Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

  1. #1
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    305

    Domyślnie Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Szanowni, chce prosić o radę. Siedzę na 90D. Powoli (…bardzo powoli…) zaczynam się zastanawiać nad przesiadką z lustrzanki na bezlusterkowca - ale "za to" pełnoklatkowego.

    Długo nie mogłem się przekonać do samej idei "bez-lustra" (oldskulowy jestem, lustrzanki różne - najpierw analogowe, potem cyfrowe od prawie 40 lat…). Ostatnio jednak miałem okazję popstrykać pożyczonym od znajomego R8 z "kitowym" obiektywem RF 24-105… No i przyznam, że "się spodobało". Przede wszystkim ostrość - w zasadzie nie zdarzyło mi się, żeby ostrość nie była tam, gdzie chciałem. Wyższe używalne ISO. Obrazki wychodziły kapitalne - a dodatkowym plusem były rozmiary i waga (samo body 90D waży 700 g i jest spore, R8 - nieco ponad 400 g i zauważalnie mniejsze…). Łatwiej wozić, łatwiej spakować - a ja używam aparatu głównie "w rozjazdach"… wiadomo.

    Zacząłem się rozglądać... Szybko doszedłem do wniosku, że R6 raczej nie jest dla mnie: jestem amatorem, na zdjęciach nie zarabiam, wydanie ponad 7 tysięcy na samo body to jednak trochę za dużo - w specyfikacji widzę mnóstwo fajnych bajerów, których jednakowoż przy moim amatorskim pstrykaniu w życiu nie wykorzystam (jedyna potencjalnie istotna różnica to wbudowana stabilizacja, ale moje ulubione tematy to obrazki stosunkowo mało ruchome - głównie krajobrazy - więc chyba nie ma to dla mnie aż takiego znaczenia).

    Przyglądam się zatem dwóm innym i… No właśnie. Może mi doradzicie...

    Pierwszy wybór to był właśnie R8. Ale potem zobaczyłem nieco starszy model - RP. Zrobiłem sobie porównanie… I wyszło mi, że w zasadzie na MOJE potrzeby - ma wszystko, co bym chciał. W porównaniu widzę dwie wyraźne różnice. Jedna mnie nie wzrusza (zdjęcia seryjne - 5 kl/s w porównaniu do 40 kl/s w R8 - na moje potrzeby to wystarcza).

    Druga różnica… I tu chciałbym usłyszeć Waszą opinię - opinię Fachowców :-). R8 ma procesor obrazu DIGIC X - natomiast RP ma starszy DIGIC VIII (czyli, jeśli się nie mylę, tem sam, co w moim 90D).

    Czy różnica jest duża? Czy dla amatora (nie drukuję zdjęć w wielkich formatach etc.) to będzie w ogóle miało jakieś znaczenie?

    I czy z jakichś jeszcze powodów uznacie, że ZDECYDOWANIE warto zainwestować w R8, a odpuścić sobie RP? Albo może podpowiecie mi jeszcze inną opcję?

    Ne ukrywam, że istotny jest dla mnie argument cenowy: RP z obiektywem RF 24-105 mogę kupić już za +/- 5 tys. zł. Jak od tego odliczę sprzedaż mojej 90D, to wychodzi tanio… R8 to jednak lekko licząc ponad 6 tys. za samo body…
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    722

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Rozumiem, że celujesz w nowy sprzęt? Jeśli tak, to poszedłbym już w R8 (skoro kupujesz aparat raz na 10 lat, to chyba warto kupić już coś, co za 5-6 lat nadal będzie dawało radę). Jeśli bierzesz pod uwagę też używki i piszesz o krajobrazie to poszedłbym w ... Rkę (Eos R). Masz tu 30mpix przede wszystkim, więc do ciętego krajobrazu super. Pytanie co oprócz krajobrazu fotografujesz? I jakie jest to rozłożenie procentowe (czyli np krajobraz 70%, portret 20% itd itp)

  3. #3
    Uzależniony Awatar Hubert Multana
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    34
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Jesli chcesz sprzęt nowy to bierz R8. Jeśli rozważasz używkę, to RP są obecnie w świetnych pieniądzach. R8 jest pod każdym względem lepszy...ale RP jest zdecydowanie tańszy.
    Canon R8 + RF15-35mm f2.8L + RF 85mm 2.0 + RF 50mm 1.8 + RF Sirui Anamorphic 50mm T2.9 + M6 mkII + EF-M 22mm 2.0 + Canon V10
    www.hubertmultana.pl
    https://www.youtube.com/@HubertMultana

  4. #4
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 704

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Rozumiem, że celujesz w nowy sprzęt? Jeśli tak, to poszedłbym już w R8 (skoro kupujesz aparat raz na 10 lat, to chyba warto kupić już coś, co za 5-6 lat nadal będzie dawało radę). Jeśli bierzesz pod uwagę też używki i piszesz o krajobrazie to poszedłbym w ... Rkę (Eos R). Masz tu 30mpix przede wszystkim, więc do ciętego krajobrazu super. Pytanie co oprócz krajobrazu fotografujesz? I jakie jest to rozłożenie procentowe (czyli np krajobraz 70%, portret 20% itd itp)
    Poopieram w pełni ten pomysł. Używany R będzie lepszym wyborem niż Rp, ale czy lepszym niż R8 trudno mi to ocenić.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 454

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Jest bardzo duża różnica w jakości pomiędzy R i RP - matryca, korpus, ogólna jakość materiałów, solidność, trwałość - zdecydowanie na korzyść R.
    Cena R w bardzo dobrym stanie to 3600-3800PLN (wiem bo właśnie sprzedałem) jest bardzo atrakcyjna. R8 nie znam ale tu jest wszystko nowe (matryca, AF) a cena przyzwoita.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #6
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    305

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    @mystek:

    generalnie zwykle celowałem w nowy. Ale… Do zastanowienia.

    @Bangi

    Używany R… Hmmm, o tym nie myślałem. Muszę się porozglądać, może to jest fajny pomysł. Napisz, proszę (w wolnej chwili) - piszesz, że R będzie lepszym wyborem - możesz sprecyzować? Widzę 30 mpix, jasne, ale co poza tym przemawia za R?


    @Hubert Multana

    Piszesz, że R8 jest lepszy "pod każdym względem" - ale widziałem Twoje filmy nt. R6, R8 i R6II i wiem, że dużo filmujesz: czy to "pod każdym względem" dotyczy głównie filmowania? Bo mnie akurat filmowanie nie kręci (czasami, od wielkiego dzwonu, ale naprawdę rzadko).

    EDIT - @marfot w zasadzie odpowiedział na moje pytanie o wyższości R nad RP. Dziękuję!

    Tak się jeszcze przyglądam - jak to jest, że mój 90D z matrycą APSC, ma 32 mpix - a taki R8 z pełną klatką ma mniej pikseli? Mniej pixeli na większej powierzchni…
    Ostatnio edytowane przez janhalb ; 14-01-2024 o 00:48
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  7. #7

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Stoję przed podobnym "problemem". Obecnie mam 6D (FF) + 16-35 i 70-300L. Fotografia amatorska, spacerowa, krajobrazowa, urlopowo czasami miasto, street. Noszenie tego ustrojstwa zaczyna być uciążliwe, waga robi swoje dlatego JEDYNYMI nowymi aparatami jakie biorę pod uwagę jest RP i R8 z nowymi obiektywami RF (28, 35, 85).

    CENOWO: RP obecnie to wydatek 4200, R8 6100 - ale R8 w grudniu kosztował 5100 na promocjach i z cachbackiem. Więc gdyby jutro R8 był za 5100 to nie zastanawiałbym się i wybrał R8. Na dzień dzisiejszy raczej czekam na promocje na R8 zamiast wybierać RP za 4200.

    TECHNICZNIE: R8 jest kilka lat technologii wyżej niż RP, lepsza matryca wyciągnięta z bardziej profesjonalnych modeli, lepszy AF, lepsze video, podobno trooooszkę więcej zdjęć udaje się zrobić na tej miniaturce baterii.

    POTRZEBY: No i tutaj, zawsze przy zakupie, pojawia się ta dziwna postać na ramieniu, która mówi - "ale po co ci AF wykrywający samochody i 4K jak ty nie nagrywasz aparatem filmów!" I trochę racji ma. Jak idę na spacer to raczej świat nie zmienia się dookoła z prędkością, której RP nie złapie. Jak jestem na krajobrazowych to i tak używam 1 punktu AF. Street - AF w manualu. RP byłby 200km ponad moimi potrzebami

    ---

    PODSUMOWANIE: Na dzień dzisiejszy targam 6D z obiektywami, które posiadam. Obserwuję cenę R8, jak będzie w okolicach 5000 zł to wg mnie różnica między RP za 4200 a R8 za 5100 jest już na tyle mała, że raczej warto dołożyć do sprzętu technologicznie nowszego. Ale gdyby DZISIAJ mój 6D odmówił posłuszeństwa a ja miałbym megaważny SPACER to pojechałbym po RP. Na moje potrzeby byłby spoko, a przestarzałość technologiczną wytłumaczyłbym sobie tym, że mamy 2024 a ja ciągle jestem zadowolony z Canona 6D
    Finally I've found that I belong here

  8. #8
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    305

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    @rediconn

    Ha, no widzisz - mam podobne myśli w gruncie rzeczy… Z tym, że mi się nie spieszy: mogę spokojnie pół roku poczekać - jeśli będę tę wymianę robił, to chciałbym przed wakacjami, nie mam parcia, żeby JUŻ.

    Czytając to, co piszesz, odnoszę wrażenie, że jestem "jeszcze bardziej" amatorem, niż Ty - moje zapotrzebowanie, jeśli już wejdę w system R, sprowadza się obecnie w zasadzie do tego obiektywu 24-205 - i potem, z czasem (jak się pojawią jakieś ekstra pieniądze) dokupiłbym jakiś szeroki kąt.

    Dla mnie różnica w cenie jest nieco "większa" - bo za ok. 5 tys. mogę dostać RP już z obiektywem 24-105 - a jak kupię R8 za 5/6 tys., to musze doliczyć pewnie 1500 za obiektyw, co już niestety dla mnie "robi się dużo"…

    Podejście do wyboru R8 / RP miałem podobne jak Ty (tak, jak napisałem - mnóstwo super-bajerów, których w życiu nie wykorzystam ;-). Jedyna poważniejsza wątpliwość dotyczy tęgo, na co mi zwrócili uwagę Koledzy wyżej, czyli rozdzielczości. Skoro mój 90D ma 32,5 mpix _na_cropie_, to czy 26,2 (w przypadku RP) albo wręcz 24,2 (R8) na PEŁNEJ KLATCE to nie będzie _zauważalnie_ mniej?… (Mam na myśli to, że MNIEJ pikseli rozkłada się na WIĘKSZĄ powierzchnię metrycy - ale może gadam bzdury, fachowcem nie jestem).
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  9. #9
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 704

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    @Bangi

    Używany R… Hmmm, o tym nie myślałem. Muszę się porozglądać, może to jest fajny pomysł. Napisz, proszę (w wolnej chwili) - piszesz, że R będzie lepszym wyborem - możesz sprecyzować? Widzę 30 mpix, jasne, ale co poza tym przemawia za R?
    marfot w zasadzie napisał w skrócie to co miałem na myśli, a tu masz "syntetyczne" porównanie
    https://www.optyczne.pl/porownaj.php...2207&add1=2235

  10. #10
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2017
    Miasto
    Białystok
    Posty
    479

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    Jedyna poważniejsza wątpliwość dotyczy tęgo, na co mi zwrócili uwagę Koledzy wyżej, czyli rozdzielczości. Skoro mój 90D ma 32,5 mpix _na_cropie_, to czy 26,2 (w przypadku RP) albo wręcz 24,2 (R8) na PEŁNEJ KLATCE to nie będzie _zauważalnie_ mniej?… (Mam na myśli to, że MNIEJ pikseli rozkłada się na WIĘKSZĄ powierzchnię metrycy - ale może gadam bzdury, fachowcem nie jestem).
    https://www.dpreview.com/reviews/ima...72606448818202

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •