Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 112

Wątek: #23 RAW-y - Podstawy obróbki

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz
    Czyli rozumiem, że w pliku RAW jest także zaszyta miniaturka JPG?
    Jest zaszyta i to wcale nie taka "miniaturka" (1536x1024 czy jakoś tak). I ma normalny EXIF, taki jak JPEG L, wszystkie metadata odnośnie WB, ekspozycji itp.

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz
    Bo jeśli jest zaszyta miniaturka JPG w pliku RAW i ustawienia aparatu wpływają na tą miniaturkę, to dlaczego programy do RAW nie potrafią sobie ściągnąć ustawień na podstawie owej miniaturki?
    Bo nie chcą - bo myślą, że potrafią to zrobić lepiej I nawet czasem mają rację.

  2. #12
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    ..Bo nie chcą - bo myślą, że potrafią to zrobić lepiej I nawet czasem mają rację.
    Dokładnie tak Jako ćwiczenie własnych umiejętności zwykle proponuję w trakcie "przesiadania się" na RAWy robić przez jakiś czas w RAW+JPEG i pierwsze "strojenie" RAWu próbować robić tak żeby wyglądały jak JPEGi.

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    ...
    Jest zaszyta i to wcale nie taka "miniaturka" (1536x1024 czy jakoś tak)
    W 20D i 5D to taka duża miniaturka w 300D jest conieco mniejsza ale też niemała. Za to przeglądarki mają co pokazać i to się rewelacyjnie nadaje do "pierwszego odsiewu" zdjęc nieudanych, nieostrych itp. itd..

    Janusz

  3. #13
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzys121
    Bardzo dobra lekcja Janusz.
    Czy moglby ktos uzywajacy C1 wyjasnic gdzie znajde suwaki czy cos temu odpowiadajace za cienie ewentualnie jasnosc? Widze tam tylko suwak ekspozycji, kontrastu i saturacji. Moglby ktos wyjasnic jak tam mozna dokonac tych rzeczy co w Camera Raw? ...
    C1 ma trochę inną filozofię tego co i jak zrobić z danymi. Zamiast "rozciągać" histogram "zawężają" jego granice od góry i/lub od dołu - to niby to samo ale nie tak samo. Wyniki też się minimalnie różnią.

    W zakładce Exposure -> Levels masz pod spodem dwie pipetki "set shadows" i "set highlights" albo skrajne suwaki pod levelami. To praktycznie to samo co cienie i światła w Camera RAW.

    EDIT: Środkowy suwak w Levelach to jaśniej/ciemniej :-)

    Janusz

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    w 300D jest conieco mniejsza ale też niemała.
    W 300d z wasią można sobie regulować parametry zaszytego jpga.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Dokładnie tak Jako ćwiczenie własnych umiejętności zwykle proponuję w trakcie "przesiadania się" na RAWy robić przez jakiś czas w RAW+JPEG i pierwsze "strojenie" RAWu próbować robić tak żeby wyglądały jak JPEGi.
    "Ćwiczenie umiejętności" powiadasz... Napisz jak to robić (C1), to ja nie będę już w ogóle miał więcej pytań jeśli chodzi o RAWy ;-) bo póki co to wszystko mi wychodzi jakieś blade, a kolory w JPEGach podchodzą mi w 100%

  6. #16
    Uzależniony Awatar Diodak
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    41
    Posty
    696

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    bo póki co to wszystko mi wychodzi jakieś blade, a kolory w JPEGach podchodzą mi w 100%
    Muflon narzekasz... chcesz zobaczyć jaki wyprany może być RAW?

    Pierwsze z lewej to czysty RAW, srodkowe foto to RAW z dodanym preprocessingiem od Apple (wartość 1.00), trzecia fotka to już moje manipulacje. Co prawda Aperture ma narzedzia do retuszu ale Photoshop jest zdecydowanie przyjemniejszy.

    Ostatnio edytowane przez Diodak ; 17-11-2006 o 04:44
    EOS 450D, EF 24mm 1.4 L, EF 50mm 1.2 L, EF 24-105mm L, EF-S 10-22mm

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Dokładnie tak Jako ćwiczenie własnych umiejętności zwykle proponuję w trakcie "przesiadania się" na RAWy robić przez jakiś czas w RAW+JPEG i pierwsze "strojenie" RAWu próbować robić tak żeby wyglądały jak JPEGi.
    Jaki zatem program do RAW polecasz? Przyzna, że używając RawShooter'a jest bardzo zadowolony, ale jeśli uważasz że inny jest Twoim zdaniem na I miejscu spróbuje go

  8. #18
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz
    Jaki zatem program do RAW polecasz? Przyzna, że używając RawShooter'a jest bardzo zadowolony, ale jeśli uważasz że inny jest Twoim zdaniem na I miejscu spróbuje go
    Tak naprawde to nie polecam żadnego Żaden nie jest w pełni uniwersalny. Są zdjęcie, których obróbka Camera RAW to katorga a C1 sobie radzi bez problemu.

    Moje typy to (w takiej właśnie kolejności):

    1. Capture One
    2. RAWShooter Premium
    3. Camera RAW

    Lightroom jest jeszcze okropnie daleko w krzakach - trochę potrwa zanim coś z tego będzie.

    Janusz

  9. #19
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    No niezupełnie. Konwertery CameraRAW, C1, RSP pomijają większość ustawień aparatu (chyba jedynym wyjątkiem jest WB -> As Shot). Wiekszosć zdjęć wygląda na wyprane z kolorów. Automatyka aparatu sobie by z tym oczywiście nieźle poradziła ale my zrobiliśmy zdjęcie w RAWie i mamy kłopot

    I dlatego poczatkujacym RAWowcom polecam BreezeBrowseraPro albo RawShootera (Essentials sie nada a darmowy, Pro jeszcze milszy podobno ale go nie mam).
    Breeze na pewno "czyta" ustawienia aparatu, RSE wydaje mi sie ze tez.
    Ten pierwszy ma lepiej rozwiazane przegladanie, sortowanie, tagowanie oraz bardzo przyjemna, klikadlowa (klika sie w ustawienia prawie jak w aparacie) obsluge.
    Drugi nieco trudniejszy w obsludze ale potrafi sie odwdzieczyc ladniejszymi zdjeciami niz z Breezabo ma sprrytniejsze algorytmy kolorystyczne i nie tylko.

    Te ktore ty pozniejsz podajesz to juz wyzsza szkola jazdy - po oswojeniu sie z mozliwosciami RAWa (przestawianie ustawieni PO zrobieniu zdjecia, bezstratna korekta kolorystyki czy ekspozycji) gdy ktos zechce naprawde maksimum sprobowac wycisnac z RAWow.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Diodak
    Pierwsze z lewej to czysty RAW, srodkowe foto to RAW z dodanym preprocessingiem od Apple (wartość 1.00), trzecia fotka to już moje manipulacje.
    No i pierwsze jest rzeczywiście za ciemne. Drugie byłoby OK gdyby zdjąć trochę saturacji czerwonego (skóra), a prawe - za jasne i blade :-P

    PS. na prośbę Janusza "zninkąłem" dywagacje językowe ;-)

Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •