Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

  1. #11

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Mała uwaga do cen rf24-105/f4
    Trzy lata temu ten obiektyw można było spokojnie kupić za mniej niż 3tys zł brutto w polskim sklepie nowy. Ja kupiłem swój egzemplarz za 2tys - był jakiś podwójny CB czy coś podobnego. A pamietam, że w MM był egzemplarz ze zwrotu (na zasadzie ktoś odesłał w ciągu 14 dniu) za 1500zl !
    Generalnie cena tego obiektywu nie powinna przekraczać 3000zl w promocjach w okolicach 2500zl.
    Te ceny 5-6kzl za to szkło to śmiech na sali.
    Co do obiektywu. Zły nie jest ale do rewelacji również brakuje. Jest problem z kontrolą jakości. Wybierałem chyba z 3 szt i każda miała swoje (inne) problemy.
    Pod względem optycznym, tak generalnie czuć było jakość lepszą niż rf35stm ale nie była to przepaść. Zdecydowanie od razu rzucał się w oczy lepszy kontrast i kolorki. Jednak brak dobrej ostrości najbardziej mnie męczył. Po zakupie ef135/2 sprzedałem ostatecznie rf24-105.
    Wydaje mi się, że szkoda kasy na półśrodki i najlepiej od razu kupić rf24-70/2.8.

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 148

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    A to ciekawe z tymi cenami, nie sledzilem tego tak bardzo 3 lata temu bo i system R mnie nie interesował. Jesli takie byly ceny to tylko brac moze znow cos ciekawego bedzie.
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  3. #13
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    hej to chyba nie powinno tak wyglądać ?
    zdjęcie w RAW obiektyw RF 24-50mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Canon 24-50 on Canon R8.jpeg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	1,66 MB
ID:	15385

    wiem że jest korekcja w aparacie ale czy przez te korekcje nie tracimy kąta widzenia, jakości itd.
    i czy na każdym obiektywie mamy takie "jazdy"?
    rozumiem w budżetowym obiektywie jakąś winietę ale nie poobcinane rogi.
    Ten powyższy obiektyw z tym pokryciem, pomimo że dedykowany na pełną klatkę, to raczej powinien być na matryce APS-C a nie na FF.
    Ciekaw jestem czy inne obiektywy RF też mają takie obcinanie obrazu.
    Ostatnio edytowane przez maxwawa ; 31-10-2023 o 13:56

  4. #14
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 708

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Czytałem i widziałem przykłady w necie, że niektóre szkła RF (szczególnie te tańsze) tak mają. Jest to naturalna cecha tych szkieł
    Albo się z tym oswój, ale szukaj innego szkła.

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 342

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    Ciekaw jestem czy inne obiektywy RF też mają takie obcinanie obrazu.
    mają
    ale niektórym użytkownikom forum to nie przeszkadza i twierdzą że to jest normalne i że to taka współczesna norma jest, a ogólnie to dziwni są ci którym cyfrowe korekty przeszkadzają
    te rogi są po prostu niezapłacane
    EOS 3, 5D, R5

  6. #16
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    zacząłem zgłębiać temat i porównałem przykładowo Canon RF 24-70 f2.8 za kilkanaście tyś zł z Sony 24-70 f/2.8
    https://www.the-digital-picture.com/...&LensComp=1105
    różnice są dość spore na niekorzyść Canona, winietowanie większe nawet o 1EV a czasami i więcej.

  7. #17

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Wychodzi na to, że EF ma mniejszą winietę od RF

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Zaraz taki jeden młody gniewny napisze tu, że winietę koryguje się w sofcie do obróbki zdjęć jednym kliknięciem albo bezpośrednio w body w przypadku jpg. Czasy dobrze skorygowanych optycznie obiektywów odchodzą w niepamięć.

  9. #19
    Uzależniony Awatar Hubert Multana
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    34
    Posty
    569

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Winietę koryguje się w sofcie do obróbki zdjęć jednym kliknięciem albo bezpośrednio w body w przypadku jpg.
    Canon R8 + RF15-35mm f2.8L + RF 85mm 2.0 + RF 50mm 1.8 + RF Sirui Anamorphic 50mm T2.9 + M6 mkII + EF-M 22mm 2.0 + Canon V10
    www.hubertmultana.pl
    https://www.youtube.com/@HubertMultana

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 148

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    mój 14-35 tak ma i mój 24-240 też tak ma (na najszerszych końcach, dosłownie 1mm dalej to znika)
    w 24-240 to olałem, bo bardziej używam go do tele, ale gdy przymierzałem się do 14-35 to byłem załamany, dopiero ktoś mi napisał na fejsie że foto bez korekcji to jest jakieś 13mm z hakiem, a 14mm jest po korekcji, wtedy uspokoiłem się i kupiłem. W domu porównałem z Sigama 12-24 na 14mm i wychodziło że rzeczywiście tak jest. W temacie RF 14-35 dawałem porównania.
    https://www.canon-board.info/threads...=1#post1436127

    Podejrzewam, że w 24-50mm jest podobnie. Jak możesz porównaj sobie 24mm z jakiegoś ef i zobacz czy dostajesz taki sam kąt widzenia.

    EDIT: owszem nie powinno to tak wyglądać, i to jest ewidentny fail dizajnerski, i niektórzy starzy wyjadacze nie wybaczą tego nigdy Canonowi i nawet nie spojrzą na te szkła, inni jak ja po zrobieniu tysiecy zdjęć i po obróbce w LR, gdzie od razu aplikowana jest korekcja, w ogóle już nie zauważa tego problemu.
    Ostatnio edytowane przez cauchy ; 31-10-2023 o 16:42
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •