Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
Co do ramu, to podobno chyba największą różnicę odczuje się w grach i może renderingu. Pytanie tylko, jaka jest teraz różnica w cenie, między DDR 4 i 5 i czy "gra warta jest świeczki". Ja kupowałem sprzęt równo rok temu, zbudowałem konfig oparty o i5 13600KF (prawie to samo, co 14600KF) i wstawiłem platformę opartą na DDR 4. Początkowo 2x16 GB, do którego jakoś na wiosnę dorzuciłem drugie tyle (razem mam 4x16 GB). Tyle tylko, że to było rok temu i ja praktycznie nie gram. Nie patrzyłem ostatnio w ceny i nie wiem, ile i czy można zaoszczędzić na takim zabiegu. Na pewno DDR 5 jest bardziej perspektywiczny i można go będzie hipotetycznie użyć kiedyś przy upgradzie platformy. Mając DDR 4 wiem, że jeśli będę chciał kiedykolwiek zmienić procka, będzie się to wiązać ze zmianą nie tylko płyty, ale i ramu.
Gdybym robił komputer od zera to pewnie zdecydowałbym się na ddr5, można się spodziewać 5% różnicy wydajności komputera pomiędzy ddr4 a ddr5 (albo mniej) - to i mało i dużo zależy kto patrzy. Ja po prostu miałem 64GB ddr4 w starym sprzęcie i nie widziałem sensu ekonomicznego w wymianie na ddr5.

Jak będziesz chciał zmienić procka to kupisz i9 14900KF i nie musisz zmieniać ani płyty ani ramu, może w międzyczasie intel rozwiąże swoje problemy z tymi procesorami (ponoć już rozwiązał) ustawisz kaloryfery na minimum i będziesz miał ogrzewanie gratis.

przy 2TB dysku stawiałbym na ssd i zewnętrzny backup na hdd (przy 4TB również), przy większych pojemnościach może to być cenowo mniej ciekawe - ja zdecydowałem się na 2TB kingston KC3000 oraz 8TB Ironwolf pro i zewnętrzny backup (mam jeszcze samsunga 860EVO na którym mam windows10) - dyski hdd też padają, ja również kiedyś straciłem 2TB hdd ale miałem backup więc tyko pomarzekałem na żywotność - każda technologia ma swoje problemy i wspaniałe (inaczej) ulepszenia CMR i SMR w dyskach tradycyjnych czy SLC, MLC, TLC i QLC na ssd.