Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: lightroom przerabia mi miniaturki

  1. #1
    Coś już napisał Awatar becik23
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    55

    Domyślnie lightroom przerabia mi miniaturki

    Hej, wczytuję zdjęcia w lightroomie i po tym jak wczytają mi się miniaturki zdjęć, program tak jakby automatycznie zdjęcia sam przerabia- za każdym razem muszę czekać, aż przerobi wszystkie, aby móc pracować dalej i ustawić swoje parametry kolorystyczne etc. Czy wiecie czemu tak robi? I jak temu zaradzić? Chciałabym, aby pliki od razu ładowały się takie jak są, a nie były przerabiane.. Poniżej film na którym mam nadzieję będziecie widzieć o co mi chodzi.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 484

    Domyślnie Odp: lightroom przerabia mi miniaturki

    Nie wiem, czemu on to robi, ale po stwierdzeniu, że próbuje mi się rządzić na kompie, jego obecność na nim potrwała jeszcze tylko około minuty
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  3. #3
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    959

    Domyślnie Odp: lightroom przerabia mi miniaturki

    Wy tak na serio? Lightroom/Bridge nie wyświetlają miniaturek z zaszytych w RAWach mini JPG, tylko z faktycznych RAWów i stąd tyle trwa, zanim sobie te miniaturki wygenerują. Dlatego też, jak wywołamy RAWa, to widzimy na miniaturce wszystkie wprowadzone zmiany. Gdyby program tego nie robił, wciąż widzielibyśmy tylko zaszytą w pliku miniaturkę JPG.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  4. #4
    Coś już napisał Awatar becik23
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: lightroom przerabia mi miniaturki

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    Wy tak na serio? Lightroom/Bridge nie wyświetlają miniaturek z zaszytych w RAWach mini JPG, tylko z faktycznych RAWów i stąd tyle trwa, zanim sobie te miniaturki wygenerują. Dlatego też, jak wywołamy RAWa, to widzimy na miniaturce wszystkie wprowadzone zmiany. Gdyby program tego nie robił, wciąż widzielibyśmy tylko zaszytą w pliku miniaturkę JPG.
    ale to się robi, zanim jeszcze wprowadzę jakiekolwiek zmiany w pliku...wczytuje je sobie jako nowy folder i potem po kolei on od początku je zmienia.. Czemu pierwsza miniatura jest inna od tej, która załaduje się po chwili?

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 484

    Domyślnie Odp: lightroom przerabia mi miniaturki

    Cytat Zamieszczone przez becik23 Zobacz posta
    ale to się robi, zanim jeszcze wprowadzę jakiekolwiek zmiany w pliku...wczytuje je sobie jako nowy folder i potem po kolei on od początku je zmienia.. Czemu pierwsza miniatura jest inna od tej, która załaduje się po chwili?
    +


    Zapewne dlatego, że doskonali w swej nieomylności programiści Adobe tak postanowili. Może w ustawieniach jest jakaś opcja, którą trzeba przestawić?
    Ja tam nie lubię, jak program się za bardzo rozpycha.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  6. #6

    Domyślnie Odp: lightroom przerabia mi miniaturki

    Nie jestem dokładnie tego pewien, ale w Lightroom Classic zdaje się dodano opcję pracy z plikami wszytymi w RAW. Sprawdź ustawienia na karcie importu jak na zrzucie poniżej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	import.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	48,3 KB
ID:	14508
    Ostatnio edytowane przez Wieslaw18 ; 19-08-2023 o 09:55

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    383

    Domyślnie Odp: lightroom przerabia mi miniaturki

    Cytat Zamieszczone przez becik23 Zobacz posta
    ale to się robi, zanim jeszcze wprowadzę jakiekolwiek zmiany w pliku...wczytuje je sobie jako nowy folder i potem po kolei on od początku je zmienia.. Czemu pierwsza miniatura jest inna od tej, która załaduje się po chwili?
    Lightroom importując rawy (można wybrać które,pokazuje poglądowo jpegi ktore są podglądem wbudowanym w raw), na etapie importu tworzy własne miniaturki i stosuje swoje profile do tego (można ustawić w opcjach importu by wykonywał kroki wstępne np. Ustawiał profil aparatu standard albo neutral zamiast domyślnego) dlatego zaraz po imporcie widzisz podgląd z rawa tak jak to zrobił aparat, a następnie podglad ten jest podmieniony na wygenerowany.

  8. #8
    Coś już napisał Awatar becik23
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: lightroom przerabia mi miniaturki

    Probówałam różnych ustawień na etapie importu plików, ale nic nie pomogło. Za każdym razem ligtroom przerabia zdjęcia, tak jakby dwukrotnie je wczytywał

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    383

    Domyślnie Odp: lightroom przerabia mi miniaturki

    O ile się nie mylę, w lightroomie nie ma żadnej magicznej różdżki czy przycisku „zrob mi z tego rawa dokładnie takiego jpega jak zrobił/zrobiłby aparat”.

    Starałem się wyjaśnić dlaczego dzieje się to co obserwujesz i z czego to wynika (tak działa lightroom).

    Nie jestem pewien czy masz adekwatne oczekiwania względem tego narzędzia (i tu chyba leży problem). Lightroom jest bardzo dobry powszechnie uznanym narzędziem edycyjnym do wywoływania i obrabiania zdjęć w formacie raw i eksportu ich na przykład do jpeg o szerokich możliwościach ale jego zamysłem nie jest tworzenie jpegow dokładnie takich jak aparat (a już na pewno nie automatycznie).

    Chcesz mieć zdjęcia dokładnie takie jak robi do jpega aparat ustaw sobie raw plus jpeg, będziesz miała jpegi prosto z aparatu w dużym formacie. Będziesz mogła podglądać wersje wywołaną bezpośrednio przez aparat, koniec końców traktować ją jak referencje i starać się za pomocą lightrooma czy innego narzędzia z raw obrobić i wywołać to lepiej niż aparat.
    W sumie może wchodzę nieco w filozofię ale (dla mnie) właśnie do tego są narzędzia jak lightroom żeby z raw wyciągać więcej niż aparat jest w stanie sam z siebie wyprodukować bezpośredni do jpega.

    Czasami niektóre narzędzia do wywoływania raw od producentów aparatów są w stanie na kompie wywołać dość wiernie albo tak samo jak aparat wewnętrznie bo współdzielą te same algorytmy. Nie wiem czy jest to adekwatne dla Canona.

  10. #10
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    164

    Domyślnie Odp: lightroom przerabia mi miniaturki

    Cytat Zamieszczone przez becik23 Zobacz posta
    Probówałam różnych ustawień na etapie importu plików, ale nic nie pomogło. Za każdym razem ligtroom przerabia zdjęcia, tak jakby dwukrotnie je wczytywał
    Nie wiem czy pomogę, mogę się mylić ale:

    Na filmiku masz w zakładce "szybkie wywoływanie" wybrane "niestandardowe".
    Ze strony Adobe:
    Resetowanie dopasowań szybkiej obróbki
    Aby przywrócić domyślne ustawienia importu programu Lightroom Classic, kliknij przycisk Resetuj wszystko na dole panelu szybkiej obróbki lub wybierz kolejno opcje Zdjęcie > Ustawienia obróbki > Resetuj.
    Aby całkowicie usunąć wszystkie ustawienia, wybierz opcję Ogólne — wyzerowane z menu podręcznego Zapisane ustawienia predefiniowane w panelu szybkiej obróbki.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •