Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Duże ilości zdjęć z jednej sesji a nazewnictwo plików - przekręcenie licznika

  1. #1
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Grójec
    Wiek
    40
    Posty
    378

    Domyślnie Duże ilości zdjęć z jednej sesji a nazewnictwo plików - przekręcenie licznika

    Jak rozwiązujecie problemy z "przekręceniem" licznika na zdjęciach?
    Np stare nazewnictwo bo było IMG_0001 do IMG_9999
    A inne nazewnictwo no np _C4A0001 do _C4A9999
    Przy kilkudniowej sesji przy dzisiejszej szybkostrzelności aparatów - można nabić te 10k zdjęć.
    I potem mamy ponownie IMG_0001. Można niby wrzucić wszystko do jednego folderu i zrobi się IMG_0001(1) a potem posortować po dacie wykonania. Ale to trochę wkurzające.

    Można też w pierwszych 10K plików zmienić masowo nazwę na pięcio-elementowy ciąg znaków. Np IMG_00001.

    No ale - nie da sie tak zrobić od razu np w aparacie? Aby używał 5 pozycyjnego ciągu znaków zamiast 4?
    Ewentualnie można chyba sterować tym przedrostkiem nazwy IMG. To wtedy np każdego dnia dać inny przedrostek.
    I ewentualnie wymusić aby zawsze zaczynał od 0001.

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    164

    Domyślnie Odp: Duże ilości zdjęć z jednej sesji a nazewnictwo plików - przekręcenie licznika

    Ja kiedyś, po pierwszym przekręceniu i wspomnianych kłopotach,
    stosuję na dzień dobry zmianę nazwy trzech pierwszych liter plików w aparacie,
    lubię sortować po nazwie pliku.
    Pierwsza litera to dana puszka, ostatnia to kolejne 9??? tysięcy:
    AAA, AAB, AAC...
    BAA, BAB, BAC...
    Z regóły nazwę zmieniam wcześniej niż przy 9999.
    Ostatnio edytowane przez Mamrot ; 24-09-2023 o 17:39

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 408

    Domyślnie Odp: Duże ilości zdjęć z jednej sesji a nazewnictwo plików - przekręcenie licznika

    Każdy dzień robię do innego katalogu - tworzę na karcie w aparacie kolejne katalogi na kolejny dzień.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Duże ilości zdjęć z jednej sesji a nazewnictwo plików - przekręcenie licznika

    Nie można zmusić aparatu aby automatycznie tworzył foldery z nazwą opartą a aktualną datę? U konkurencji, której nazwy na tym forum wypowiadać nie można mogę tak właśnie ustawić i wtedy dla każdego dnia mam osobny folder tworzony automatycznie. Mniej czasochłonny jest też import zdjęć do LR jeśli na karcie jest dużo zdjęć niekasowanych od dłuższego czasu.

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    Stargard
    Posty
    37

    Domyślnie Odp: Duże ilości zdjęć z jednej sesji a nazewnictwo plików - przekręcenie licznika

    Ale te nazwy plików to też zależy jakie macie opcje do zmian od samego aparatu. W jednym mam możliwość nadawania przedrostków w innym co najwyżej aby katalogował je w osobnych katalogach na miesiąc. A z czasem jak zlewacie pliki w jeden katalog to okazuje się że są dwa różne o tej samej nazwie i znowu trzeba kombinować.

    Więc jakieś rozwiązaniem jest ręcznie zmiana plików z przedrostkiem jeśli jest taka opcja. Znaczy zmiana ręczna aby automatycznie do przedrostka dodawało kolejność plików. Ale takie coś mam tylko w Nikonie a w swoim kompaktowym canon już niestety nie. Więc można wymieniać ewentualnie karty na następne. A potem w jakiś menagerze plików zrobić przetwarzanie wsadowe o ile jest konieczne.

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    720

    Domyślnie Odp: Duże ilości zdjęć z jednej sesji a nazewnictwo plików - przekręcenie licznika

    W R po przekroczeniu 9999 zdjęć tworzy się katalog osobny. Standardowo jest zdaje się "DSC_100" czy jakoś tak, a po przekroczeniu 9999 jest "DSC_101" i voila. Dodatkowo jak się nie mylę zdjęcia zaczynają się na 930Axxxx i z czasem robi się 931Axxxx, 932Axxxx itd. Natomiast nic nie grzebię w aparacie. Nie pamiętam jak było w 6D.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •