Strona 4 z 12 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 112

Wątek: #23 RAW-y - Podstawy obróbki

  1. #31
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez liquidsound
    Moze jakis tutorial??
    1. Otwierasz RAW w DPP
    2. suwaczkami ustawiasz korekte ekspozycji tak jak ci sie podoba
    3. Ustawiasz balans bieli tak jak ci sie podoba
    4. Wyostrzasz
    5. Wywolujesz do jpg

    Jesli nie ptorafisz zdefiniowac "tak jak ci sie podoba" to popros kogos o skalibrowanie monitora, pozniej zrob odbitki i zdecyduj.

  2. #32
    Uzależniony Awatar dentharg
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Tomaszów Maz/Łódź
    Posty
    867

    Domyślnie

    Tyle, że zdaje się iż RSP nie będzie kontynuowany..
    Ja raczej kupię Bibble Pro z racji tego, że jest pod Linuksa i ma obsługę profili kolorów także na tej platformie.
    A jak się z kolesiami z BibbleLabs zagada to i zniżkę dadzą. Ja dostałem 30 USD zniżki za samo gadanie
    Postprocessing: AfterShot Pro + pluginy

  3. #33
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    ...
    4. Wyostrzasz
    ...
    Tylko nie to. Bez wyostrzania please. Pisałem o tym.

    1. Otwierasz
    2. WB
    3. Ekspozycja
    4. Inne ustawienia - i JEST tu co ustawiać. Krzywe, nasycenia, zafarb, kontrast. To jeden z ważniejszych punktów - tutaj to się robi łatwo - później w PS już tylko się psuje.
    5. CA - Aberracja Chromatyczna!!!! - niestety (z tych których używam) jest tylko w Camera RAW.
    6. Ewentulane inne poprawki jeśli umożliwia to konwerter. Delikatne odszumianie, zmniejszenie bandingu itp.
    7. Do TIFF jeśli zdjęcie będzie dalej obrabiane w PS do największej możliwej przestrzeni barw (zwykle ProPhoto). Jesli nie zamierzamy obrabiać w PS można jechać do JPEGa i sRGB.

    Janusz


    EDIT: PS. Kolejność - najpierw WB a potem ekspozycja - jest istotna. WB ustala proporcje pomiędzy kanałami RGB czyli "przypisuje" pikselom określone wartości. Jeśli zmieniamy ekspozyję PO ustawieniu WB mamy kontrolę clippingu. Robiąc w odwrotnej kolejności łatwo o clipping. Kolejność taką "podpowiada" również ułożenie zakładek w programach C1 czy RSP - "z góry na dół".
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 02-08-2006 o 10:28

  4. #34
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Janusz... ty piszesz poradnik zaawansowany a ja napisalem podstawowy.
    Dla osoby naprawde swieej w rawie.
    Taka osobe raczej przerazaja slowa klasy banding, krzywe czy aberracje.
    Kolega chcial tutorial jak z RAWa w prosty sposob zrobic jpga - czyli bez kombinowania, jezdzenia po wykresikach czy obrobki w Photoshopie. DPP daje wlasnie mozliwosc takiej prostej obrobki - ekspozycja, balans, wyostrzenie, jpg i gotowe.
    Twoja kolejnosc to drugi krok w nauce obrobki RAWow - dla tych ktorzy sie przekonaja ze warto i chca wiecej - mniej wiecej miesiac po oswajaniu sie z podstawowymi opcjami konwerterow RAW.

  5. #35
    Dopiero zaczyna Awatar appimate
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Wiek
    52
    Posty
    19

    Domyślnie JPG i RAW w 300D

    W 20D i 5D to taka duża miniaturka w 300D jest conieco mniejsza ale też niemała. Za to przeglądarki mają co pokazać i to się rewelacyjnie nadaje do "pierwszego odsiewu" zdjęc nieudanych, nieostrych itp. itd..

    Janusz

    powiedzcie, koledzy (i koleżancy), bo ja robię RAW'y, ale do JPG, który w tym RAW'ie jest niby zaszyty dostępu nie mam. czy coś przeoczyłem, czy po prostu ten JPG służy do podglądu?


  6. #36
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Np. IrfanView wyświetla ten jpg.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  7. #37
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez appimate
    powiedzcie, koledzy (i koleżancy), bo ja robię RAW'y, ale do JPG, który w tym RAW'ie jest niby zaszyty dostępu nie mam. czy coś przeoczyłem, czy po prostu ten JPG służy do podglądu?

    FastStone wyświetla ten jpeg, podobnie jak Irfan. Nawet przydarzyło mi się ostatnio, że jedyne co zostało ze zdjęcia to właśnie ten jpeg FastStone go wyświetlał a próby kopiowania pliku podawały błąd CRC. Co ciekawe FastStone potrafi tą podglądówkę zapisać w osobnym pliku.

    Wiekszość zaawansowanych programów typu C1, RSP, Bridge nie korzysta z zaszytych jpegów a tworzą własne podglądówki. Często zaszyty jpeg jest wyświetlany tylko na krótko na początku zanim zostanie zrobiona podglądówka. Chociaż, ciekawostka, RSP potrafił wyświetlić połówke uszkodzonego pliku, podglądówkę pokazał dobrą a w okienku głównym - połowę zdjęcia
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 29-08-2006 o 10:01

  8. #38
    Pełne uzależnienie Awatar Venio
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Katowice
    Wiek
    37
    Posty
    1 084

    Domyślnie

    a czemu nie wyostrzac?? W RawShooterze sharpen jest na '0' czy to jest ustawienie bez ostrzenia? Czy dopiero jak sowak dam na minimum?

  9. #39
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Venio Zobacz posta
    a czemu nie wyostrzac?? W RawShooterze sharpen jest na '0' czy to jest ustawienie bez ostrzenia? Czy dopiero jak sowak dam na minimum?
    Wyostrzanie w ACR i C1 to "zwykłe" USM w RSP/RSE jest jakiś inny algorytm ostrzenia i nie jest tak "prymitywny" jak USM ale dalej nie jest to cudo. Są lepsze narzędzia do ostrzenia - nawet "smart sharpen" jest lepszy, nie mówiąc o pluginach typu intelisharpen czy "specjalizowanych" pod aparat CSPro Mirandy. Zwykle ostrzenie całego zdjęcia jest niezbyt potrzebne. Po co ostrzyć szumy?

    W RSP na zero to już jest z ostrzeniem. Bez ostrzenia bedzie dopiero po usunięciu ptaszka z okienka "apply sharpening" w zakładce batch convert.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  10. #40
    dazz
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Tak naprawde to nie polecam żadnego Żaden nie jest w pełni uniwersalny. Są zdjęcie, których obróbka Camera RAW to katorga a C1 sobie radzi bez problemu.
    Moje typy to (w takiej właśnie kolejności):
    1. Capture One
    2. RAWShooter Premium
    3. Camera RAW
    Lightroom jest jeszcze okropnie daleko w krzakach - trochę potrwa zanim coś z tego będzie.
    Janusz
    A co powiecie wywoływaniu RAW przez samego PhotoSopa? Dlaczego wszyscy używają innych programów skoro wszystko można zrobić w PSie?

Strona 4 z 12 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •