Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

  1. #1
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    305

    Domyślnie R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    Witajcie,

    bawię się pożyczonym od znajomego R8 (starając się podjąć ostateczną decyzję, czy się przesiadać z 90D). Generalnie jestem bardzo zadowolony, ale trafiłem na ciekawą zagadkę. Mam (także pożyczony, choć z innego źródła) adapter pozwalający na założenie do R obiektywów z mocowanie M42 (o, chyba dokładnie taki: https://www.kentfaith.com.pl/KF06.38...0aAhbeEALw_wcB).

    Bo mam w domu z dawnych zenithowo-practicowych czasów piękny obiektyw Sonnara (Carl Zeiss Jena :-) 200 mm 2.8, który generalnie daje piękne zdjęcia… Ale nie jestem w stanie przeskoczyć połączenia RF - M42.

    Jak robiłem zdjęcia moim 90D, to sprawa była prosta: odpowiedni adapter, zakładałem obiektyw i już - tyle, że przysłonę i ostrość trzeba było ustawiać ręcznie, na obiektywie.

    A tu… Ni du du. Obiektyw (z adapterem) zakłada się, jest podgląd (i w wizjerze, i na ekranie), ale aparat odmawia zrobienia zdjęcia - kiedy naciskam migawkę na ekraniku migają literki "MF". Zakładam, że chodzi o "Manual Focus"… W menu aparatu przestawiłem tryb ostrości na MF, ale to nic nie zmienia. Próbowałem się wczytywać w instrukcję, ale nic tam nie znalazłem. Czy coś jeszcze powinienem włączyć / przełączyć / przestawić…?
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  2. #2
    Uzależniony Awatar Hubert Multana
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    34
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    Witajcie,

    bawię się pożyczonym od znajomego R8 (starając się podjąć ostateczną decyzję, czy się przesiadać z 90D). Generalnie jestem bardzo zadowolony, ale trafiłem na ciekawą zagadkę. Mam (także pożyczony, choć z innego źródła) adapter pozwalający na założenie do R obiektywów z mocowanie M42 (o, chyba dokładnie taki: https://www.kentfaith.com.pl/KF06.38...0aAhbeEALw_wcB).

    Bo mam w domu z dawnych zenithowo-practicowych czasów piękny obiektyw Sonnara (Carl Zeiss Jena :-) 200 mm 2.8, który generalnie daje piękne zdjęcia… Ale nie jestem w stanie przeskoczyć połączenia RF - M42.

    Jak robiłem zdjęcia moim 90D, to sprawa była prosta: odpowiedni adapter, zakładałem obiektyw i już - tyle, że przysłonę i ostrość trzeba było ustawiać ręcznie, na obiektywie.

    A tu… Ni du du. Obiektyw (z adapterem) zakłada się, jest podgląd (i w wizjerze, i na ekranie), ale aparat odmawia zrobienia zdjęcia - kiedy naciskam migawkę na ekraniku migają literki "MF". Zakładam, że chodzi o "Manual Focus"… W menu aparatu przestawiłem tryb ostrości na MF, ale to nic nie zmienia. Próbowałem się wczytywać w instrukcję, ale nic tam nie znalazłem. Czy coś jeszcze powinienem włączyć / przełączyć / przestawić…?
    Musisz włączyć opcje "Zwolnij migawkę bez obiektywu" Pomarańczowa karta numer 6, strona numer 4, linia numer 4, w trybie foto.
    Canon R8 + RF15-35mm f2.8L + RF 85mm 2.0 + RF 50mm 1.8 + RF Sirui Anamorphic 50mm T2.9 + M6 mkII + EF-M 22mm 2.0 + Canon V10
    www.hubertmultana.pl
    https://www.youtube.com/@HubertMultana

  3. #3
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    305

    Domyślnie Odp: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    Ten Sonar waży chyba kilogram, a ja mam zaznaczyć, że "bez obiektywu" ;-)

    Dzięki, na to nie wpadłem!
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  4. #4
    Bywalec Awatar janpur
    Dołączył
    Dec 2015
    Miasto
    Kraków
    Posty
    131

    Domyślnie Odp: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    Cytat Zamieszczone przez Hubert Multana Zobacz posta
    Musisz włączyć opcje "Zwolnij migawkę bez obiektywu"
    Przez tę niewiedzę, sprzedałem kiedyś obiektyw.
    5D
    M50

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2020
    Miasto
    silesian
    Posty
    262

    Domyślnie Odp: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    Mozna spróbować podpiąć szkło m42 przez adapter eos- m42 z potwierdzeniem ostrości do przejściówki eos-R.. i jeszcze łatwiej się ostrzy,bo potwierdza ostrość. W r6 mi tak się szkło pracowało.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 408

    Domyślnie Odp: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    Bo mam w domu z dawnych zenithowo-practicowych czasów piękny obiektyw Sonnara (Carl Zeiss Jena :-) 200 mm 2.8, który generalnie daje piękne zdjęcia… Ale nie jestem w stanie przeskoczyć połączenia RF - M42.
    Miałeś problemy z zacinającą się przysłoną i ciężko chodzącym pierścieniem ostrzenia?
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 484

    Domyślnie Odp: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    Cytat Zamieszczone przez g69 Zobacz posta
    Mozna spróbować podpiąć szkło m42 przez adapter eos- m42 z potwierdzeniem ostrości do przejściówki eos-R.. i jeszcze łatwiej się ostrzy,bo potwierdza ostrość. W r6 mi tak się szkło pracowało.
    Nie zawsze. To zależy od generacji dandeliona. Niektóre przejściówki potwierdzające ostrość na lustrzankach fatalnie to robią na bezlusterkowcach.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2020
    Miasto
    silesian
    Posty
    262

    Domyślnie Odp: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    Dlatego napisałem,że mozna spróbować.. coś co jak miałem działało rewelacyjnie,wykrywał oko i ręcznie ostrząc potwierdzał ustawienie ostrości. Ale jak mówisz,róznie bywa,bo ja kupując adapter chyba ze dwa wcześniej zwróciłem,bo w ogóle z aparatem nie działał.

  9. #9

    Domyślnie Odp: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    W temacie m42 ktoś może testował na eRkach TTARTISAN 100MM F/2.8 M42?

  10. #10
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    305

    Domyślnie Odp: R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…

    @Leon007

    Sorry, że dopiero teraz odpowiadam. Pierścień ostrzenia chodzi… Czy ja wiem? Nie bardzo lekko, na pewno nieco ciężej niż w nowoczesnych obiektywach, ale żeby specjalnie "ciężko", to nie powiem. Z przysłoną nigdy nie było żadnych problemów, choć obiektyw ma - lekko licząc - koło 30 lat…
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •