Strona 3 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 112

Wątek: #23 RAW-y - Podstawy obróbki

  1. #21
    Początki nałogu Awatar tomaj_2
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    247

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Moje typy to (w takiej właśnie kolejności):
    1. Capture One
    2. RAWShooter Premium
    3. Camera RAW
    No dobra a gdzie Twoim (no i innych) zdaniem jest DPP ?? Zawsze mi sie wydawało, że dobrze sobie radzi. :-|
    Siódemka była...odjąłem jedną cyfrę od niego +Canon24-105 f/4L+Canon70-200 f/4L+Sigma17-35HSM+550EX+ ... hehe Zenit 12XP
    Moje wypociny

  2. #22
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomaj_2
    No dobra a gdzie Twoim (no i innych) zdaniem jest DPP ?? Zawsze mi sie wydawało, że dobrze sobie radzi. :-|
    DPP może sobie i dobrze radzi. Problem w tym, że mało kto sobie radzi z DPP Nie znam nikogo kto by toto traktował serio, podobnie zresztą jak Stichera.

    Fatalny interfejs, fatalny workflow, beznadziejna obsługa. Przerób tym 500 zdjęć z weekendowej wycieczki sam zrozumiesz

    Janusz

  3. #23
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    I dlatego poczatkujacym RAWowcom polecam BreezeBrowseraPro albo RawShootera (Essentials sie nada a darmowy, Pro jeszcze milszy podobno ale go nie mam).
    Breeze na pewno "czyta" ustawienia aparatu, RSE wydaje mi sie ze tez.
    RSE nie czyta ustawień aparatu.
    Jako początkujący, ale nieco już przećwiczony, polecałbym innym początkującym RAWowcom Digital Photo Profesional (DPP).

    Bo :
    - darmowy - do ściągnięcia ze strony Canona,
    - czyta ustawienia aparatu, co jest uwidocznione odpowiednim położeniem suwaków na "dzień dobry", a więc ustawienia aparatu możemy korygować w obie strony,
    - przy odpowiednim ustawieniu Parameters mamy często niewiele do korygowania (sam najczęściej grzebię głównie w "cieniach"),
    - kadrowanie (cropping) - tego RSE nie robi (RSP robi),
    - proste klonowanie i retuszowanie,
    - obrabia również JPEGi i TIFFy (poziomy, kanały, krzywe).

    Żeby nie było tak bajkowo, to brakuje mi w DPP korekcji wad optycznych, ale tego RSE również nie posiada.

    Pozdrawiam

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz1972
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Ząbkowice Śląskie
    Wiek
    51
    Posty
    3 042

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    DPP może sobie i dobrze radzi. Problem w tym, że mało kto sobie radzi z DPP Nie znam nikogo kto by toto traktował serio, podobnie zresztą jak Stichera.

    Fatalny interfejs, fatalny workflow, beznadziejna obsługa. Przerób tym 500 zdjęć z weekendowej wycieczki sam zrozumiesz

    Janusz
    To już znasz Rawy obrabiam tylko w DPP , czasami w większej ilości niż 500 fotek

  5. #25
    Początki nałogu Awatar tomaj_2
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    247

    Domyślnie

    Przerabiałem ostatnio 130 fotek z absolutorium. Oki przyznaje, że siedziałem 2 godz. (miałem problem ze światłem na niektórych - ciemna sala, czarne togi i na deser prawie białe tło ) Co mnie urzekło to dobrze obriobienie pod względem kolorów. Lubie ciepłe kolory (czasami nawet kosztem "prawdziwości" zdjęcia). Moim zdaniem program dobrze sobie radzi. Ale oki - potestuje te z Twojej listy - Zobaczymy
    Siódemka była...odjąłem jedną cyfrę od niego +Canon24-105 f/4L+Canon70-200 f/4L+Sigma17-35HSM+550EX+ ... hehe Zenit 12XP
    Moje wypociny

  6. #26
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    @Pirx, Tomasz1972 & tomaj_2

    De gustibus non disputandum est czy jakoś tak to było

    Padło pytanie o moje preferencje to je przedstawiłem. Moje preferencje nie są zresztą niczym nadzwyczajnym.

    Jak dla mnie to DPP ma jednak sporo wad. Brakuje profilu ProPhoto. Zabawa z WB przyprawia o ból głowy - bardzo brakuje "tint'a" a koło barwne tego nie zastąpi.. Ma oczywiście zalety typu, że cos tam podpowiada, ze jest za darmo itp.

    Pozdrawiam
    Janusz

  7. #27
    Uzależniony Awatar Diodak
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    41
    Posty
    696

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    No i pierwsze jest rzeczywiście za ciemne. Drugie byłoby OK gdyby zdjąć trochę saturacji czerwonego (skóra), a prawe - za jasne i blade :-P

    PS. na prośbę Janusza "zninkąłem" dywagacje językowe ;-)
    Trzecie ma dopiero dobry histogram, zreszta każdy lubi inny styl . Muflon kalibrowałeś monitor ? .
    EOS 450D, EF 24mm 1.4 L, EF 50mm 1.2 L, EF 24-105mm L, EF-S 10-22mm

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Diodak
    BTW bardzo nie ładnie ze strony Janusza jeśli wystosował wogóle prośbę o usunięcie tych postów
    Źle się wyraziłem: poprosił o przesunięcie, lub generalnie o 'coś zrobienie' - także jakby co to gromy na mnie . Ale w tym wątku proszę o powstrzymanie się od kłótni na temat "jak lepiej nazywać to czy tamto". Czytelnika zainteresowanego meritum sprawy różne punkty widzenia na ten temat niespecjalnie będą interesować

    Edit: zresztą, dział moderowany, patrz zasady

  9. #29
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Diodak
    Trzecie ma dopiero dobry histogram, zreszta każdy lubi inny styl . Muflon kalibrowałeś monitor ? .
    Trzecie JEST za jasne - na skalibrowanym monitorze.
    Drugie JEST za czerwone - na skalibrowanym monitorze.

    Jasność ma niewiele wspólnego z kalibracją monitora - trzeba "skalibrować" oświetlenie całego stanowiska pracy. Jak obrabiasz swoje zdjęcie w ciemnym pokoju wszystkie będą za ciemne, jak robisz to w zbyt jasnym pokoju bedą za jasne. Oczy się adaptują do warunków i ocena jasności "by eye" jest tak samo subiektywna jak ocena kolorów.

    Poprawny histogram to tylko poprawny histogram i to wcale nie oznacza "pleasant effect".

    Znowu zaczynamy NIE NA TEMAT - krytyka zdjęć to zdaje się w Galerii - więc też proponuję PRZENIEŚĆ gdzie indziej.

    Pozdrawiam
    Janusz

    PS. To Twoje stąd: http://canon-board.info/showthread.php?t=12746 też jest tak jasne że szumy wylazły. Za jasne.

    EDIT: Przyjrzałem się jeszcze temu histogramowi. Jeśli ten zamieszczony jest od "prawego" zdjęcia to raczej trudno było by to uznać za poprawny - raczej prześwietlony i wg. histogramu też za jasny.

    EDIT: Dla tych co czytają te wypowiedzi conieco "później"

    Mr. Diodak conieco pozmieniał w swoich wypowiedziach i popodmieniał zdjęcia co czyni sporą część dywagacji bezsensowną. Zdjęcia dzisiejsze nie mają NIC wspólnego z tymi do których odnosiłem się ja i muflon.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 25-03-2007 o 00:23

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar liquidsound
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    40
    Posty
    1 956

    Domyślnie

    Fajny artykul ale malo "na chlopski rozum" co jednak dla poczatkujacych sie przydaje. Sam powoli dochodze metoda prob i bledow do tego jak zrzucic raw'a na jpg'a ale wiele rzeczy sam rozgryzc nie moge. Moze jakis tutorial??
    1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
    Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

Strona 3 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •