Pomyłka jest na tyle oczywista, że będzie mógł się wymigać od transakcji.
Poza tym - jakoś bym nie miał sumienia wykłócać się o taką cenę. Co najwyżej bym jakiś rabat zaproponował.
Pomyłka jest na tyle oczywista, że będzie mógł się wymigać od transakcji.
Poza tym - jakoś bym nie miał sumienia wykłócać się o taką cenę. Co najwyżej bym jakiś rabat zaproponował.
Jeżeli kupujący będą uparci to zapewne na negatywach się nie skończy. Była kiedyś głośna sprawa osoby która wystawiła na aukcji samochód (to że był on "wirtualny" nie jest w tym momencie istotne) którego cena była na poziomie dużo dużo niższym a niżeli cena rynkowa. Oczywiście po zakończeniu a co za tym idzie sprzedaży samochodu (na kupca nie trzeba było długo czekać) sprzedający tłumaczył się że tylko chciał "oszacować" wartość samochodu a w kwestii ceny zaszła ewidentna pomyłka którą wykorzystał kupujący. Sprawa znalazła finał w sądzie gdzie sprzedający oczywiście przegrał.
EOS + Speedlite
Jednakże w tym przypadku o wiele łatwiej udowodnić że to pomyłka a nie specjalnie zaniżona cena.
A wtedy polecam Kodeks Cywilny:
Art. 84. § 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
Właśnie, żeby wykorzystać czyjąś pomyłkę...
No i co z tego?
Każdy kto zna ceny sprzętu wiedział dokładnie, że jest to pomyłka i ją wykorzystał.
Sprzedawca może spokojnie uchylić się od skutków.
Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
(R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)