Strona 7 z 8 PierwszyPierwszy ... 5678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 71

Wątek: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

  1. #61
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 494

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    TotalCommander, na koniec porównanie wielkości i ilości plików. Import do LR. Jeśli są jakieś błędy to się tym interesuje. Mi wystarcza i działa. W crc32 już się nie bawie. Każda wyprawa/dzień/zdarzenie jest od razu kopiowane z kart - nie kisze kart miesiącami.

  2. #62

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    Ja archiwizacji i strukturyzacji używam LR.
    Przy imporcie automatycznie nadaję odpowiednie nazwy plików oraz rozmieszczam importowane pliki ponownie w odpowiednich folderach.
    Na każdy rok mam oddzielną bibliotekę LR.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  3. #63
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 353

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    Cytat Zamieszczone przez mxw Zobacz posta
    Właśnie przy niedzieli chciałem sobie zgrać zdjęcia z wszystkich kart pamięci - w sensie - wyczyścić je, żeby nie kupować kolejnej i padło proste pytanie: czy aby na pewno zostały zgrane z nich wszystkie zdjęcia?

    Zasadniczo TAK, ale może niekoniecznie.
    A chciałbym być pewien na 100%.

    (a z pewnego testowego względu nie usuwałem zgranych plików z tych kart - nieważne - normalnie to robię)

    Zrobiłem szybciutko skrypcik, który wczytał wszystkie moje lokalne dyski z plikami foto (czyli te na bieżąco używane, nie mówimy o backupach), a następnie czytał każdą kartę pamięci (SD) i sprawdzał każdy plik na niej czy znalazł go gdzieś na jakimś dysku porównując nazwę, wielkość i datę zapisu (mtime) - i się wq*rzyłem - nazwy mogą się różnić, bo sobie czasami je zmieniam, ale też nazwy mogą się POWTARZAĆ - co 10k zdjęć (wiemy o tym wszyscy), więc porównuję size - jest raczej bez zmian (nie używam dpp), ale data?? Robię to akurat na windows i widzę, że stare błędy nie zostały naprawione: czas zapisu tego samego pliku potrafi się różnić +/- 1 sek (winda kiedyś zapisywała tylko parzyste sekundy, bo zabrakło im 1 bitu do pełni szczęścia - nadal tak jest?? mamy 21 wiek?) i do tego czas zapisu różni się w zależności od strefy czasowej pliku i czasu zapisu: letniego lub zimowego (wtedy +/- 1h). Masakra jakaś. Coś, co miało być godzinnymi porządkami stało się sporym przedsięwzięciem.

    Pytanie: jakim softem (albo sposobem) sobie radzicie w takich sytuacjach?

    Za sugestie użycia AI podziękuję.

    Sorry, że w tym temacie, ale na szybko lepszego nie znalazłem.
    Mam wrażenie, że Szanowni Przedmówcy nie odpowiedzieli na Twoje pytanie, co nie dziwi, bo nikt sam sobie nie robi takich problemów.

    Ja też nie miałem takich problemów, ale może zasugeruję modyfikację Twojego programiku.
    Z tego co mówisz, jedynym niezmiennym parametrem jest wielkość pliku. Skoro sam sobie piszesz, to spróbuj zrobić skrypt, który wyszukuje paczki plików w jakimś przedziale czasu - minuta?, 30 sekund? przedziały z zakładką lub bez, do sprawdzenia - i w tych paczkach porównuj rozmiar pliku. Sparowane - znaczy te same, brak pary - do sprawdzenia ręcznego (czy bardziej ocznego). Być może uzyskasz kilka-naście/dziesiąt do obejrzenia, co jest liczbą niezałamującą.
    Nie mam pomysłu jak poradzić sobie ze strefami czasowymi.

    Taka sugestia na algorytm.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  4. #64
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2014
    Miasto
    Muzkol
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    Cytat Zamieszczone przez kmeg Zobacz posta
    TotalCommander
    ototo :]

    i jeszcze skoro juz gonimy poboczem, to taka podpowiedz, jak miec porzadek.

    kiedys dawno temu pracowalem w onecie.
    prosze sie nie smiac i nie wyklinac. pisze: dawno temu (wlasciwie jeszcze optimus-necie, w tamtym wieku to bylo), dawno tzn. gdy wlascicielem byl roman kluska (nota bene fantastyczny pracodawca i w ogole fajny czlowiek).
    i tam koledzy informatycy nauczyli mnie jednej istotnej rzeczy jesli idzie o backupy oraz nazewnictwo katalogow i plikow.

    wiec jak od lat tworze katalogi wg ich zalecen - przykladowo:

    _01_prace
    _02_foto
    _03_docs
    _04_video

    itd, itd.
    podkreslenie "wysuwa" katalogi na poczatek w stosunku do "normalnych" windowsowych nazw (choc mam dysk systemowy osobno, dysk na dane osobno), tak uzywalem w pracy i tak mi zostalo, choc nie mieszam z katalogami innych rodzajow, ale zawsze sa jakies windowsowe typu recycle.bin czy sys.vol.info.

    i teraz glowne podkatalogi w _02_foto to rok, np.:
    _2022
    _2023
    _2024
    itd.

    glebiej w kazdym roku podkatalogi z data i zawartoscia:
    _20240414-nazwa-zawartosci-zdjec
    _20240415-nazwa-zawartosci-zdjec
    _20240416-nazwa-zawartosci-zdjec

    data to zawsze najpierw rok, potem miesiac i dzien, jednostki ponizej 10 poprzedzone zerem (np. 04).

    a w kazdym takim podkatalogu kolejne podkatalogi:
    _raw (wiadomo)
    _jpg (wywolane jpg-i full res)
    _m (wywolane jpg-i 900x600px do szybkiego przegladania)

    ewentualnie dodatkowo:
    _jpg_bw (przykladowo: jpg-i z innymi ustawieniami np. tutaj czarno-biale)
    _3000px (przykladowo: jpg-i o innej rozdzielczosci dluzszego boku np. tutaj 3000px)


    bardzo to ulatwia zycie.
    i jeszcze nie zdarzylo mi sie, zebym czegos szukal dluzej niz minute, nawet bez szukajki. po prostu patrzysz i jest.
    do porownania czy sie zgadzaja pliki: total commander - shift+F2. w ogole uzywam total cmd, a nie eksploratora plikow.
    do przegladania fot: fast stone image viewer, wg mnie lepszy niz slawne kiedys acdc.

    zgrywam zdjecia za KAZDYM razem, jak mam nowe foty. niewazne czy zrobilem 5 zdjec sesji, czy 500. na dysk kompa (ten czyszcze ze starszych raz na jakis czas), oraz na dyski backupowe.
    a z wazniejszych "imprez" - drukuje albumy, pisalem o tym tutaj:
    https://www.canon-board.info/threads...21#post1462221
    pzdr -
    mazeno

  5. #65
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    965

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    @mxw korzystaj po prostu np. z FastStone który zalinkowałem. Program sprawdza czy wszystko się zgrało po zakończeniu zgrywania.
    osobiście zgrywam po każdym foceniu lub plenerze z aparatów i kart, na plener biorę dwie torebki strunowe gdzie jedna to "zgrane" karty, a druga "do zgrania". Na plenerze zapełnioną kartę wkładam do torebki strunowej "do zgrania". Po powrocie z pleneru zgrywam po kolei karty z aparatu oraz z torebki do zgrania.

    nie wiem o jakiej skali ilości plików mówimy, u mnie z jednej karty z pleneru weekendowego, gdzie używałem 2 canonów R, importuję od razu na NAS

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_564.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	36,1 KB
ID:	16151
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_561.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	53,5 KB
ID:	16148
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_562.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	41,2 KB
ID:	16149
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_563.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	204,6 KB
ID:	16150

    po imporcie zdjęć, kart nie czyszczę a wrzucam do torebki "karty zgrane", po prostu po włożeniu do aparatu dopiero formatuję.
    Ta metoda sprawdza mi się od lat. Nie zdazyło mi się aby coś "zniknęło" niezauważone podczas importu, jesli by tak było to będzie odrazu po imporcie komunikat że nie zgrano iluś zdjęć. Parę razy tak było ale wyjęcie karty z czytnika i włożenie, ponowne uruchomienie tej procedury importu, doimportowuje tylko brakujące pliki z karty.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 15-04-2024 o 14:29
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  6. #66
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 353

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    Tez korzystam z Total Commandera - takie przyzwyczajenie po DOSie i Norton Commanderze. Mam system podobny do mazeno, dodatkowo w IrfanView robię sobie stykówki-wglądówki.

    Ale Koledze chyba nie chodzi o działania rutynowe. Zrozumiałem, że zrobił jednorazowy eksperyment i się trochę w tym zakopał.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 15-04-2024 o 15:32
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  7. #67
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2014
    Miasto
    Muzkol
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    dos
    norton
    chybasmy sa staruchy hehe
    pzdr -
    mazeno

  8. #68
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 283

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    Wow! Dzięki, chłopaki, za odzew i wszelkie info - zupełnie przypadkowo (no powiedzmy ) daliście mi input nt. ogólnego workflow - i super, dzięki.
    Wykorzystam to mam nadzieję niebawem, natomiast... faktycznie tym razem chodziło mi o zupełnie nietypową sytuację - bardziej typu "synchro" niż "import".
    I tu wiadomo, najlepiej nie doprowadzać do takich sytuacji przestrzegając pewnej higieny w procedurach zgrywania zdjęć (czyli workflow właśnie), ale cóż, miał być krótki eksperyment, a się mi trochę przeciągnęło i ... zapomniałem co już zgrałem, a co nie.


    Cytat Zamieszczone przez kmeg Zobacz posta
    TotalCommander, na koniec porównanie wielkości i ilości plików. Import do LR. Jeśli są jakieś błędy to się tym interesuje.
    Wiadomo, tak teraz testowo robiłem - imho trochę dużo ręcznej zabawy, no i właśnie - jak na końcu nie wykasujemy zawartości, to sytuacja może się skomplikować.


    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Ja archiwizacji i strukturyzacji używam LR.
    Troszkę bym się bał - w sensie że nie mam aż takiego zaufania do LR oraz mam wersję subskrypcyjną i jak skończę subskrypcję, to metoda też się skończy. Zostałbym z niczym.
    Ale plusem LR jest to, że może od razu zgrywać na drugi dysk (czyli np. NAS).

    Także LR jak najbardziej tak, ale najpierw zgranie zdjęć z karty czymś innym (na jeden lub dwa dyski), a potem import do LR już tylko w trybie "Add".


    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Mam wrażenie, że Szanowni Przedmówcy nie odpowiedzieli na Twoje pytanie, co nie dziwi, bo nikt sam sobie nie robi takich problemów.
    No tak, dokładnie, wiem.
    Miał być eksperyment przy - uwaga - ponownym pisaniu mojego fotoloadera (link) - chciałem sobie zostawić 'materiał badawczy' (czyli niezgrane karty) siłą rzeczy zgrywając tylko te ważniejsze i pilniejsze fotki albo sesje.
    No, i się przeciągnęło.
    Rok albo dwa.
    No i się porobiło.

    Natomiast nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. IMHO to doświadczenie pokazuje na jakie problemy można jeszcze natrafić (np. przy porównywaniu plików). Także dzięki za sugestie algorytmu - przyda się.


    Cytat Zamieszczone przez mazeno Zobacz posta
    ototo :] i jeszcze skoro juz gonimy poboczem, to taka podpowiedz, jak miec porzadek.
    Dzięki za tak dogłębny opis Twojego workflow.
    Wbrew pozorom mam dość podobny układ folderów - choć inny.

    I szacun za ten album. Naprawdę wygląda rewelacyjnie.


    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    @mxw korzystaj po prostu np. z FastStone który zalinkowałem.
    Ależ korzystam ostatnio z FastStone, choć nie do importu (dzięki za uświadomienie, że on też to potrafi) - bardzo fajny program. Wcześniej wiele lat korzystałem z ACDSee (wykupione licencje, pakiety), ale wq*rzył mnie ciągłymi dopłatami gdy tylko pojawia się nowa puszka (i.e. .CR3).

    Jedyne czego mi w FastStone brakuje to:
    (a) nie widzi gwiazdek wyklikanych na RAWach jeszcze w aparacie (dpp, LR, ACDSee widzą to jako 'rating') - można to w FS wczytać?
    (b) nie mam pewności czy podglądając RAWy on pokazuje wbudowany JPEG czy faktycznie obsługuje CR3?
    (c) przy zadaniach batch (F3) za każdym razem trzeba wbijać ścieżkę docelową, bo zapamiętuje poprzednią, ale bezwzględnie, a powinien względnie, jako podfolder aktualnego - można to zmienić?


    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Tez korzystam z Total Commandera - takie przyzwyczajenie po DOSie i Norton Commanderze. Mam system podobny do mazeno, dodatkowo w IrfanView robię sobie stykówki-wglądówki.
    Ale Koledze chyba nie chodzi o działania rutynowe. Zrozumiałem, że zrobił jednorazowy eksperyment i się trochę w tym zakopał.
    Exactly.


    Cytat Zamieszczone przez mazeno Zobacz posta
    dos
    norton
    chybasmy sa staruchy hehe
    Cóż. Czas leci. Ale przynajmniej wiemy co robimy. Chyba.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  9. #69
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    965

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    Programy typu viewer pokazują jpgi zaszyte w raw, i to pewnie wcale nie najwyższej jakości, tylko pewnie dość skompresowane.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  10. #70
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 028

    Domyślnie Odp: Archiwizacja i backup zdjęć – NAS, dyski, itp.

    Cytat Zamieszczone przez mazeno Zobacz posta
    dos
    norton
    chybasmy sa staruchy hehe
    Coś w tym jest. Czasem się zastanawiam, czy to że używam Total Commander wynika bardziej przyzwyczajenia do Nortona Commandera, czy raczej z nieufności do zautomatyzowanych programów importujących (jak FastStone).
    1DX + 50L

Strona 7 z 8 PierwszyPierwszy ... 5678 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •