Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Testy obiektywów

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    41

    Domyślnie Testy obiektywów

    Może mi ktoś wytłumaczy . Obiektywy ( przeważnie, najczęściej ) najlepszą jakość obrazu wykazują na środku pola . Im dalej od środka tym jakość gorsza . Czyli na logikę obiektyw pełnoklatkowy założony do APS-c powinien na brzegach dać lepszą jakość niż na pełnej klatce . Optyczni często podają rozdzielczości na brzegu kadru dla APS-c i FF i wyniki zgadzają się z moimi oczekiwaniami . A u tego gościa nie https://www.youtube.com/watch?v=nm38...zXqAK&index=18 . Ten test jest tylko przykładem , oglądałem kilka innych w których testował pełnoklatkowe szkła na APS-c i zawsze wypadały gorzej niż na FF . O co chodzi ?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 484

    Domyślnie Odp: Testy obiektywów

    Cytat Zamieszczone przez wagant Zobacz posta
    Może mi ktoś wytłumaczy . Obiektywy ( przeważnie, najczęściej ) najlepszą jakość obrazu wykazują na środku pola . Im dalej od środka tym jakość gorsza . Czyli na logikę obiektyw pełnoklatkowy założony do APS-c powinien na brzegach dać lepszą jakość niż na pełnej klatce . Optyczni często podają rozdzielczości na brzegu kadru dla APS-c i FF i wyniki zgadzają się z moimi oczekiwaniami . A u tego gościa nie https://www.youtube.com/watch?v=nm38...zXqAK&index=18 . Ten test jest tylko przykładem , oglądałem kilka innych w których testował pełnoklatkowe szkła na APS-c i zawsze wypadały gorzej niż na FF . O co chodzi ?
    Chodzi o to, że tym razem do testów użyto jako aparatu APS-C Canona R7, który ma tak napakowaną matrycę, że ona stawia bardzo wysokie wymagania rozdzielczości optyki, która na FF jeszcze daje radę, ale na tej matrycy już jest cienka po całości kadru. Christopher Frost wyraźnie mówi, że ten obiektyw RF 15-30 f/4,5-6,3 do APS-C raczej się nie nadaje. R5 ma w kropie ca 18 Mp, R10 ma 24 Mp, i może jeszcze ten obiektyw byłby dla niego odpowiedni, ale R7 stawia poprzeczkę znacznie wyżej.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 409

    Domyślnie Odp: Testy obiektywów

    No i to, co powiedział atsf, to strzał w sedno tarczy. Należy porównywać rzeczy porównywalne, a nie konstruować testy pod założoną tezę. Dawno temu pracowałem na uczelni technicznej i mieliśmy takie pół żartem pytanie przy zleceniach "A dla kogo te badania?"
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    164

    Domyślnie Odp: Testy obiektywów

    Na prezentacji po zoomowaniu obraz z R5 ma większe powiększenie/przybliżenie niż z R7.
    Zeskalowanie do HD i kompresja youtuba przy różnej skali odwzorowania też ma znaczenie dla oceny rozdzielczości.
    Niestety testy youtubowe nie są miarodajne.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 484

    Domyślnie Odp: Testy obiektywów

    Cytat Zamieszczone przez Mamrot Zobacz posta
    Na prezentacji po zoomowaniu obraz z R5 ma większe powiększenie/przybliżenie niż z R7.
    Zeskalowanie do HD i kompresja youtuba przy różnej skali odwzorowania też ma znaczenie dla oceny rozdzielczości.
    Niestety testy youtubowe nie są miarodajne.
    Niestety, ale to jest stała tendencja, że obiektywy do pełnej klatki gorzej wychodzą na APS-C, i można to zobaczyć na testach na the-digital-picture.com. R7 ma prawie 2x większą gęstość pikseli od R5, więc to musi zaważyć na wynikach obiektywu, który nawet na FF żadnym orłem nie jest.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    41

    Domyślnie Odp: Testy obiektywów

    Dzięki za odpowiedź ale .... obiektyw był testowany na R5 na pełnej klatce czyli na 45Mpix , R7 ma 32Mpix . Nie potrafię wyliczyć gęstości pix ale proporcje względem wielkości klatki nie wydają dramatycznie różne . 32x1,6=51,2 ,jeśli można to tak wyliczyć. A jeśli tak to faktycznie dla R10 powinien to być dobry obiektyw .
    Nie jest to jedyny przykład , ogólnie chwalona L24-105 zaliczyła podobną wpadkę na R7 .

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 409

    Domyślnie Odp: Testy obiektywów

    1.6 liniowo, czyli powierzchnia FF jest 1,6^2=2,56 razy większa niż APS-C. To oznacza, że FF musiałoby mieć 82 MPikseli, żeby mieć taką samą gęstość jak R7.


    Poprawiłem na 82. Przedtem napisałem 115, a to był błąd.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 16-10-2023 o 20:55
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    41

    Domyślnie Odp: Testy obiektywów

    82 to dużo i to faktycznie zmienia sytuację ale też rodzi nowe wątpliwości . Wydawać by się mogło że :
    1 W ogóle nie warto zakładać obiektywów FF do APSc , a są ludzie którzy to robią ( na tym forum chyba też )np żeby ,,wydłużyć ogniskową " . Czyżby używali tylko najlepszych szkieł ? Nikon model Zfc sprzedawał z ob 28mm który jest pod FF , a wybitny raczej nie jest .
    2 Obiektywy APSc powinny być ogólnie lepsze od FF , a to na pewno nie jest prawdą . Przeważnie(!) są to typowo amatorskie konstrukcje o co najwyżej średniej jakości. Mimo wszystko w testach pana CH F wypadają lepiej niż te od FF .
    3 Optyczni trochę wprowadzają w błąd bo lepsza jakość na brzegach będzie tylko wtedy gdy użyjemy cropa ale na matrycy pełnoklatkowej
    Chyba że coś poplątałem .
    Ostatnio edytowane przez wagant ; 16-10-2023 o 22:23

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 409

    Domyślnie Odp: Testy obiektywów

    Zdecydowanie poplątałeś.

    1. Z punktu widzenia fizyki obiektyw to ogniskowa i jasność, reszta - AF, ilość listków w przysłonie, guma na pokrętłach, kolor napisów - to imponderabilia. Obiektywy wyłącznie do APS-C różnią się ewentualnie polem obrazowania, bo muszą objąć mniejszą matrycę. U Canona dodatkowo mają wystającą doopkę - wątpliwej jakości utrudnienie. Mam osobiście korpusy FF i APS-C i mam wyłącznie obiektywy do FF, bo mogę je założyć do dowolnego korpusu. Popularne wydłużanie ogniskowej to taka marketingowa bzdura - 50 mm to 50 mm. Za to umowny kąt widzenia jest różny dla różnej wielkości materiału światłoczułego (czyli matrycy teraz) - jak ktoś się nie boi prostej matematyki, może to sam policzyć, znając ogniskową i wymiary matrycy. A to wydłużenie to taka matematyka dla ubogich.
    2. Nie muszą być lepsze, bo jakość optyki wynika z konstrukcji: ilości i rodzaju soczewek, szkła tych soczewek, dokładności wykonania. Chcesz mieć dobry obrazek, bierz dobry obiektyw niezależnie czy nazywa się do APS-C, czy do FF.
    3. Optyczni nie wprowadzają w błąd. Obiektyw z wadami na brzegach, widocznymi na FF, nie będzie ich pokazywał na APS-C, bo po prostu tam nie widać tych brzegów. Ale warunek podstawowy - uczciwe porównanie, o czym już mowa wyżej.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  10. #10
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    164

    Domyślnie Odp: Testy obiektywów

    Cytat Zamieszczone przez wagant Zobacz posta
    2 Obiektywy APSc powinny być ogólnie lepsze od FF , a to na pewno nie jest prawdą .
    Zasada jest taka, że czym bardziej upakowana matryca, tym rozdzielczość obiektywu powinna być lepsza.
    Pan CH F porównuje APS-C które ma dużo bardziej upakowaną matryce, stąd prawdopodobnie takie wnioski a nie inne.


    Cytat Zamieszczone przez wagant Zobacz posta
    Nikon model Zfc sprzedawał z ob 28mm który jest pod FF , a wybitny raczej nie jest .
    Nikon Zfc ma podobną gęstość matrycy co Z7,8,9 czy R5.
    Ostatnio edytowane przez Mamrot ; 16-10-2023 o 23:53

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •