Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45

Wątek: Oświetlenie do domowego studio

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar Arkan
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 401

    Domyślnie Oświetlenie do domowego studio

    Po ostatniej klapie z seją w swietle zastanym, dojrzałem do decyzji o zakupie oświetlenia do zrobienia domowego studia.... no i mam problem, bo tak naprawdę nie wiem jakich lamp (i czego jeszcze) będę potrzebował. Będę wdzieczny z wszelkie sugestie, linki czy porady gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat. Zastosowanie głównie portret i akt. Wymiary pomieszczenia to ok 4x5m i 2,60m wysokości.

    Arkan
    Pentax K-5 II, Leica M9

  2. #2
    Początki nałogu Awatar satriani
    Dołączył
    Aug 2004
    Wiek
    45
    Posty
    443

    Domyślnie

    pytasz o lampy profesjonalne czy o jakieś domowe techniki stelażowo halogenowe?
    Bo o tych pierwszych to nie mam pojęcia

  3. #3
    Bywalec Awatar Algier
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    234

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez satriani
    pytasz o lampy profesjonalne czy o jakieś domowe techniki stelażowo halogenowe?
    Bo o tych pierwszych to nie mam pojęcia
    Też jestem zainteresowany ale raczej tym 2 ("domowe techniki stelażowo halogenowe")
    M50 | EF-M 22 | EF-M 15-45 | Canon Mount adapter EF-EOS M
    20D | EF-S 18-55 | T 28-75/2.8 | EF 50/1.8 | EF-S 60/2.8 macro | EF 70-200/4L
    580EXII​
    055XPROB | 488rc2

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Arkan
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 401

    Domyślnie

    Nie, full profi to raczej nie. Myślę o jakichś halogenach +softboxy etc, o czyms co pozwoli doświetlić tło itd., ale to będzie robota "domowa".

    Arkan
    Pentax K-5 II, Leica M9

  5. #5
    Początki nałogu Awatar satriani
    Dołączył
    Aug 2004
    Wiek
    45
    Posty
    443

    Domyślnie

    ramy montażowe , podobne jak do regałów w garażach, można kupić np w obi czy w praktikerze. Plecam poeksperymentować z lampkami halogenowymi z obrotową głowicą i przykręcanymi do stelaża, oczywiście jekieś prześcieradła żeby zrobić coś w stylu namiotu świetlnego no i podstawa w niskobudżetowym studio oświetleniowym przynajmniej jedna lampa z synchronizacją z aparatem z jakimś softboxem. Widziałem jak jakiś koleś pokazywał fotki takiej instalacji, jak znajdę linka to zaraz Ci prześlę

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    58
    Posty
    65

    Domyślnie

    zajżyj tu - funsports - moze znajdziesz cos dla siebie
    Pozdrawiam,
    Krzysiek
    EOS 1,5 GTD + EF 10-780/1,2 L+ SPIDLAJT 747 EX

  7. #7
    Bywalec Awatar TomaszQ
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Polska
    Posty
    127

    Domyślnie

    Decyzja o wyborze rodzaju oświetlenia zależy moim zdaniem od 2 czynników.
    Po pierwsze kasa.
    Po drugie temperatura barwna.
    Kasę pozostawię ... rzecz wiadoma.
    Tempreratura ok. 3500 st. K ... halogeny.
    Zalety - cena.
    Wady - nie można mieszać ze światłem dziennym, błyskowym etc.
    Wydzielanie dużej ilości ciepła i związane z tym kłopoty z zastosowaniem softboxów etc. Prądożerność. Skalowanie elektroniczne powoduje zmiany w temperaturze barwnej.
    Temperatura 5000 - 6000 st. K
    Głowice błysklowe lub źródła fluorescencyjne.
    Proponuję przemyśleć szczególnie te drugie.
    Dzisiaj bez większych problemów mozna kupić świetlówki (nawet kompaktowe) o stopniu oddawania barw A i temp. barwnej od 5000 do nawet 10 000 K.
    Z oprawami też nie ma większego problemu.
    Ważne jest by przekszkałtniki zasilające były elektroniczne, pracujące na wysokich częstotliwościach. W przeciwnym wypadku możesz trafić migawką na "przejście przerz 0" i wszystko dziabli wzięli.
    Wady: rozmiary i niewielka moc.
    Zalety: Cena, skalowalność mocy światła przy zachowaniu stałej temperatury barwnej.
    Możliwość mieszania z błyskiem etc. Niskie wydzielanie ciepła umożliwiajace bezproblemowe stosowanie softboxów etc.

  8. #8

    Domyślnie

    za 2000 zł masz 2 statywy, dwie lamy 350 Ws (spokojnie wystarczą i to z nadwyżką mocy), softboks i parasole, przewody transmiter podczarwieni do wyzwolenia lamp. Temperatuyura 5500 K. To wydatek jednorazowy ale rozstawiasz i chowasz jak nie używasz. Całość w dobrej torbie. Polecam bo sam tak zaczynałem i naprawdę warto. Całość jak napisałem 2000 do 2500 ale masz cud zestawik. Szukaj w www.markoflash.pl
    Analog i cyfra

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Tarnów
    Wiek
    40
    Posty
    200

    Domyślnie

    mam pytanko: mam pomiesczenie o wymiarach 5x2,7 m . czy da rade zrobic w nim amatorskie studio? bo wydaje mi sie ze za waskie bedzie :/
    Pkt 8 regulaminu forum

    Sprzęt: Canon 40D + Canon 350D+BG-E3 + Sigma 10-20; Tamron 17-50mm f/2.8 XR; 70-200 f/2.8L; Speedlite 580EX II + 430EX; 16+8+4+2+1 GB CF Kingston Elite Pro, itd...

  10. #10
    Uzależniony Awatar eternus
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Kraków / Tarnów
    Posty
    668

    Domyślnie

    mnie zastanawia czy w takim małym studiu lepiej mieć światło ciągłe, czy błyskowe wyzwalane przez błysk lampy z aparatu?

    Bo na Allegro taki zestaw ze świtałem ciagłym to koszt np. 350 złotych
    http://www.allegro.pl/item241451138_...ojna_moc_.html

    i tyleż samo z błyskiem
    http://www.allegro.pl/item242031025_..._oprawka_.html
    http://www.allegro.pl/item241451136_...tudio_dom.html

    Szkoda tylko, że na ile się orientuję, to nie bardzo jest jak regulować w tak tanich zestawach moc światła.

    Tak na logikę, to wydaje się, że wygodniejsze powinno być wygodniejsze. Tylko, czy zestaw w tej cenie (pierwszy link) nie jest za słaby? Czy nie będzie zbyt ciemno?

    Jakie są Wasze przemyślenia / doświadczenia w kwestii prosty zestaw domowego studia - światło byłskowe vs ciągłe? Jakie rozwiązania polecacie?
    EOS 300D + dotatki + Digital Ixus
    "Zawsze nadchodzi godzina w historii, kiedy ten, który ośmieli się powiedzieć,
    że dwa i dwa to cztery, jest karany śmiercią. (Albert Camus)

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •