Strona 5 z 12 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 112

Wątek: #23 RAW-y - Podstawy obróbki

  1. #41
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dazz Zobacz posta
    A co powiecie wywoływaniu RAW przez samego PhotoSopa?
    W samym PhotoShopie sie nie da. Adobe Camera RAW to plugin do PS.

    Cytat Zamieszczone przez dazz Zobacz posta
    Dlaczego wszyscy używają innych programów skoro wszystko można zrobić w PSie?
    No właśnie dlaczego? Odpowiedź JEST już w tym wątku i to kilkakrotnie
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 04-10-2006 o 21:41

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  2. #42
    tedarn
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Przerób tym 500 zdjęć z weekendowej wycieczki sam zrozumiesz
    Janusz
    czy można trochę nagiąć zasady (apropos braku wyostrzania czy zmiany nasycenia) w przypadku gdy chciałbym obrobić zdjęcia które nie wymagają tak wielkiej jakości, np. z szkolnej uroczystości którą obstrzelałem (nie chce mi się tyle ręcznie obrabiać w szopie) albo np ze ślubu (tu w sumie są większe wymagania ale czy na tyle)
    jak sie na to zapatrujecie?

    pozdrawiam

  3. #43
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Skoro jakość nie jest ważna, to można nagiąć wszystkie zasady. Byle efekt Cię satysfakcjonował.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  4. #44
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Wawa
    Wiek
    53
    Posty
    371

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Tak naprawde to nie polecam żadnego Żaden nie jest w pełni uniwersalny. Są zdjęcie, których obróbka Camera RAW to katorga a C1 sobie radzi bez problemu.

    Moje typy to (w takiej właśnie kolejności):

    1. Capture One
    2. RAWShooter Premium
    3. Camera RAW

    Lightroom jest jeszcze okropnie daleko w krzakach - trochę potrwa zanim coś z tego będzie.

    Janusz


    Bardzo dobry tekst. Mocno sie podbudowałem po jego przeczytaniu. IMHO informacji na temat naprawdę dobrej technicznej fotografii jest niewiele. Staram się rozpracować temat na własną rękę, jako podstawę mając fotografię analogową (a dokładnie slajdy). Jestem na etapie rozpracowywania oprogramowania do wywoływania rawów i moje dotychczsowe spostrzeżenia są dokładnie takie same jak opisałeś. Każdy program jest inny, jeden nie wyrabia cieni, inny słabo wypracowuje światła, a jeszcze inny gubi detale. Żaden ze znanych mi programów nie jest w stanie wyzyskać całej informacji z matrycy. Teraz jestem z fazie sprawdzania co którym można podkręcić. Poczytałem Twoje posty i widzę, że brnę we właściwym kierunku i nie marnuję czasu, a właściwy kierunek jest tu bardzo ważny, gdyż na eksperymenty z ustawieniami oprogramowania i testowymi ujęciami potrzeba naprawdę masę czasu. A jako amator czasu mam niewiele, gdyż foto to moje hobby, a nie nurt główny, z czegoś trzeba się utrzymać i mieć jeszcze na to hobby Pozdrawiam

  5. #45
    Bywalec Awatar _invictus
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Oświęcim
    Wiek
    44
    Posty
    143

    Domyślnie

    Mam pytanie dot. resize'u zdjęć: zakładam że pliki RAW który mam, m.in będę umieszczał na stronie, to lepszym wynikiem będzie wywołanie z RAWa do tiff wraz z resize, czy lepiej do oryginalnej rozdziałki, i potem sobie w gimpie zmieniać wielkość?

  6. #46
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    52

    Domyślnie

    ciekawe pytanie...mógłby ktos na nie odpowiedzieć?

  7. #47
    Pełne uzależnienie Awatar gwozdzt
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    51
    Posty
    5 780

    Domyślnie

    Mam pytanie: na jakim etapie obrobki ustawiać kontrast oraz nasycenie kolorów? Skąd wątpliwości?

    Ano stąd, że w zasadniczej lekcji (post #1) Janusz radzi, aby robić to w PS po wywołaniu RAW:
    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Kontrast. (Contrast)
    Od kontrastu to jest Photoshop!
    Nasycenie. (Saturation)
    Jak wyżej.
    natomiast już w poście #33 pisze, aby ustawiać je w konwerterze, bo w PS się tylko psuje:
    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    4. Inne ustawienia - i JEST tu co ustawiać. Krzywe, nasycenia, zafarb, kontrast. To jeden z ważniejszych punktów - tutaj to się robi łatwo - później w PS już tylko się psuje.
    Zatem na którym etapie obróbki lepiej ustawić kontras i saturację?
    Logika podpowiada mi, że lepiej w konwerterze (bo to w końcu obróbka bezstratna), ale przykład z ostrością pokazuje, że niekoniecznie jest tak, jak podpowiada logika. No więc jak jest naprawdę?
    Pozdrowienia, Tomek
    Kilka moich zdjęć... i sprzęt

  8. #48
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gwozdzt Zobacz posta
    Mam pytanie: na jakim etapie obrobki ustawiać kontrast oraz nasycenie kolorów? Skąd wątpliwości? .....

    Logika podpowiada mi, że lepiej w konwerterze (bo to w końcu obróbka bezstratna), ale przykład z ostrością pokazuje, że niekoniecznie jest tak, jak podpowiada logika. No więc jak jest naprawdę?
    Dobrze logika podpowiada

    Wyraziłem się nie do końca precyzyjnie. Wstępnie kontrast ustawiać najlepiej w konwerterze ale to ustawienie globalne i na dodatek sam suwak "Contrast" daje niewielkie możliwości stąd najczęściej i tak finalnie kontrast to już w PhotoShopie.

    EDIT: Jesli już ustawiać kontrast w RAW konwerterze to lepiej próbować robić to krzywymi. Można wówczas bardziej precyzyjnie dobrać obszar w którym kontrast ma być podwyższony - niestety kosztem innych obszarów, które automatycznie nieco kontrast tracą. Suwak kontrast to "jazda po całości" - zwykle nie jest nadzwyczaj efektywna.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 12-03-2007 o 13:28

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  9. #49
    Uzależniony Awatar Zigi
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    niedaleko Częstochowy
    Wiek
    47
    Posty
    532

    Domyślnie

    A ja mam pytanie:
    Dlaczego efekty stosowania różnych konwerterów np: C1 i Camera Raw teoretycznie dla tych samych ustawień white balance dają wynikowo różne efekty końcowe?
    40D, c10-22, c15-85, c50/1.4, 70-200L4, 400L5.6, RUP43, Sherpa 600R +inne graty...
    Moje wiekowe zdjątka na CB & na obiektywnych - zapraszam

  10. #50
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zigi Zobacz posta
    A ja mam pytanie:
    Dlaczego efekty stosowania różnych konwerterów np: C1 i Camera Raw teoretycznie dla tych samych ustawień white balance dają wynikowo różne efekty końcowe?
    Bo to różne programy, używające różnych algorytmów. Poza tym na WB świat się nie kończy i kilkanaście albo kilkadziesiąt (w ACR 4) innych ustawień ma też swój wpływ.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

Strona 5 z 12 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •