Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: RF 24-240 - kłopoty (?) z ostrością "z bliska"

  1. #1
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    305

    Domyślnie RF 24-240 - kłopoty (?) z ostrością "z bliska"

    Przesiadka z lustrzanki (90D) na R8 generalnie okazała się sympatycznym doświadczeniem. Obecnie pstrykam głownie obiektywem RF 24-240 F4-6.3 IS USM.

    Tak, tak, wiem, ciemny i w ogóle - ale na moje czysto amatorskie potrzeby jest OK. Natomiast zauważyłem takie zjawisko:

    Obiektyw (czy raczej - zestaw R8 + ten obiektyw) ma trochę problemów z ustawieniem ostrości, kiedy fotografowany obiekt jest blisko.

    Kiedy fotografuję krajobraz albo "człowieka" - ostrość ustawia się błyskawicznie i w zasadzie nie zdarzają się nietrafione foty. Gorzej, kiedy chcę sfotografować coś, co jest blisko. Ostatnio robiłem zdjęcie kwiatu (róży w nietypowym kolorze) na krzewie. Chciałem zrobić zbliżenie, duży, ostry kwiat, liście już rozmywające się, tło rozmyte (b. mała głębia ostrości). Odległość od fotografowanego kwiatu - ok. 30-50cm. Światło jasne (na dworze, słoneczny dzień, popołudnie, lekki cień).

    Aparat miał niejakie problemy z ustawieniem ostrości na tym kwiecie. Myślałem przez chwilę, że może jestem po prostu za blisko (bądź co bądź nie jest to obiektyw makro…), ale kiedy przestawiłem się na MF, ustawiłem ostrość bez problemu.

    I trochę mnie to zdziwiło: bezlusterkowiec, generalnie z ostrością łatwiej, niż w lustrzance, obiektyw systemowy (nie EF przez adapter)…

    Z czego to może wynikać?
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 145

    Domyślnie Odp: RF 24-240 - kłopoty (?) z ostrością "z bliska"

    minimalna odległość wg producenta to 50cm
    to nie jest makro chcesz makro kup dedykowaną stałkę
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 409

    Domyślnie Odp: RF 24-240 - kłopoty (?) z ostrością "z bliska"

    To nie jest rada na temat, ale są pewne elementy prawdy. Uklad AF może być ograniczony do tych 50 cm. Często obiektywy mają szersze zakresy w trybie ręcznym.

    Gdy robię zbliżenia z AF, to ustawiam się w odległości ciut większej niż minimalna, właśnie żeby dać automatowi pole do popisu.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 23-05-2024 o 11:27
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  4. #4
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    305

    Domyślnie Odp: RF 24-240 - kłopoty (?) z ostrością "z bliska"

    @cauchy @Leon007

    Rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi na te 50 cm minimalnej… Czyli faktycznie - AF działa od ok 50 cm, ręcznie da się ustawić na mniejszą…

    Dzięki!
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    251

    Domyślnie Odp: RF 24-240 - kłopoty (?) z ostrością "z bliska"

    Tak sobie myślę (i mogę błądzić), że z automatyki AF. Na każdej ogniskowej będziesz miał inną minimalną odległość ostrzenia, automatyka rozpoczyna szukania ostrości nieco wcześniej, by na minimalnej było już ostro i na manualu możesz skorzystać z zapasu przesunięcia soczewek. Swoją drogą wszędzie jest podawane, że minimalna odległość ostrzenia AF to 50 cm, czyli na AF jest OK. Jeżeli nie mam racji, proszę się ze mnie nie śmiać (głośno)

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 409

    Domyślnie Odp: RF 24-240 - kłopoty (?) z ostrością "z bliska"

    No i była okazja do śmiechu, a tu nic z tego. Bo całkiem sensowne przypuszczenie.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •