Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar Tytus
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    51
    Posty
    1 358

    Domyślnie 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą

    To ja jeszcze jedną kwestię zapodam, która była kiedyś poruszany na dpreview a tutaj chyba nie, a może macie w tej kwestii jakieś doświadczenia

    otóż na dpreview zaobserwowali, że zdjęcia robione 300D (zdaje się w grę wchodził obiektyw KITowy) przy użyciu nawet wbudowanej lampy są jak żyleta w porównaniu z pracą AF bez lampy

    ja sam robiłem kilka zdjęc i różnica rzeczywiście jest widoczna, elementy są przy lampie dużo ostrzejsze, ale czemu?

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    58
    Posty
    65

    Domyślnie

    moze to kwestia kontrastu podniesionego błyskiem . wiekszy kontrast to i wrazenie ostrosci jest wieksze... .
    jakie byly warunki i paramety z jakimi robiles zdjecia ?
    Pozdrawiam,
    Krzysiek
    EOS 1,5 GTD + EF 10-780/1,2 L+ SPIDLAJT 747 EX

  3. #3
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Re: 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą

    Cytat Zamieszczone przez Tytus
    To ja jeszcze jedną kwestię zapodam, która była kiedyś poruszany na dpreview a tutaj chyba nie, a może macie w tej kwestii jakieś doświadczenia

    otóż na dpreview zaobserwowali, że zdjęcia robione 300D (zdaje się w grę wchodził obiektyw KITowy) przy użyciu nawet wbudowanej lampy są jak żyleta w porównaniu z pracą AF bez lampy

    ja sam robiłem kilka zdjęc i różnica rzeczywiście jest widoczna, elementy są przy lampie dużo ostrzejsze, ale czemu?

    Łapy Ci się trzęsą, ciekawe od czego? ;-) Zdjęcie z lampą zwykle jest ostrzejsze z powodu kontrastu podniesionego przez lampe ale również bardzo istotny jest czas naświetlania. Nawet jeśli migawka jest otwarta przez 1/30s to i tak czas blysku jest bardzo krótki. Przy zdjeciach z krótkimi czasami aparat generuje serie błysków synchronicznie z przesuwajacą się szczeliną migawki - czyli robi zdjęcie partiami. Robiłem sporo zdjęć na różnych imprezach w pomieszczeniach o bardzo słabym oświetleniu obiektywem 35-350L i nawet przy długich ogniskowych zdjęcia wychodziły nieporuszone i ostre.

    Pozdrawiam,
    Janusz

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Tytus
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    51
    Posty
    1 358

    Domyślnie Re: 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Cytat Zamieszczone przez Tytus
    To ja jeszcze jedną kwestię zapodam, która była kiedyś poruszany na dpreview a tutaj chyba nie, a może macie w tej kwestii jakieś doświadczenia

    otóż na dpreview zaobserwowali, że zdjęcia robione 300D (zdaje się w grę wchodził obiektyw KITowy) przy użyciu nawet wbudowanej lampy są jak żyleta w porównaniu z pracą AF bez lampy

    ja sam robiłem kilka zdjęc i różnica rzeczywiście jest widoczna, elementy są przy lampie dużo ostrzejsze, ale czemu?

    Łapy Ci się trzęsą, ciekawe od czego? ;-) Zdjęcie z lampą zwykle jest ostrzejsze z powodu kontrastu podniesionego przez lampe ale również bardzo istotny jest czas naświetlania. Nawet jeśli migawka jest otwarta przez 1/30s to i tak czas blysku jest bardzo krótki. Przy zdjeciach z krótkimi czasami aparat generuje serie błysków synchronicznie z przesuwajacą się szczeliną migawki - czyli robi zdjęcie partiami. Robiłem sporo zdjęć na różnych imprezach w pomieszczeniach o bardzo słabym oświetleniu obiektywem 35-350L i nawet przy długich ogniskowych zdjęcia wychodziły nieporuszone i ostre.

    Pozdrawiam,
    Janusz
    Ty nie traktować mnie jak blondynka dobrze?

    seria błysków to raczej przy braku mozliwości ustawienia ostrości przez AF się pojawia a nie przy krótkich czasach

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    58
    Posty
    65

    Domyślnie

    mozna zrobic probe - dwa zdjecia z blyskiem i tymi samamymi parametrami ale przy pierwszym zdjeciu wylaczyc wspomaganie AFa .
    inna proba : 1sze zdjecie z blyskiem ,czas 1/60 a drugie z czasem 1/200 przyslona w obu ta sama, powedzmy f4, mysle że na tym drugim ostrosc wydawac sie bedzie lepsza
    Pozdrawiam,
    Krzysiek
    EOS 1,5 GTD + EF 10-780/1,2 L+ SPIDLAJT 747 EX

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie Re: 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Przy zdjeciach z krótkimi czasami aparat generuje serie błysków synchronicznie z przesuwajacą się szczeliną migawki - czyli robi zdjęcie partiami.
    Chyba tak jest w rzeczywistości. Jednak nie kumam dlaczego?

  7. #7
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    58
    Posty
    65

    Domyślnie Re: 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Przy zdjeciach z krótkimi czasami aparat generuje serie błysków synchronicznie z przesuwajacą się szczeliną migawki - czyli robi zdjęcie partiami.
    Chyba tak jest w rzeczywistości. Jednak nie kumam dlaczego?
    tak jest ale tylko w trybie FP,czyli przy czasach krotrzych niz standardowy czas synchro konkretnego aparatu. czas migawki regulowany jest szybkoscią przebiegu lamelek i szerokoscią szczeliny m 1 a 2 lamelką.
    przy krotkich czasach szczelina jest malutka i jeden blysk lampy naswietlilby zdjecie tylko na tym odslonietym paseczku negatywu czy matrycy. na zdjecu widoczne by to bylo jako lekko jasniejszy poziomy pasek . blysk ciagly (seria blyskow, czyli w tym wypadku stroboskop) trwa tyle samo lub dluzej co przebieg migawki (szczeliny miedzy lamelkami) przez calą szerokosc klatki
    Pozdrawiam,
    Krzysiek
    EOS 1,5 GTD + EF 10-780/1,2 L+ SPIDLAJT 747 EX

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie Re: 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą

    Cytat Zamieszczone przez Chrismela
    przy krotkich czasach szczelina jest malutka i jeden blysk lampy naswietlilby zdjecie tylko na tym odslonietym paseczku negatywu czy matrycy.
    Jasne, dzięki!

  9. #9
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Re: 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą

    Cytat Zamieszczone przez Chrismela
    ... na zdjecu widoczne by to bylo jako lekko jasniejszy poziomy pasek ...
    No to jest temat dodatkowy, nieco OT do wątku. Pewności nie mam ale, "mnie sie wydaje" że szczelina wędruje nieco po skosie. W każdym razie nie jest to dokladnie poziomy pasek. Nie wiem jak jest w dSLR-ach bo szkoda mi matrycy zeby wiercic w niej dziurke i patrzec "od tyłu". W analogach było łatwiej to zobaczyć - wystarczyło pare razy pstryknac z otwarta tylna klapa patrzac na dosc silne zrodlo swiatla i szło zobaczyć jak "idzie" szczelina :-)

    Pozdrawiam
    Janusz

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie Re: 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Pewności nie mam ale, "mnie sie wydaje" że szczelina wędruje nieco po skosie.
    No ale to w gruncie rzeczy już nie ma znaczenia dla mechanizmu zjawiska. BTW, pamietacie te szmaciane migawki w pierwszych SLR'ach?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •