@jan.pawlak w zasadzie już są smartfony które spełniają te warunki oprócz punktu nr 4. Pewnych praw fizyki trudno przeskoczyć dlatego nadrabia się to algorytmami AI. I jak widać z dużym powodzeniem.
@jan.pawlak w zasadzie już są smartfony które spełniają te warunki oprócz punktu nr 4. Pewnych praw fizyki trudno przeskoczyć dlatego nadrabia się to algorytmami AI. I jak widać z dużym powodzeniem.
Kliknięcia na poniższe linki powinny pomóc Tobie w dokonaniu wyboru:
旗艦機比較:iPhone 15 Pro Max、AQUOS R8s Pro、Pixel 8 Pro、Xiaomi 13 Ultra
Google Pixel 8 Pro相機測試
Samsung Galaxy S24 Ultra 東京遊記
https://www.amazon.pl/product-review...ews-filter-bar
Kliknij sobie na przycisk "Przetłumacz wszystkie opinie na język polski" i przeczytaj wszystkie opinie.
Przez wiele wiele lat "nauczyliśmy się" że gdy wyjdzie nowy aparat/obiektyw to jego rzetelna ocena jest ważna "dożywotnio", porównanie różnego sprzętu na podstawie tych ocen ma sens.
W fotografii obliczeniowej (smartfony) i w dodatku z dużym "dodatkiem" AI to jakość zdjęć, możliwości fotografowania itd. bardzo silnie zależą od softu. I praktycznie wszyskie firmy wprowadzają często nowe wersje softu do danej wersji smartfona.
Na przykład Samsung robi to 3-4 razy do roku i jakieś 2 z nich wprowadzają istotne zmiany w możliwosciach fotografowania i jakości zdjęć w specyficznych sytuacjach zdjęciowych oraz w programach do postprocesu. Robi to również Adobe w Lightroom for Samsung
Tak więc porównanie własności foto w smartfonach na ogół dotyczy tylko wersji z testowanym oprogramowaniem a więc szybko może być "bardzo" nieaktualne
jp
Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 27-07-2024 o 20:28
puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
public.fotki.com/janusz-pawlak/
@mkamelg dzięki ale ja tych testów to już widziałem chyba z 10.
Fotografia obliczeniowa to technika przechwytywania i przetwarzania obrazów cyfrowych, które wykorzystują obliczenia cyfrowe zamiast procesów optycznych.
W końcu ktoś potrafi przekonać, że to nie jest fotografia.
Na rozum to nie jest możliwe.
Wikipedia, definicja :
Fotografia (ang. photography) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne.
W smartfonie światło wpada przez "bylejakie" obiektywy i jest rejestrowaane przez "bylejakie" matryce a celem technologii fotografii obliczeniowej jest by uzyskiwać obraz wynikowy tej samej klasy lub lepszy klasy od obrazu z klasycznego aparatu cyfrowego o wspaniałej matrycy ze wspaniałym obiektywem.
Nawet chyba nie jest możliwe gdy nie mamy żadnego pliu jpg/RAW a TYLKO "dyktujemy" AI co ma być na obrazie i AI taki obraz nam tworzy.
AI korzysta z wielu tysięcy podobnych zdjęć zarejestrowanych aparatami i zamieszczonymi w siec i TYLKO w dyktowanym posprocesie je dopasowuje do naszych poleceń.
Trudno będzie udowodnić że ten proces wychodzi poza zakres definicji fotografia
jp
Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 28-07-2024 o 14:34
puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
public.fotki.com/janusz-pawlak/
Ale ta technika to tylko przetwarzanie istniejącego obrazu a nie tworzenie nowego. Mamy super ostre zdjęcia to pstryk wydzielamy postać a tło robimy rozmyte i tyle.
Temat SSPro czy tam ultra obudził się jak wulkan po miesiącach hibernacji. Żeby jeszcze ten boot co się wypowiada uzbroił się chociaż przez ten czas w ciężkie działa wzmacniając siłę swoich postów czatemgpt czy czymś takim. Ale tu żadnej ewolucji technologicznej nie widzę. W porównaniu z AI w SSP/U![]()
Sprzęt - dekielek z przyległościami.
Fumare humanum est!
Wątek jest w złym dziale, to nie jest sprzęt fotograficzny, tylko komunikacyjny o
Jestem pewien że fotografowie zawodowi i amatorzy mogą spać spokojnie i olać te dywagacje o fotografii obliczeniowej.
Owszem istnieje coś takiego, ale najbardziej słuszne jest w "obrazowaniu" poza zakresem widzialnego widma światła i
różnej długości promieniowanie kosmiczne. Do tego są różnego rodzaje detektory, które nie muszą mieć optyki
w naszym rozumieniu tego słowa.
Wszystko co dotyczy fotografii w widmie światła widzialnego - póki co - wymaga obiektywu, który przychwyci światło odbite
od motywu naszego ujęcia i rzuci ów obraz na światłoczułą matrycę z siatką filtrów kolorowych do selekcji poszczególnych długości fal
padających na poszczególne komórki matrycy.
W matrycy nasze światło zamieniane jest na jakiś rodzaj sygnału elektrycznego ( jako emeryt energetyk tak sądzę ? ) i sygnał ów podany jest na procesor
lub nawet dwa.
A co tam się dzieje w tych kostkach, to jak najbardziej już można nazywać FOTOGRAFIĄ OBLICZENIOWĄ , bo nie mamy tu chemicznej obróbki materiału, tylko cyfrową obróbkę sygnału z obiektywu i matrycy.
I tutaj jak najbardziej nie przeszkadza mi "fotografia obliczeniowa" bo istotnie w tym momencie można z sygnałem zrobić WSZYSTKO !!!
Tak to wygląda moim zdaniem.