawało mi się ze w ten sposób 50/ 2,5 Compact Macro będzie zapięty na stałe /jest znacznie lepiej skorygowany/, niestety..

    kolor:
    50/1,4 - jest wyraźnie chłodniesz
    Compact Macro 50/2,5 - ciepła dominanta

    bokeh:
    50/1,4 - od 1,4 do 2,8 pięknie (szkoda ze nic z tego czaru nie idac na matówce)
    Compact Macro 50/2,5 - od przysłony f 2,8 obydwa obiektywy maja podobną plastykę
    w światłach rozpoznaje się kształt przesłony (8 i 6 listków) reszta prawie identyczna

    ostrość:
    50/1,4 - na pełnej dziurze niema, od f2,8 jest OK a od f5,6 prawie bez zastrzeżeń (dziwne, środek jakby bardziej mdławy od bliskich brzegów)
    Compact Macro 50/2,5 - Centrum kadru jest lepsze od 50/1,4 ale reszta BARDZO ZŁA. (nie mówię o dalekich brzegach) jest ŹLE wszędzie dokoła i poprawia się dopiero od f8 ale na odpowiadających przesłonach nie dorównuje 50/1,4 jak na obiektyw makro to jest to ...martwiące?!!

    pod światło:
    Compact Macro 50/2,5 - jest głęboko osadzone z dobrą osłona (52mm) praktycznie żadne szanse na łapanie bocznych refleksów
    50/1,4 - ok., bo Zeiss ani Pentax to nie jest...

    autofokus i mechanika:
    Compact Macro – głośny ale akuratny.
    50/1,4 nie jestem pewien...., jest ładny po wyciagnięciu z kartonika, po założeniu na korpus wygląda szlachetnie...no, nie będę się dalej nabijał

    Jeżeli 60mm Canona na cropa jest bardzo OK. to te dwie 50-tki na FF są NieBardzo /moim zdaniem/. Wygląda na to że pozostała jeszcze tylko Sigma 50macro do sprawdzenia...bo brak matówki z klinem ograniczył wybór do tych 3 szkieł.
    p.s.
    witam, jak na mój pierwszy raz na Forum to może trochę przydługo ......
    kłaniam się wszystkim Arek

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar popmart
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    50
    Posty
    1 721

    Domyślnie

    Polecam adaptację Zeiss PLANAR 50 /1,4 z Contax/Yashica , jeśli AF nie jest absolutnym priorytetem to reszta nie zawiedzie.....Koszt takiej operacjii to ok 600PLN

  3. #3
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    Trzeba przyznać że dystorsja 50/1.4 jak na stałoogniskowy obiektyw jest trochę ponad normę, ale na szczęście z cropem jej zupełnie nie widać

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Jac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    W-wa/Bielany
    Posty
    4 813

    Domyślnie

    witamy, ladny wstep, zabraklo jedynie kilku przykladow ilustrujacych - bo jak wszystko jest wzgledne tak i dystorsja ;-)
    ja to wole jednak zdjecia, niz opisy, porownywac ;-)

  5. #5

    Domyślnie

    Eeee Jac przesadzasz. Gdyby to byl opis typu: "bo mi sie tak podoba" to bym mial pretensje, a tutaj widac, ze gosc zna temat i fachowo bez zbednego pitolenia opisuje oba szkla. Tak sie sklada, ze uzywalem obu szkiel. A 50/1,4 mam nawet teraz i musze przyznac, ze trudno byloby mi zanegowac ktorekolwiek ze stwierdzen. Poza jednym moze - autofocus w macro to żenujące przedstawienie "dzwieku i orazu". Obiektyw wydaje cos na ksztalt swistu polaczonego ze zgrzytem i rusza sie w te i we w te. I moim zdajniem nie jest on precyzyjny, ale reszta opisu sie pokrywa z moimi spostrzezeniami. Dodam jedynie, ze w studio szklo 50/1,4 sprawdza sie rewelacyjnie. Po prostu ono przy przyslonach ponizej 2.8 (moze ponizej 5.6 nawet) potrzebuje dobrych warunkow oswietleniowych i daje takiego kopa, ze oj boli Chcesz przykladow. Prosze, wejdz na ponizszy link i dalej.
    http://portret.piotrbiegaj.com/1.html

    Wszystkie foty robione 50/1,4. Dla mnie styknie
    Ostatnio edytowane przez iczek ; 22-08-2006 o 12:11

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Jac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    W-wa/Bielany
    Posty
    4 813

    Domyślnie

    no ja mialem raz 50/1.4 i szybko oddalem zostawiajc sobie swoje MK I, poza tym ja zawsze wole zdjecia, niz opisy - wnioski wyciagam sam - choc niektore uwagi sa/moga byc cenne...
    Opis mi sie podoba ale i tak sie bede upieral ze brakuje zdjec ;-)

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar adamek
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    39
    Posty
    2 265

    Domyślnie

    iczek: czy źwięki wydaje podobne do canon 28/2.8 ? (którego to się rpestraszyłem jak użyłem po raz pierwszy. )
    Miłego dnia
    adam jastrzębowski
    cyfra i analog. obiektywy, statyw i monopod
    tu tu

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jac
    no ja mialem raz 50/1.4 i szybko oddalem
    Moze dlatego wlasnie nie poznales tego szkal dobrze a co do przykladow, to po prostu nie traktuj tego tekstu jako testu... ale ok zgadzam sie, ze fotki mowia wiecej niz tekst.

    Cytat Zamieszczone przez adamek
    iczek: czy źwięki wydaje podobne do canon 28/2.8 ? (którego to się rpestraszyłem jak użyłem po raz pierwszy. )
    Jesli sie przestraszyles to tak Bo jak ja uzylem 50/2,5 pierwszy raz to mniemam, ze mialem tez strach w oczach i chcialem odeslac obiektyw jako uszkodzony
    straszna mechanika....

  9. #9
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iczek
    A 50/1,4 mam nawet teraz i musze przyznac, ze trudno byloby mi zanegowac ktorekolwiek ze stwierdzen. Poza jednym moze - autofocus w macro to żenujące przedstawienie "dzwieku i orazu". Obiektyw wydaje cos na ksztalt swistu polaczonego ze zgrzytem i rusza sie w te i we w te.
    Powoli mogę się zacząc uważać za eksperta od 50/1.4 bo za chwilkę będę mieć czwartą sztukę i z tego co piszesz to masz wyjątko kiepski egzemplarz. Ten obiektyw nie wydaje z siebie żadnych świstów ani zgrzytów, jedyne co słychać to cichutkie szmery. Co do ruszanie "w te i we w te" to pełna zgoda.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar adamek
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    39
    Posty
    2 265

    Domyślnie

    no i słusznie.
    Bo iczek pisze o 50-ce macro.
    Miłego dnia
    adam jastrzębowski
    cyfra i analog. obiektywy, statyw i monopod
    tu tu

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •