Strona 16 z 17 PierwszyPierwszy ... 614151617 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 151 do 160 z 161

Wątek: jak to mawiają - i tyle w temacie

  1. #151
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 380

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Czyli fotografia obliczeniowa nie tworzy zdjęć ?
    Gdybym #144 zrobił w 2024 roku smartfonem S24U a nie jak w 2006 roku EOS-1Ds2 to nie byłoby to zdjęcie ?

    jp
    Fotografia obliczeniowa opiera się na interpolacji i ekstrapolacji, co daje wyniki z dziedziny rachunku prawdopodobieństwa, natomiast rzeczywista fotografia rejestruje obrazy rzeczywiste, a nie prawdopodobne. Udowodniłem Ci to kiedyś pokazując porównanie Twojego zdjęcia ze smartfona ze zdjęciem z aparatu zarówno cyfrowego, jak i analogowego, na których można było porównać czytelność tablic rejestracyjnych pojazdów. Otóż na zdjęciach z obu aparatów tablice rejestracyjne są czytelne, natomiast na zdjęciu ze smartfona jest to cHGW co, jakiś wymysł obliczeniowy. Dobrze chociaż, że samochód wyszedł względnie dobrze

    Fotografia obliczeniowa jest konieczna tam, gdzie fizyczna rozdzielczość matrycy nie pozwala na zarejestrowanie drobnych detali, które trzeba wykontycypować.

    Zupełnie czym innym jest implementacja AI do obróbki zarejestrowanych obrazów w celu oddzielenia detali od szumu z usunięciem go i zmiany dynamiki obrazu.

    Jeszcze czym innym jest cyfrowe rozmywanie tła mające symulować użycie obiektywu o większej jasności, a jeszcze czym innym jest wymyślanie obrazu jako całości. W pierwszym z tych przypadków tylko częściowo korzysta się z toru optycznego, a w drugim wcale, czyli fotografią to nie jest.
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 14-04-2024 o 12:52
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  2. #152
    Uzależniony Awatar WinSho
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Lublin
    Posty
    770

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Czyli fotografia obliczeniowa nie tworzy zdjęć ?
    Gdybym #144 zrobił w 2024 roku smartfonem S24U a nie jak w 2006 roku EOS-1Ds2 to nie byłoby to zdjęcie ?

    jp
    S24 Ultra miałem w Kenii i mam swoje zdanie na temat tego telefonu a bardziej aparatu. Mam też kilka zdjęć porównawczych i pewnie gdzieś je zamieszczę tak dla porównania. Nijak się to ma do aparatu...to tak w skrócie.

  3. #153
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Fotografia obliczeniowa opiera się na interpolacji i ekstrapolacji, co daje wyniki z dziedziny rachunku prawdopodobieństwa, natomiast rzeczywista fotografia rejestruje obrazy rzeczywiste, a nie prawdopodobne. Udowodniłem Ci to kiedyś pokazując porównanie Twojego zdjęcia ze smartfona ze zdjęciem z aparatu zarówno cyfrowego, jak i analogowego, na których można było porównać czytelność tablic rejestracyjnych pojazdów. Otóż na zdjęciach z obu aparatów tablice rejestracyjne są czytelne, natomiast na zdjęciu ze smartfona jest to cHGW co, jakiś wymysł obliczeniowy. Dobrze chociaż, że samochód wyszedł względnie dobrze

    Fotografia obliczeniowa jest konieczna tam, gdzie fizyczna rozdzielczość matrycy nie pozwala na zarejestrowanie drobnych detali, które trzeba wykontycypować.

    Zupełnie czym innym jest implementacja AI do obróbki zarejestrowanych obrazów w celu oddzielenia detali od szumu z usunięciem go i zmiany dynamiki obrazu.

    Jeszcze czym innym jest cyfrowe rozmywanie tła mające symulować użycie obiektywu o większej jasności, a jeszcze czym innym jest wymyślanie obrazu jako całości. W pierwszym z tych przypadków tylko częściowo korzysta się z toru optycznego, a w drugim wcale, czyli fotografią to nie jest.
    Na aktualnym stanie technologii AI nic nie wymyśla w całości.

    My w postprocesie zmieniamy/dopasowujemy jedno zdjęcie do naszych potrzeb.
    Gdy np. w samrtfonie przy trybie auto AI robimy zdjęcie to AI korzysta z naumienia się z setek zdjęć tego obiektu w setkach sytuacji zdjęciowych i setkach różnych ujęć i tworzy/postprocesuje z nich zdjęcie które (według ustaleń/założeń twórców AI) nam będzie pasować.

    Robi to coraz lepiej i możemy już albo indywidualnie "powiedzieć" AI jak chcemy by zdjęcia wygladały albo AI samo z naszych zdjęć wyciąga wnioski jaki wygląd lubimy, jaki ma być dla nas efekt końcowy i tak je "postprocesuje".
    Tylko tyle.

    Nie mam orginału zdjęcia #144 ale pamietam że sporo czasu siedziałem przy kompie by tak wyglądało. Jestem prawie pewien że teraz ze smartfonu (i postprocesu) uzyskałbym nierozróżnialny na wydruku/monitorze efekt.

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 14-04-2024 o 18:35
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  4. #154
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    Hoho, Quake II i kafejki internetowe. Na tym się wychowałem )) nie jesteście sami, chłopaki. Q2dm1, rocket jumpy, skakanie "po setkę" na Q2dm1. Paaaanie, w to się grało online grube godziny . Co ciekawe w tamtych czasach jednym z najlepszych graczy bodajże na świecie, a na pewno w Europie i Polsce był niejaki Boloman. Gość grał u nas w kafejce. Ludzie ustawiali się by popatrzyć jak gość gra. Dobre czasy to były .

  5. #155
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 721

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Na aktualnym stanie technologii AI nic nie wymyśla w całości.
    Prawdziwa tez ...
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  6. #156
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    Cytat Zamieszczone przez WinSho Zobacz posta
    S24 Ultra miałem w Kenii i mam swoje zdanie na temat tego telefonu a bardziej aparatu. Mam też kilka zdjęć porównawczych i pewnie gdzieś je zamieszczę tak dla porównania. Nijak się to ma do aparatu...to tak w skrócie.
    [bez kpiny] chętnie bym zobaczył takie lekkie porównanie, zamieszczone przez kogoś kto fotografię ogarnia. Więc wrzuć.

  7. #157
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    Ukradłem dziś z pejsbuka dwa zdjęcia (shame on me). Jedno z r6II z rf 70-200, drugie z S24 ultra. Ponieważ jak wiadomo stan technologii na 2024 jest sami wiecie jaki, to nie mogę rozpoznać które z czego. Pomożecie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	r6 mkII rf 70-200.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	147,9 KB
ID:	16152

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	s24 ultra.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	116,5 KB
ID:	16153

  8. #158
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 353

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    Cała zagadka na nic, format zdradza rozwiązanie - kiedyś podpatrzyłem jak należy trzymać telefon do zdjęcia. Bo inaczej nie do odróżnienia.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  9. #159
    Uzależniony Awatar WinSho
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Lublin
    Posty
    770

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    Cytat Zamieszczone przez tomfoot Zobacz posta
    [bez kpiny] chętnie bym zobaczył takie lekkie porównanie, zamieszczone przez kogoś kto fotografię ogarnia. Więc wrzuć.
    Nie wiem czy tutaj coś wrzucę bo jeszcze usuną a jak czas tylko zmarnuję. Chociaż jeśli byłyby osoby zainteresowane to może się poświęcę ale na pewno zamieszczę takowe na FB. Przy okazji S24 Ultra całkiem dobrze sobie radzi z obróbką zdjęć. Często po mojej wstępnej obróbce poprawia na to czy tamto i w gruncie rzeczy finalnie fota wygląda ciekawiej.

  10. #160
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 326

    Domyślnie Odp: jak to mawiają - i tyle w temacie

    wracając do pierwszego posta tego wątku - canon ponoć udzielił licencji na bagnet RF, sigma wypuści 6 szkieł do aparatów z połową matrycy tamron jedno też do apcs - jest szansa że użytkownicy takich sprzętów w końcu będą mogli podpiąc coś spasowanego do matrycy apsc.
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 23-04-2024 o 08:42
    EOS 3, 5D, R5

Strona 16 z 17 PierwszyPierwszy ... 614151617 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •