Nic minie nie umknęło ^^
Nie zgadzam się z założeniem, że polecanie pytającemu o fotografowanie krajobrazów przez @mystek obiektywu w zakresie ogniskowych 70-200 mm jako jedynego słusznego rozwiązania jest tak samo chybione jak polecanie kefiru osobie pytającej jaki pasty do butów używać.
Autor wątku samodzielnie wybrał idealne szkła do fotografii pejzażowej: Canon RF 16mm F2.8 STM, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, Obiektyw Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM a w odpowiedzi dostał książkowy przykład uzyskania efektu dokładnie odwrotnego od zamierzonego – teleobiektywu, który spłaszczy całkowicie przestrzeń, wizualnie zbliżając plany bliskie z tymi bardziej odległymi.
Nawiasem pisząc dawno, dawno temu EF 24-105 L USM IS był moim najlepszym wycieczkowym spacer-zoomem. Jednak pomimo uniwersalności był i jest to zakres ogniskowych dający tylko namiastkę faktycznych możliwości obrazowania zoomów ultra szerokokątnych (ultraszeroki obiektyw służy do pozornego powiększenia pierwszego planu względem tła i o to właśnie chodzi w fotografii pejzażowej). Jeśli dalej nie wiesz o czym piszę to naprawdę nie mamy o czym dalej dyskutować ^^
Tak więc zastanowiłbym się kto tu komu "miesza w głowie". Serio, serio!
ps.
@Leon007 - pokaż mi swoje zdjęcia pejzażowe z parametrami technicznymi dotyczącymi czasu naświetlania, przysłony oraz użytej ogniskowej, które wykonywałeś przez kilka dekad to ocenię z kim mam przyjemność dyskutować ^^