Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 45

Wątek: Oświetlenie do domowego studio

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez eternus Zobacz posta
    mnie zastanawia czy w takim małym studiu lepiej mieć światło ciągłe, czy błyskowe wyzwalane przez błysk lampy z aparatu?
    Lepiej błyskowe wyzwalane kablem lub radiowo. Przez błysk lampy z aparatu jest bardzo trudno, bo nie zawsze daje się wyłączyć przedbłysk, poza tym błysk z aparatu psuje światło które sobie ustawimy przy pomocy lamp zewnętrznych.
    Bo na Allegro taki zestaw ze świtałem ciagłym to koszt np. 350 złotych
    http://www.allegro.pl/item241451138_...ojna_moc_.html
    250W to raczej mało. Tzn 1x500 (halogen) to mało, czyli 2x250 również niewiele. W dodatku parasolki są bez dyfuzora, tylko jako srebrny reflektor. Nie daje to miękkiego światła, raczej sprawia wrażenie wielu punktowych. Potrafi robić brzydkie cienie.


    Tu już lepiej, bo są dyfuzory
    Słabiutkie lampki...
    Szkoda tylko, że na ile się orientuję, to nie bardzo jest jak regulować w tak tanich zestawach moc światła.
    Przy błyskowych żarówkach i przy 420ex odpalanej bez ttla czyli na pełnej mocy, regulowałem poprzez umieszczenie kartki białego papieru przed palnikiem. Kartki bądź kartek lub kartki złożonej odpowiednią ilość razy.
    Tak na logikę, to wydaje się, że wygodniejsze powinno być wygodniejsze.
    Nie sposób się nie zgodzić.
    Tylko, czy zestaw w tej cenie (pierwszy link) nie jest za słaby? Czy nie będzie zbyt ciemno?
    Będzie
    Jakie są Wasze przemyślenia / doświadczenia w kwestii prosty zestaw domowego studia - światło byłskowe vs ciągłe? Jakie rozwiązania polecacie?
    Polecę błyskowe i cyfrę do podglądu efektów (zamiast polaroida), nawet na ekraniku.
    Lepsze jest błyskowe z pilotami, ale przy tanich lampach proporcje halogenów mogą być inne niż błysku i też warto sprawdzać cyfrą.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez speed555 Zobacz posta
    mam pytanko: mam pomiesczenie o wymiarach 5x2,7 m . czy da rade zrobic w nim amatorskie studio? bo wydaje mi sie ze za waskie bedzie :/
    Do wygodnej pracy będzie za wąskie. Za wąskie będzie też to umieszczenia niektórych teł.
    Do amatorskiej pracy będzie dobre, bo zawsze można sobie jakoś poradzić, wystarczy głowa.
    Ostatnio edytowane przez minek ; 08-09-2007 o 16:14 Powód: Automerged Doublepost

  2. #12
    Uzależniony Awatar eternus
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Kraków / Tarnów
    Posty
    668

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minek Zobacz posta
    Lepiej błyskowe wyzwalane kablem lub radiowo. Przez błysk lampy z aparatu jest bardzo trudno, bo nie zawsze daje się wyłączyć przedbłysk, poza tym błysk z aparatu psuje światło które sobie ustawimy przy pomocy lamp zewnętrznych.
    A gdyby np. taką 420 odpalić całkiem w bok, lub wręcz za siebie? Słyszałem o tych problemach z przedbłyskiem, ale chyba w takiej konfiguracji nie powinno być problemów?


    A czy w tego typu zestawie (do 500 złotych) coś byś zmienił, czy też takie rozwiązanie uznajesz za optymalne? (bo do tego widomo: tło + trzymadło do tego, ale tego w te 500 złotych nie wliczam)
    EOS 300D + dotatki + Digital Ixus
    "Zawsze nadchodzi godzina w historii, kiedy ten, który ośmieli się powiedzieć,
    że dwa i dwa to cztery, jest karany śmiercią. (Albert Camus)

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez eternus Zobacz posta
    A gdyby np. taką 420 odpalić całkiem w bok, lub wręcz za siebie? Słyszałem o tych problemach z przedbłyskiem, ale chyba w takiej konfiguracji nie powinno być problemów?
    Nie bardzo rozumiem, co to może zmienić? Przedbłysk będzie i to on wyzwoli lampy (chyba że na kompakcie - w G5 mogłem ustawić lampę na M i jej moc regulować z aparatu w zakresie 5 przysłon, wtedy błyskała raz).
    Błysk za siebie owszem, o ile się od niczego nie odbije zmniejszy na pewno wpływ na fotografowaną scenę.

    A czy w tego typu zestawie (do 500 złotych) coś byś zmienił, czy też takie rozwiązanie uznajesz za optymalne? (bo do tego widomo: tło + trzymadło do tego, ale tego w te 500 złotych nie wliczam)
    Pojęcia nie mam, kupował bym osobno i na to samo by wyszło. Dwie większe żarówki, dwie parasolki i dwa statywy. I oprawki. Oprócz oprawek to wszytko kosztuje po średnio 80zł, czyli w 500 się zmieścisz.
    Fajne są parasolki z odpinaną powierzchnią odbijającą - może służyć jako dyfuzor bez tego i z tym jako reflektor, też nieco zmiękczony bo biały dyfuzor pojawia się przed srebrnym materiałem odbijającym.

  4. #14
    Bywalec Awatar tomasek
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Koszalin
    Posty
    169

    Domyślnie

    Ja odrazu mówię, że nie warto iść na "oszczędności" i wyzwalać kablem. Niestety zrobiłem ten błąd, przez co mam teraz dużo pierdzielenia się z kablami, kabelkami, kostkami synchro itd. Raz prawie aparat poleciał ze statywem na glebę jak nogą o kabel zahaczyłem...
    5D mk2 | 7D mk2 | S20/1.8 | C35/2 IS | C100/2.8L IS | C24-70/2.8L II | C70-200/2.8L | 580II

  5. #15

    Domyślnie

    Ja odrazu mówię, że nie warto iść na "oszczędności" i wyzwalać kablem. Niestety zrobiłem ten błąd, przez co mam teraz dużo pierdzielenia się z kablami, kabelkami, kostkami synchro itd. Raz prawie aparat poleciał ze statywem na glebę jak nogą o kabel zahaczyłem...
    Nie mówiąc o problemie polaryzacji...

    Mimo to, że mam dobrą polaryzacje - lampa czasami nie wypala - w kabelku szamotanym przezemnie pewnie coś nie styka...

    Najbliższy zakup - wyzwalacz bezprzewodowy.

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Eryk Zobacz posta
    Nie mówiąc o problemie polaryzacji...
    Jakim problemie? Jakiej polaryzacji?
    Mimo to, że mam dobrą polaryzacje - lampa czasami nie wypala - w kabelku szamotanym przezemnie pewnie coś nie styka...
    Tego nie obejdziesz. Jak masz luźne wtyczki i niedopasowane, to tak będzie. Upchnij papierem zbędne luzy i będzie niezawodne

    Najbliższy zakup - wyzwalacz bezprzewodowy.
    Jeśli to będzie chiński wyzwalacz za 180zł, to powodzenia. Akurat fartownie trafiłem na egzemplarz gdzie może raz na 30 mi nie wyzwoli. Ale z opinii i obserwacji widzę, że potrafi być duuużo gorzej.
    Ostatnio edytowane przez minek ; 09-09-2007 o 20:11

  7. #17
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    42
    Posty
    117

    Domyślnie

    Jak mogę coś podpowiedzieć założycielowi tego wątku to na allegro w czwartek kończy się licytacja czterech lamp za całkiem „ okazyjną” kwotę  lampy Elfo. Kwestia jaką sumę przeznaczyłeś na „domowe studio” ja do dziś licytowałem te lampy ale akurat trafiła się „ inna” okazja

    Pkt 8 regulaminu forum

    CANON 5D MARK II[BG-E6] + 35L + 50 + 85 + 17-40L + 24-105L + 70-200L

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez i3ill Zobacz posta
    Jak mogę coś podpowiedzieć założycielowi tego wątku to na allegro w czwartek kończy się licytacja (...)
    Zerknij jeszcze, kiedy założyciel wątku ów wątek zakładał...
    Ja sądzę, że przez trzy (słownie: 3) lata zdążył już jakoś wybrnąć z problemu.

  9. #19
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    42
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minek Zobacz posta
    Zerknij jeszcze, kiedy założyciel wątku ów wątek zakładał...
    Ja sądzę, że przez trzy (słownie: 3) lata zdążył już jakoś wybrnąć z problemu.
    Ale jaja hehe ... nie spojrzałem.
    Ale może chce zmienić hehe ;-p

    Pkt 8 regulaminu forum

    CANON 5D MARK II[BG-E6] + 35L + 50 + 85 + 17-40L + 24-105L + 70-200L

  10. #20

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •