Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    6

    Domyślnie Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    Dzień dobry,
    Dopiero zaczynam przygodę z Canon R6 Mark II i mam pytanie, otóż w trybie M nie mam możliwości ustawienia kompensacji ekspozycji, mogę ustawić tylko przysłonę (ustawiłem pod pokrętło w obiektywie), szybkość migawki i ISO. W trybie AV mogę ustawić wszystko. Bardzo proszę o poradę, jak to włączyć (o ile to możliwe). Dziękuję bardzo.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    Kompensacja ekspozycji działa w trybach automatycznych. Jeśli w trybie M wszystko jest ustawione na sztywno to co tu kompensować? Ustaw w trybie M ISO na auto to wtedy kompensacja będzie miała sens tyle że z trybu ręcznego robi się tak naprawdę automatyczny.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 048

    Domyślnie Odp: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    W trybie Fv mozesz na sztywno wszystko ustawić lub poluzować jakiś parametr np czas. Wtedy kompensacja bedziesz na ten czas wpływał. To samo może być z iso lub przeslona lub kombinacjami w/w.

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2023
    Miasto
    Bełchatów
    Posty
    29

    Domyślnie Odp: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    Witam.
    W trybie "M" kompensacja służy jako światłomierz i/lub kontrola parametrów naświetlania.
    Tak mam w R7, ale sądzę, że we wszystkich modelach R-ek jest podobnie, bo zdecydowana większość innych parametrów
    jest identyczna jak w pozostałych modelach.

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    164

    Domyślnie Odp: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    Cytat Zamieszczone przez Qgiel Zobacz posta
    Witam.
    W trybie "M" kompensacja służy jako światłomierz i/lub kontrola parametrów naświetlania.
    Kompensacja ekspozycji w trybie M to tylko zmiana wskaźnika ekspozycji a nie światłomierz.
    W lustrzankach miała sens, obecnie przy podglądzie histogramu, to już raczej mało przydatna funkcja.

  6. #6
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    959

    Domyślnie Odp: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    A ja Wam powiem, że to bardzo przydatna funkcja. Kiedy chcę na sztywno ustawić wartość czasu i przesłony a jedynie ISO zostawiam na auto, wtedy kompensacja ekspozycji bardzo się przydaje, jeśli na histogramie mam za ciemno, za jasno. W obiektywach RF nie ma problemu, bo mam przypisaną kompensację pod pierścień RF. Brakuje mi tego jedynie przy foceniu EF'ami. Przez ten jeden ficzer coraz częściej myślę o wymianie podstawowego adaptera na ten z pierścieniem RF.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 048

    Domyślnie Odp: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    Przypominam, że można ustawić evf w dwojaki sposób. Jeden emuluje expozycje drugi nie.

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2023
    Miasto
    Bełchatów
    Posty
    29

    Domyślnie Odp: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    Cytat Zamieszczone przez Mamrot Zobacz posta
    Kompensacja ekspozycji w trybie M to tylko zmiana wskaźnika ekspozycji a nie światłomierz.
    W lustrzankach miała sens, obecnie przy podglądzie histogramu, to już raczej mało przydatna funkcja.
    Nie każdy amator umie "czytać" histogram, nie każdy lubi dodatkowy obrazek na wyświetlaczu, czy w wizjerze.
    Poza tym to jedna z opcji do wyboru dla fotografa powyżej "A" i "P". Równie dobra jak każda inna.
    Dla zawodowców to nawet podstawowa - przynajmniej zdecydowana większość z nich deklaruje pracę w reżimie "M".
    Zatem czy nazwiemy wskaźnik ekspozycji światłomierzem czy wskaźnikiem ekspozycji, to bez znaczenia w tej opcji, bo zadanie swoje spełnia i pozwala świadomie kreować ujęcie , a ono wcale nie musi być na "0" za każdym razem

  9. #9
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 605

    Domyślnie Odp: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    A ja Wam powiem, że to bardzo przydatna funkcja. Kiedy chcę na sztywno ustawić wartość czasu i przesłony a jedynie ISO zostawiam na auto, wtedy kompensacja ekspozycji bardzo się przydaje,...
    Bardzo często z tego korzystam. Oczywiście zerkając jakie to ISO aparat zaproponuje. To taki dziwny przypadek, gdzie tryb M nie jest pełnym manualem, bo jest AUTO-ISO. Skoro auto to korekta reaguje zmieniając ISO.

    Cytat Zamieszczone przez Mamrot Zobacz posta
    Kompensacja ekspozycji w trybie M to tylko zmiana wskaźnika ekspozycji a nie światłomierz.
    W lustrzankach miała sens, obecnie przy podglądzie histogramu, to już raczej mało przydatna funkcja.
    Nie lubię podglądu histogramu. Po co odwracać uwagę od tego co fotografuję. Wystarcza symulacja ekspozycji.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  10. #10
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    469

    Domyślnie Odp: Canon R6 Mark II brak kompensacji ekspozycji w trybie M

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    A ja Wam powiem, że to bardzo przydatna funkcja. Kiedy chcę na sztywno ustawić wartość czasu i przesłony a jedynie ISO zostawiam na auto, wtedy kompensacja ekspozycji bardzo się przydaje, jeśli na histogramie mam za ciemno, za jasno. W obiektywach RF nie ma problemu, bo mam przypisaną kompensację pod pierścień RF. Brakuje mi tego jedynie przy foceniu EF'ami. Przez ten jeden ficzer coraz częściej myślę o wymianie podstawowego adaptera na ten z pierścieniem RF.
    Jest i na to sposób. Ustawiasz najpierw kompensacje w trybie AV a potem przechodzisz na M i auto iso. Działa z EFami

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •