Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 37

Wątek: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

  1. #21
    Coś już napisał Awatar Maro66
    Dołączył
    Aug 2016
    Miasto
    RZESZÓW
    Posty
    58

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Tu nie powinna być dyskusja jaki aparat, tylko z jakim obiektywem. Nie ważne czy RP, czy R8, jak ktoś kupi z kitem 24-105 ze zmiennym światłem, to lepiej, żeby nie kupował wcale. Na początek co najmniej RF 24-105 f/4 L. Nie myślałem, że te obiektywy dają tak odmienny obrazek. Wiadomo, często się dopłaca duże pieniądze w obiektywach za niuanse, ale w przypadku kita i Lki to jest przepaść. Mam nieodparte wrażenie, że kit nie wyrabia z rozdzielczością, nie wspominając o olbrzymich wadach optycznych
    Fujifilm GFX, Canon RP, Panasonic G-9, G-80

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 484

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Cytat Zamieszczone przez capo-di_tutti-capi Zobacz posta
    Bo szczegółowość to wynikowa
    -ilości pikseli matrycy
    -mocy filtra AA -antyaliasingowego, który rozmydla obraz
    -wyostrzania zaaplikowanego przez oprogramowanie
    -ostrości obiektywu
    Wytłumaczył bym to bardziej obrazowo.

    Jeżeli na matrycy FF są obok siebie w linii dwa piksele, to mogą one przyjąć tylko dwa stopnie szarości lub kolory, w związku z czym kontrast między nimi jest wyraźny i wpływa na ostrość, oraz wyrazistość obrazu.
    Jeżeli zaś na matrycy APS-C, lub na gęściej upakowanej matrycy FF, na tym samym odcinku są 3 lub 4 piksele, to pomiędzy skrajnymi pikselami może pojawić się przejście tonalne zmniejszające kontrast, a tym samym ostrość, lub uśrednianie wartości piksela będzie wyglądało tak, że tam, gdzie poprzednio byłby 1 piksel czarny, i 1 biały, to tu będziemy mieli dwa czarne i jeden biały, lub odwrotnie. Powoduje to lokalny spadek kontrastu, który wymaga większego wyostrzania, a podczas niego giną oryginalne piksele, a pojawiają się niepożądane artefakty, więc obraz nie jest tak klarowny, jak przy większych pikselach.

    To samo zjawisko występuje przy nieostrości ruchowej, albowiem algorytmy uśredniają wartości pikseli. Przesunięcie większego piksela o mniej, niż o jego połowę, zostaje zinterpretowane tak, jakby go nie było wcale, podczas gdy takie samo przesunięcie mniejszego piksela jest już większe, niż jego połowa, więc algorytmy uśredniają je do wartości całego piksela, a rozmycie staje się widoczne.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  3. #23

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    RP do portretów to dobry wybór. Tani i generuje przyjemny obrazek. Ta matryca w RP jest średnią w testach ale w portrecie ma fajny wyjściowy kolor. Zdecydowanie milszy dla oka niż R.
    Natomiast RP jest wolny, działa jak stary telefon z androidem. Mało komfortowo. Af jest wystarczający dla amatora.
    W każdym razie możesz zacząć przygodę z bezlustrami właśnie od używki R lub RP. Pozostałe pieniądze lepiej przeznaczyć na optykę.

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 286

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    Szanowni, chce prosić o radę.
    Ne ukrywam, że istotny jest dla mnie argument cenowy: RP z obiektywem RF 24-105 mogę kupić już za +/- 5 tys. zł. Jak od tego odliczę sprzedaż mojej 90D, to wychodzi tanio… R8 to jednak lekko licząc ponad 6 tys. za samo body…
    Napiszę krótko. Zamiast R8 dołóż 600 zł i kup R6 + RF 50 f/1.8 STM a dostaniesz w bonusie świetny bokeh na fotach. Nie zarzynaj zdjęć zakładaniem ciemnicy typu RF 24-105mm F4-7.1, czy nawet f/4 O RP to w ogóle zapomnij!

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez adam-nl Zobacz posta
    Portretuję. Przy dobrym świetle nie widzę różnicy pomiędzy R8 i RP.
    Ceny RP używek tak nisko, że nawet nie myślę o jego sprzedaży. Nic nie waży, niech leży.
    I słusznie. Dodam jedynie, że przy braku światła przyda się albo nowszy technologicznie aparat (nowa matryca) z lepszym używalnym ISO, albo obiektywy w cenie powyżej 10k zł z f/1.2-f/1.4
    Ostatnio edytowane przez candar ; 23-01-2024 o 11:30
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #25
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 437

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Napiszę krótko. Zamiast R8 dołóż 600 zł i kup R6 + RF 50 f/1.8 STM a dostaniesz w bonusie świetny bokeh na fotach. Nie zarzynaj zdjęć zakładaniem ciemnicy typu RF 24-105mm F4-7.1, czy nawet f/4 O RP to w ogóle zapomnij!

    --- Kolejny post ---



    I słusznie. Dodam jedynie, że przy braku światła przyda się albo nowszy technologicznie aparat (nowa matryca) z lepszym używalnym ISO, albo obiektywy w cenie powyżej 10k zł z f/1.2-f/1.4
    JAk światło **** i ciemne szkło to ISO nic nie da. Owszem, coś się tam zarejestruje ale z ciemnym szkłem i tak kicha bedzie...
    Nie trzeba szkieł powyżej 10k. Można śmiało brać pod wszystkie eRki np Sigmy z 1.4 i będzie cacy lub stare eLi Canona EF. Nie ma co popadać w paranoję, że musi być bagnet RF. Znam takich co całą sesję robią na manualnych szkłach z bagnetem Lm z przejściówką na RF i jakoś żyją. Znam takich co nawet nie mają ani jednego szkła z bagnetem RF i też sobie świetnie radzą.

  6. #26
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    965

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Canon R to cały czas bardzo dobre body do zdjęć. Porządnie zbudowane.
    RP, R8, R6, R6mk2 to przy tym trochę zabawki z budowy.

    Jeśli potrzebna stabilizacja, a ma być niedrogo, to są czasem promocje czy cashbacki na Sony a7iii, można wtedy zmieścić się w 5.5tys za nowke.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 28-01-2024 o 17:23
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 305

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Mam RP od chyba 3 lat. Nie filmuję. Aparat oczywiście spokojnie daje radę przy normalnym robieniu zdjęć w normalnych, a nawet ciut trudniejszych warunkach. Polecam w całej rozciągłości.

    Ale już trochę rozglądam się za upgrade - bo AF jednak czasami się gubi, bo śledzenie oka czasami nie śledzi oka, bo nie mogę oddzielić migawki mechanicznej od elektronicznej, bo wyciąganie z cieni jednak boli.
    R8 jest tu naturalnym wyborem - te same baterie, torby, grip (tak, ten z ukręconą śrubą).

    Najbardziej jednak przemówiło porównanie dynamiki tonalnej: https://www.photonstophotos.net/Char...non%20EOS%20RP

    Także jeżeli kasa to nie problem to R8 to oczywiście lepszy i przyszłościowy wybór. Ja jak będę miał luźne 6k też się przesiądę (nie wiem tylko czy się przyzwyczaję do włącznika i switch lock).

    Natomiast jeżeli kasa miałaby jednak opóźnić o pół roku zakup bezlustra, to bierz RP - wygoda i możliwość zapomnienia o wszystkich BF/FF i wszystkich innych problemach AF są naprawdę bezcenne.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  8. #28
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    965

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    RP to matryca z 6D2. Ona nie grzeszy parametrem DR a podobno nawet jest on niższy niż w starym 6D.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  9. #29
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 971

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    RP to matryca z 6D2. Ona nie grzeszy parametrem DR a podobno nawet jest on niższy niż w starym 6D.
    uzywalem 6D1 i 6D2 przez prawie 5 lat kazdy. od niecalego roku mam 5D4...

    prawda, 5D4 ma zauwazalnie wiekszy zapas, zeby wyciagac cienie za uszy. przy czym to trzeba byc naprawde alergicznym na swiatlomierz badz fotografowac wylacznie mocno kontrastowe sceny, zeby to stanowilo istotny problem. do kotleta zdecydowanie lepiej 5D4 (ale to przede wszystkim z przyczyn funkcjonalnych, nie tylko matrycy) ale juz do foci familijnych, amatorskich landszaftow czy zdjec wakacyjnych (czyli targetu serii 6D) to to naprawde nie jest problem.


    dla mnie troche takie pi* jak domoroslych maniakow motoryzacji - bo 4 kolka X maja na liczniku 320km/h a Y ma tylko 250 km/h i w Dojczlandzie to juz taaaaaaaka roznica bedzie... LOL...
    tak, bedzie... dopoki pierwszego remontu Szkopy nie machna (ich srednia to obecnie okolo co 50km jakies zamkniecie na autostradzie), nie ma jakiegos przedwojennego rozjazdu (gdzie nagle jest deptanie po hamulcach bo "dzieje sie"), autobahn okazuje sie autobahnem tylko z nazwy bo ma 2 pasy jazdy i ruch pozwalajacy na predkosci w porywach do 120km/h (a 2 pasmowa jest chyba polowa BAB). a tak w ogole to juz praktycznie cala zachodnia sciana Niemiec i tak ma ekrany z dynamicznymi ograniczeniami predkosci do 130km/h max koniec koncow srednia predkosc na trasie Zgorzelec-Elten wychodzi na poziomie 105km/h (jesli nie ma wypadkow). pozostale 140km od Elten do "costa del zielsko" spada do 96km/h (przy pilnowanym nieskonczona liczba radarow ograniczeniu predkosci 100km/h)... ale nie no... onanizujmy sie tymi 320km/h na liczniku... jak gowniarze z podstawowki...


    wszystkie te opowiadania jakoby 6D2 bylo gorsze od 6D1 albo tez 5D4 bylo kosmicznie lepsze od 6D2... jakos nie moge z wlasnego doswiadczenia potwierdzic... sa duze roznice uzytkowe miedzy tymi korpusami (funkcjonalnosc i pewnosc pracy AF), czy tez kwestie funkcjonalne (joystick, knefl do zmiany pol AF), majace nieskonczenie wieksze znaczenie dla przyjemnosci uzytkowania korpusu. roznice w DR matrycy... dla mnie mocno drugorzedna kwestia przy wyborze aparatu...


    odpowiadajac na oryginalne pytanie: zaden. nie kupilbym aparatu z bateryjka na 100 zdjec (na jesien, bo nie w mrozny zimowy dzien) i ergonomia dopasowana do dloni japonskiej nastolatki de facto R-ki tez bym nie kupil, bo nie lubie eksperymentow z ergonomia i Canon ma byc dla mnie obslugowo Canonem (takim jak znam od 20 lat) ktory po 2 dniach znam jak wlasna kieszen bez nawet momentu zagladania do instrukcji. ale jakby mnie juz pililo na korpus z telewizorem zamiast celownika, no to chyba ten R po taniosci, przynajmniej bym wiele nie stracil jakby mnie juz na tyle wk* zeby trafic z powrotem na Allegro ale dopiero R6/R5 sa na tyle sensownie zaprojektowane, ze to pracuje jak normalny Canon, tylko juz cena wyzsza...
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 06-02-2024 o 11:19
    www albo tez flickr

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 286

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze bezlustra - RP czy jednak R8?…

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta

    odpowiadajac na oryginalne pytanie: zaden. nie kupilbym aparatu z bateryjka na 100 zdjec (na jesien, bo nie w mrozny zimowy dzien) i ergonomia dopasowana do dloni japonskiej nastolatki de facto R-ki tez bym nie kupil, bo nie lubie eksperymentow z ergonomia i Canon ma byc dla mnie obslugowo Canonem (takim jak znam od 20 lat) ktory po 2 dniach znam jak wlasna kieszen bez nawet momentu zagladania do instrukcji. ale jakby mnie juz pililo na korpus z telewizorem zamiast celownika, no to chyba ten R po taniosci, przynajmniej bym wiele nie stracil jakby mnie juz na tyle wk* zeby trafic z powrotem na Allegro ale dopiero R6/R5 sa na tyle sensownie zaprojektowane, ze to pracuje jak normalny Canon, tylko juz cena wyzsza...
    No i wracamy do punktu wyjścia o którym pisałem wyżej https://www.canon-board.info/threads...=1#post1457888
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •