Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: gdzie te niebo????

  1. #1
    kulbit
    Guest

    Domyślnie gdzie te niebo????

    Witam wszystkich
    To jest mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość
    Dziś żona przyniosła zdjęcia z labu - efekt pstrykania min. zamku w Czersku oraz latającej fortecy na prezentacji w 36 SPLT przy okęciu. Niestety, krótko mówiąc fotki mnie załamały. Na 90 % zdjęć niebo jest koloru mlecznego. Dodam tylko, że zdjęcia robione były o różnych porach dnia raczej popołudniowych i wieczorem. Ustawienia aparatu też były rózne - od pełnej automatyki po ustawianie priorytetu przysłony, czy czasu. Prawie zawsze efekt taki sam, nawet kiedy pstrykałem fortecę z czerwonawym niebie w tle i tak na zdjęciu jest białe Gdzie jest przyczyna??? Czy w złej technice robienia zdjęć, czy w samym aparacie, czy też w labie? Dodam jeszcze, że aparat to Canon EOS 300 + obiektywy Canon 28-90 4-5,6 i Tamron 80-210 4,5-5,6 a użyta klisza Kodak ISO 200. A problem ten zauważyłem już wcześniej..

  2. #2
    Uzależniony Awatar Silent Planet
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Poznań / tu nie ma plenerów CB
    Posty
    832

    Domyślnie

    A na negatywie widzisz niebo?
    Jeśli tak, to lab zwalił odbitki.
    EOS is SILENCE
    "Enjoy the silence."
    ---
    Wróciłem...!
    analog & digital / black & white / calm & easy...

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar McKane
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    45
    Posty
    2 015

    Domyślnie

    Trudno ocenic nie widzac zdjec ale stawiam na fotografowanie pod slonce albo w godzinach wczesno popoludniowych.
    http://www.bykom-stop.avx.pl/

    Najnowsze fotografie cegiel znajdziesz w mojej galerii http://canon-board.info//showthread.php?t=11296

  4. #4
    przemoch
    Guest

    Domyślnie

    nie będę sie wymądrzał ale czy takie sytuacje nie występują przy braku filtra UV ?

  5. #5
    Uzależniony Awatar FOTOGRAF
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Holandia, Polska
    Wiek
    33
    Posty
    762

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez przemoch
    nie będę sie wymądrzał ale czy takie sytuacje nie występują przy braku filtra UV ?
    raczej nie. przeciez nie kazdy ma na swoim obiektywie filtr uv, a i tak wychodza mu zdjecia ( niebo )
    Nikon Lowepro Zeiss Tamron Sigma Sony VAIO Manfrotto i duzo innych dupereli
    Canon? moze niedlugo!

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar McKane
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    45
    Posty
    2 015

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez przemoch
    nie będę sie wymądrzał ale czy takie sytuacje nie występują przy braku filtra UV ?
    UV odpada. Bez problemu mozna bez uzycia tego filtra zrobic zdjecie z ladnym niebem.

    Tak teraz doczytalem ... wyglada tez ze nie poradziles sobie z kontrastami. Ciemna forteca na tle nieba to idealny przyklad w ktorym niebo przy zlym ustawieniu sie fotografa wychodzi mleczne. Jedyny sposob w tym przypadku to poczekanie az slonce znajdzie sie za plecami i dobry pomiar swiatla.
    http://www.bykom-stop.avx.pl/

    Najnowsze fotografie cegiel znajdziesz w mojej galerii http://canon-board.info//showthread.php?t=11296

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Somewhere in Europe
    Posty
    348

    Domyślnie

    Nie będę się wymądrzał - ale stawiam na kilka przyczyn:
    - zdjęcia w kierunku światła ("pod słońce"),
    - film o zbyt wysokiej czułości (ISO 200 niezbyt się do tego rodzaju zdjęć nadaje - o niebo lepszy byłby ISO 100),
    Obie te przyczyny powodują, iż w aparacie brakuje wystarczająco krótkiego czasu i po prostu niebo "się prześwietla". Przy tego rodzaju zdjęciach ilość światła wpadającego przez obiektyw jest bardzo duża. Film o wyższej czułości (np. ISO 200) powoduje konieczność stosowania krótszego czasu naświetlania (np. w okolicach 1/2000 lub jeszcze krótszy) niż w przypadku użycia filmu mniej czułego (np. ISO 100), kiedy np. 1/1600 - 1/2000 mogłoby wystarczyć. EOS 300 mógł po prostu się "nie wyrobić".
    Do tego dodałbym:
    - bardzo duży kontrast (jak pisze McKane), który w takich warunkach i przy takiej czułości filmu trudno wyeliminować.

    Co mogłoby pomóc ?
    Na mój rozum:
    - filtr neutralnie szary, który zmniejszyłby ilość światła wpadającego przez obiektyw
    - ewentualnie polar, który uwypukliłby niebo
    - film o mniejszej czułości
    - fotografowanie w trybie manualnym przy jak najkrótszym czasie i jak najmniejszym otworze przysłony.

    Oczywiście nie można wykluczyć błędu fotolabu - ale bez zobaczenia zdjęć nie będę się bawił w proroka.
    Tyle.

    M@riusz
    Canon EOS 30D | Canon EOS 7D | Tokina 11-16 AT-X 116 Pro DX f/2.8 | Tamron 17-35 SP AF Di LD IF f/2.8-4 | Tamron 28-75 SP AF XR Di LD IF f/2.8 | Tamron 70-200 f/2.8 Di LD Macro | Canon EF 50 f/1.8 | Speedlite 430 EX | Velbon Sherpa 600R | Velbon RUP 4 | Naneu Pro C300

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez McKane
    Trudno ocenic nie widzac zdjec ale stawiam na fotografowanie pod slonce albo w godzinach wczesno popoludniowych.
    przecież napisał, że w popołudniowych i wieczorem

  9. #9
    kulbit
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez McKane
    Tak teraz doczytalem ... wyglada tez ze nie poradziles sobie z kontrastami. Ciemna forteca na tle nieba to idealny przyklad w ktorym niebo przy zlym ustawieniu sie fotografa wychodzi mleczne. Jedyny sposob w tym przypadku to poczekanie az slonce znajdzie sie za plecami i dobry pomiar swiatla.
    Fociłem fortecę z każdej strony i wszędzie mam mleko (jedynie na może 2 fotkach, które robiłem mając i tak już słabe słonce za plecami, widać niebo, ale i tak dość blade jak na tę porę dnia). Jak już wspomniałem wcześniej ostatnie zdjęcia wykonywałem przy zachodzącym słońcu, skrytym za czerwonawymi chmurami, a i tak widać tylko biel.

  10. #10
    Uzależniony Awatar gawryl
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Bialystok
    Wiek
    47
    Posty
    810

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kulbit
    Fociłem fortecę z każdej strony i wszędzie mam mleko...
    powiedz w koncu co masz na negatywach to pomoze nam Ci pomoc...
    350d, KIT 18-55, 50/f1.8, 100-300/f4.5-5.6 USM, 420EX. www.gawryl.pl

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •