Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Wątek: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

  1. #11
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    965

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    W ciemni bawiłem się od podstawówki do 3ciej liceum. Starczy tego wracać nie planuję. Proces analogowy jest przereklamowany. Jedyny magic na dziś to może szkła że średniego formatu na średnim formacie. A szkła vintygowe na cyfrowym ff dadzą też dużo frajdy. I to tyle z historii co mnie pociąga. Analogowy design traktuje tylko jako ładny design. Nie potrzebny mi film w małym obrazku. Może i pętaks wie co robi. Niech sobie robią. Nisza może się znajdzie i trochę napaleńcow, którzy i tak potem skanują negatyw nie robiąc pełnego procesu. Lipa.
    Dzisiaj łatwiej jest osiągnąć analogowy look z cyfry niż wracać do starych technik.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 06-10-2023 o 17:32
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  2. #12
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    To tak jak ja. Wracać też raczej nie zamierzam choć sprzęt mam ale widzę, że w różnych dziedzinach opanowanych przez bezduszną technikę cyfrową następuje powrót do źródeł.

  3. #13
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    965

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    Wydaje się że pęd powrotu do źródeł mają w fotografii maloobrazkowej Ci którzy nie mieli okazji na tym zaczynać.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 408

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    Co bezdusznego jest w technice cyfrowej. Technika jak technika, wszystko zależy od użytkownika.
    Mówiąc tak, dojdziemy do wniosku, że duszne było tylko malarstwo jaskiniowe.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    Pisałem już o tym wczesniej. Cyfrowej muzyki mogę tylko słuchać a płytę winylową mogę wziąć do ręki, poczuć fakturę okładki, wyjąć płytę z koperty, położyć na talerzu gramofonu, uruchomić napęd, sprawdzić obroty, zebrać kurz z płyty, przesunąć ramię nad płytę, opuścić windę a podczas słuchania patrzeć na obracający się talerz. Więcej zmysłów angażuję niż przy plikach cyfrowych.

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 286

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Pisałem już o tym wczesniej. Cyfrowej muzyki mogę tylko słuchać a płytę winylową mogę wziąć do ręki, poczuć fakturę okładki, wyjąć płytę z koperty, położyć na talerzu gramofonu, uruchomić napęd, sprawdzić obroty, zebrać kurz z płyty, przesunąć ramię nad płytę, opuścić windę a podczas słuchania patrzeć na obracający się talerz. Więcej zmysłów angażuję niż przy plikach cyfrowych.
    Dlatego dekady wcześniej wybierając gramofon szukałem półautomatu (automatyka zatrzymuje jedynie silnik i podnosi ramię na końcu winyla) bo pełen automat zabija cały klimat tej "otoczki".

    W przypadku tematu wątku mam podobne wątpliwości bo jak pisałem na wstępie jeśli zamierzają wskrzesić "kompaktowy aparat typu „wyceluj i zrób zdjęcie” z ciemnym jak noc obiektywem 32 mm f/3,5" to jestem zdecydowanie na nie. Kolejna małpka - tzw. "idioten kamera" na rynku nikogo nie przyciągnie do zakupu. Ze swojej strony mam kompakt Yashica T5 35mm z obiektywem Carl Zeiss Tessar 3.5 i kolejnemu kompaktowi tego typu nie wróżę sukcesu na rynku. No ale zobaczymy co tam wymyślą ^^
    Ostatnio edytowane przez candar ; 06-10-2023 o 20:35
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  7. #17
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 605

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    "Nasza strategia od kilku lat skupia na pracy z bardzo, ale to bardzo niszowymi produktami i idzie nam to całkiem nieźle. W tym celu japoński zespół stale czerpie informacje z badań nad japońskimi konsumentami, zarówno w obrębie marki, jak i poza nią. Podobnie jak w przypadku serii GR, pomysł wypuszczenia aparatów analogowych jest owocem szeroko zakrojonych konsultacji z wieloma podmiotami z branży fotograficznej, w szczególności z japońskimi konsumentami. Doświadczenie pokazało nam, że tworzenie produktów dla mocno skonkretyzowanych grup odbiorców sprawdza się bardzo dobrze” - dodaj Balmadi."


    Oni tak serio? Gdy prawie każdy używa smartfona z wbudowanym modułem foto a w komisach foto i na aukcjach za grosze można dostać analogowe kompakty to Pentax odkrywa koło na nowo? W jaki sposób i gdzie Pentax widzi jakąkolwiek korzyść dla siebie przystępnych cenowo niszowych produktów? Rozumiem jeszcze klasę premium i dalmierze, ale zwykłe plastikowe analogowe kompakty? Może warto powiedzieć pomysłodawcy tego projektu, aby wyściubił nos ze swojej pracowni projektowej i realnie rozejrzał się po rynku foto?
    Podpisuję się pod tym, ale będzie małe ale.

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Pentax to dziwna firma. Średni format 645 zarzucili w momencie gdy należało go dalej rozwijać i pozbyć się tego lustra.
    ... Nie wiem kto w Pentaksie wymyśla strategię.
    Też się zastanawiam. Jakiś dziadek, miłosnik analogów.

    Małe ale. Pytanie o grupę docelową. Podam diametralnie inny punkt widzenia. Sprzęt dla szkół. Trzeba kupować sprzęt nowy, z fakturą. Co masz do kupienia analogowego? Nie można kupić używki z Allegro za kilkaset złotych (ja przynoszę na te zajęcia swoje analogowe muzeum - 6 Nikonów, 3 Praktiki, szkoła nie ma wymaganego sprzętu). To samo dotyczy powiększalników. Na allegro kilkaset zł jakiś Opemus i gra. Ale nie można go kupić. Kaiser nowy z głowicą kolorową by pracować na papierze multigrade to kilkanaście tysięcy złotych (nie ma niczego tańszego). Na 3 stanowiska to wyrzucone ponad 50 tysięcy, zamiast 2 tysiące za 3 używki. Masakra. Bo na tym będą ze 3 lekcje w roku.
    Wiecie dlaczego tak długo produkowano najlepszą (technicznie) analogową lustrzankę ever, czyli Nikona F6? Sprzęt dla fotoreporterów? By pracowały na stolikach reprodukcyjnych, gdyż w niektórych krajach długo wymagano archiwizacji dokumentów w postaci mikrofilmów.
    Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Niemen. Szkoły kupią.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 07-10-2023 o 01:19
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  8. #18
    Uzależniony Awatar djtermoz
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Boston
    Wiek
    46
    Posty
    969

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Mnie nie przekonuje analog maloobrazkowy. Średni format może jeszcze ma sens.
    Tutaj liczy się wielkość nośnika, mały obrazek to po prostu słaba rozdzielczość na dziś.
    Ja myślę, że tu nie o to chodzi. Nikt chyba nie robi dziś zdjęć na filmie dla uzyskania najwyższej jakości (może oprócz wielkiego formatu, bo tam dzięki pochyłom da się uzyskać efekty które trudno zrobić cyfrą). Średni format miałby sens ale trzeba by użyć czegoś jak Fuji GW690 ("Texas Leica") - aparatu wielkości pudełka po butach. Mały obrazek daję radę pod warunkiem oglądania tego w rozsądnym powiększeniu. Czym różnią się odbitki 10x15cm od oglądania fotek z cyfry na Instagramie (co robi dziś spora część społeczeństwa)?

  9. #19
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    965

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    Jest taki trend u młodzieży nastoletniej aby nosić na szyi kompakta na klisze albo cyfrowego. U siebie na mieście spotkałem się z tym parę razy.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 07-10-2023 o 06:33
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  10. #20
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    993

    Domyślnie Odp: Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

    Ja parę razy się wypowiadałem na ten temat, więc wypowiem się i teraz. Z mojego punktu widzenia (jako fotoamatora, ale takiego, który poza fotografią, ma jeszcze inne zajęcia), to mam Pentaxa K1 i Pentaxa SFX. Mam jeszcze ze dwa aparaty cyfrowe i kilka "analogowych", ale te dwa są jakby najważniejsze i skupię się na nich.
    Większość zdjęć robię cyfrowo, ponieważ większość, to są zdjęcia zupełnie bezużyteczne. To znaczy, są użyteczne teraz, bo mogę się nimi pochwalić na forum, a poza tym, ich robienie pomaga utrzymać kondycję. Jednak za parę lat, te wszystkie rośliny, architektura i jakieś pachołki przy drodze, czy to Wasze ptactwo, będą miały dla nas samych, wartość zerową (Podkreślam, że wykluczamy fotografię zawodową).
    Czy są więc jakieś zdjęcia, które przetrwają (może nawet mnie), a ich wartość, w miarę upływu czasu będzie rosła? Z pewnością tak. I do takich zdjęć używam filmu. Krótko mówiąc, "na codzień, do pracy, dojeżdżam Pentaxem K1, a od święta, przy specjalnych okazjach, wyciągam Pentaxa SFX.

    Jak się to ma do "powrotu filmu" i strategii Pentaxa? Myślę, że nijak. Są tylko dwie rzeczy, na które może postawić firma, wprowadzając na rynek aparaty analogowe, czy magnetofony kasetowe. Nostalgia (w przypadku dorosłych), albo "nowa moda" (w przypadku młodzieży). Żadna inna droga nie wchodzi w grę. Bo ludzi takich jak ja, z taką filozofią, jest niewielu. Tych, co chcą przypomnieć sobie własną młodość, nieco więcej, a smarkaczy, którzy wieszają sobie na szyi kolorowy kompakt, dla szpanu, jest z pewnością najwięcej. I myślę, że tak to widzą ludzie z Pentaxa...
    http://glebsky.pl/ Mój blog fotograficzny, oraz http://flickr.com/photos/197047644@N07/ dla tych, którzy z jakichś powodów chcieliby zobaczyć moje zdjęcia

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •