Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 45

Wątek: Oświetlenie do domowego studio

  1. #21
    Uzależniony Awatar tom517
    Dołączył
    Jun 2007
    Wiek
    45
    Posty
    495

    Domyślnie

    moze ktos posiada jakies fotki (np portretowe) wykonane przy pomocy takiego zestawu z zarowkami 68Ws Podobno do focenia w namiocie bezcieniowym przedmiotowto to sa az za mocne, mnie interesuja wieksze obiekty (ludzie ). Jeszcze zastnawia mnie jak ich moc porownac do mocy zwyklych zarowek, czy halogenow. Myslalem jeszcze nad takim ze swietlowkami energooszczednymi, ale podobno posiadaja jakas dziure w widmie i sie nie nadaja za bardzo do zdjec. A moze takie lampy halogenowe sa dobrym rozwiazaniem

  2. #22
    Początki nałogu Awatar SimOn!
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    3Miasto
    Wiek
    42
    Posty
    371

    Domyślnie

    Z tymi żarówkami wszystko mogło by być nawet spoko ale... nijak nie da się regulować ich mocy. A nie zawsze da się i chce się mocno przymykać szkło lub żonglować czasami. Ja sam do swoich żarówek potem muszę przypinać np kartki papieru lub kalki technicznej... irytujące to odrobinkę. Jak bym dziś decydował się na totalnie amatorskie oświetlenie (bo lepszego mi nie trzeba) to ze względu na ergonomię wolał bym wziąć jakieś najtańsze lampy z regulacją a nie żarówki błyskowe. Lampy mają też dodatkowy plus w postaci światła modelującego, dzięki temu nie robisz po np 4-5 strzałów próbnych, testując ustawienia.

    Co do halogenów cóż, dają dużo ciepełka w chłodne jesienne i zimowe wieczory :wink: do tego licznik też zasuwa jak głupi

    EDIT:
    Przypomniało mi się, ze kiedyś widziałem gdzieś w necie jak koleś przerobił żarówki dodając przełącznik pozwalający odłączyć jeden z kondensatorów i dzięki temu miał regulacje chyba 1/1 i 1/2
    Ostatnio edytowane przez SimOn! ; 08-10-2007 o 23:27
    podpis...

  3. #23

    Domyślnie

    Nie trzeba ich wcale przerabiać, żarówki z regulacją są już na allegro za ~ 95zl. Sam chciałem ostatnio takie kupić do packshotów, pytanie tylko czy działają, i jaką mają Gn (bo w te podawane Ws jakoś nie wierzę ) Ktoś z Was może już ich używał?
    Front Side Studio

    www.fs-studio.pl

  4. #24
    Uzależniony Awatar tom517
    Dołączył
    Jun 2007
    Wiek
    45
    Posty
    495

    Domyślnie

    tutaj o mocy tych 68Ws do packshotow link Czyli te po 95 mysle ze sa ok i sam nad nimi mysle.
    SimOn! co okazalo Ci sie zbedne a co niezbedne przy tym amatorskim studio. Uzywasz parasolek (ilu) i ewentualnie czego jeszcze, statywow..., a co zalozmy zakupiles i lezy w kacie i sie kurzy ?? Korzystasz z fotoceli czy kabelka synchro ??

  5. #25
    Początki nałogu Awatar SimOn!
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    3Miasto
    Wiek
    42
    Posty
    371

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tom517 Zobacz posta
    SimOn! co okazalo Ci sie zbedne a co niezbedne przy tym amatorskim studio. Uzywasz parasolek (ilu) i ewentualnie czego jeszcze, statywow..., a co zalozmy zakupiles i lezy w kacie i sie kurzy ?? Korzystasz z fotoceli czy kabelka synchro ??

    Studio to za dużo powiedziane. Cykam coś dla siebie czasem jakieś portreciki, czy zdjęcia do dokumentów dla znajomych czy rodziny. Do tego jakieś tam fotki z użyciem namiotu bezcieniowego.

    Parasolek nie używam i nie mam zamiaru. Moim zdaniem lepsze efekty daje softbox. Ja nawet zmajstrowałem sobie softboxy samemu, bo szkoda mi jest kasy. Czasem np owinę tylko żarówkę (jak pisałem wcześniej) kalką lub papierem, folia bąbelkową lub czymś innym.

    No statywy to rzecz niezbędna bez tego nie dało by się tych "lampek" ustawić. Ja mam zwykłą chińszczyznę, mi starczają.

    W kącie to właściwie nic nie leży :-) starałem się kupować z rozmysłem, żeby nie marnowaś kasy.

    Co do wyzwalania to tak. Fotocele wbudowane w żarówki czasem mooocno mnie denerwują. Bo jeżeli np są 3 lampy dwie przed modelem, ustawione po bokach w różnej konfiguracji ( np różna wysokość) do tego założę jakiś "softbox made by SimOn!" a trzecią ustawiam za modelem to pojawiają się komplikacje. Zawsze mam podpięty kabel synchro, który wyzwala jedną z żarówek, reszta (2szt) na fotoceli. Czasem fotocela w jednej z tych lamp stojących z przodu nie "widzi" błysku tej drugiej. Lub jeśli podepnę kabel do żarówki za modelem lampy przednie czasem też nie wystrzelą ( częściej jedna z nich). I kończy się to zazwyczaj tak, że lamy stoją tam gdzie one chcą a nie gdzie ja bym je chciał No po prostu muszę jakiś kompromis wypracowywać.
    Żeby to rozwiązać zbieram się już od dłuuugiego czasu za zrobienie dodatkowego kabelka z rozgałęźnikiem na końcu. Wtedy będę wyzwalał obie żarówki (przednie np) kablem.
    Aaa bo zapomniałem napisać, że trzecią lampą nie jest żarówka błyskowa ale stara lampa błyskowa (z wbudowaną fotocelą) która nie kwalifikuje się do podpięcia kablem synchro bo ma wysokie napięcie na stopce. Tą lampę mocuję na zwykłym statywie foto (Velbon) w ten sposób, że wywierciłem w kostce sunchro (plastikowej, podobnej do tej) otwór od dołu i przykręcam ją do płytki statywu jak aparat.

    Ogólnie moje doświadczenia są takie. Żarówki do namiotu - super, dają radę, są tanie i wystarczają. Moc regulujesz zmieniając odległość w jakiej znajdują sie względem namiotu.
    Do portretu - lampy i już! Nie wyważajmy już otwartych drzwi. A za brak kasy na sprzęt płacimy dużym dyskomfortem pracy.

    No ale są tu więksi spece od domowego studio niż ja.
    Ostatnio edytowane przez SimOn! ; 09-10-2007 o 14:30
    podpis...

  6. #26
    Uzależniony Awatar tom517
    Dołączył
    Jun 2007
    Wiek
    45
    Posty
    495

    Domyślnie

    dzieki za odpowiedz SimOn! w oczekiwaniu na odpowiedz znalazlem pare przydatnych informacji na cyberfoto: link1, link2 Mysle nad zakupem od razu calego zestawu i nie chce kupic zbednych rzeczy, lepiej by bylo pewnie kupowac po kolei po zarowce i dodatkach, ale chce zaoszczedzic na kosztach wysylki. Fajnie by bylo cos sensownego zlozyc za niewielkie pieniadze (do 400). Myslalem nad dwoma statywami z dwoma zarowkami 68/32Ws i parasolkami, ale tak patrze ze trzy (glowne boczne i do tla) zrodla swiatla by sie przydaly (portret). Szykuje sie kolejna skarbonka bez dna ...

  7. #27
    Astar
    Guest

    Domyślnie

    Ok, mam 400zł i muszę za to dobrać zestaw do portretów i całych postaci aktów i bóg wie czego jeszcze.

    Da się w ogóle? Jeśli tak to w jaki sposób
    Myślałem o zestawie błyskowych 68ws na główne i 34ws do doświetlania. Nie pytam czy słabe bo widzę że będzie z nimi trochę zabawy, pytam czy to w ogóle da radę a jeśli nie to co byście polecili.

  8. #28
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Łódź
    Posty
    2 227

    Domyślnie

    Ja w planach mam cos takiego 2x http://www.allegro.pl/item480920513_...yjna_lodz.html + statyw/paprasolki , razem nieco ponad 500 zl , wydaje mi sie lepszym rozwiazaniem , do nauki itp wystarczy , pracowalem troche na tych lampach i sprawdzily sie
    no comment...

  9. #29
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    56

    Domyślnie

    Ja miałem okazje pracować na 2x Figter F400 i naprawdę polecam.
    Mam jednak bardzo male pomeiszczenie i zamierzam tylko polowy sylwetek robic. Sadze ze tego typu lampa bedzie dla mnie przesada.
    Znam zdjecia portretow i sylwetek, z uzyciem 2x 100WS (podanej przez MM-architekci) + 68WS do doswietlenia tla + lampa blyskowa aparatu wyzwalana zdalnie.

    Jesli taki zestaw pozwala na fotografowanie calej postaci to moze 1x100WS lub 1x100WS+68WS wystarczy do portretow?

    MM-architekci, podziel sie spostrzezeniami dot. tych lamp, na ktorych pracowales?

  10. #30
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Łódź
    Posty
    2 227

    Domyślnie

    Nie mialem zbyt duzo czasu na prace z nimi i bylo to troche na wariata , ale ogolnie doswietlana byla cala postac , biale parasolki , calosc wyszla bardzo dobrze , mocy wystarczylo , wzwalane byly blyskiem wlasnie. Nie wiem jak z trwaloscia itd , wlasciciel lamp byl zadowolony z nich ,tez amator , mysle ze na poczatek sprawdza sie , do czasu az dojdziemy czego nam potrzeba.
    no comment...

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •