Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26

Wątek: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 342

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    w krajobrazie najciekawsze są obrazki robione obiektywem szerokim UWA (te krajobrazy co je candar pokazuje) lub teleobiektywem (typowy przykład to morawy i toskania) idealny jest UWA 17-40/4L budżetowo lub 16-35/4L mniej budżetowo ale lepiej) używka 17-40L jest tania jak barszcz i z pewnością bardziej się nada niż stałka 16 czy 24mm, z tele to w zależności od opanowania tematu i potrzeby 70-300 lub 100-400 i to zasadzie jest wszystko co jest potrzebne, środek jest najmiej istotny co nie oznacza że nie trafisz nigdy kadru do którego będziesz potrzebował np 50mm - po prostu zrobisz coś mniej idealnego coś co możesz, a nie co chcesz zrobić albo kupisz na koniec coś uniwersalnego typu 24-105. jeśli masz inne potzreby foto niezwiązane z krajobrazem to może się okazać że 24-105 tak czy inaczej bedzie potrzebny.
    polecam poglądać zdjęcia krajobrazów jakie będziesz fotografował i zobaczyć jaki sprzęt i jakie ogniskowe są używane w końcu exify są często dostępne. nie kupuj stałek - nie mają zastosowania w krajobrazie (zaraz odezwą się tacy co napiszą tylko stałki ), czyba że chcesz focić drogę mleczną to wtedy tak.

    ogólnie jeśli nie wiesz co kupić to nie kupuj nic - szkoda kasy, zmiana optyki kosztuje.
    wrzuć linka do zdjęć jakie chcesz robić to się wyjaśni czym były robione i czego jeszcze tak naprawdę porzebujesz
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 25-07-2023 o 08:38
    EOS 3, 5D, R5

  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    466

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    Skoro wiesz że to ma być właśnie krajobraz to oczywiście że potrzebujesz szerokiego kąta, zwłaszcza na początek. Zaczynanie od kombinowania z nieodpowiednim obiektywem może uniemożliwić Ci wejście w temat. 70-200 to zakres właściwie do niczego, za krótko do ptaków, za ciemno do portretu, za ciężko do dźwigania tak na wszelki wypadek.
    Prawdziwa jazda zaczyna się z RF15-35, aż chce się tym robić wszystko szczególnie gdy ktoś lubi ostrość, fuul szczegółów na pierwszym planie i ładne rozmycie tła.

  3. #13
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Grójec
    Wiek
    40
    Posty
    378

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    Do krajobrazu przyda się też filtr szara połówka.
    Najlepiej kwadratowa przed obiektyw aby móc sterować wysokością zaciemnienia górnej części kadru.

  4. #14
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    722

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    Candar, Ty to potrafisz mieszać... Napisałeś: Nie zgadzam się z założeniem, że polecanie pytającemu o fotografowanie krajobrazów przez @mystek obiektywu w zakresie ogniskowych 70-200 mm jako jedynego słusznego rozwiązania jest tak samo chybione jak polecanie kefiru osobie pytającej jaki pasty do butów używać.. NIGDZIE nie napisałem, że to jedyne słuszne rozwiązanie. Polecałem też 24-70 oraz z czasem 100-400, więc jest kilka opcji. Generalnie z doświadczenia zauważam, że 24-70 i 70-200 robiłem najwięcej zdjęć (aktualni 70-200 sprzedałem i mam 100-400). Wszystko co polecałem brałem z własnego doświadczenia. 24-70 to też w zasadzie szeroki kąt. I osobiście chodziłem po górach z Samyangiem 14mm i owszem - też robiłem zdjęcia nim, ale jednak nie tak dużo jak wspomnianymi ogniskowymi.

    Kolega będzie się uczył fotografii. RF 24-105 ten kitowy też mu się sprawdzi na początek. Z czasem zobaczy czego mu brakuje. Chyba większość osób zaczynała od kitowych obiektywów i to nie jest wcale zły wybór.

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 409

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    ps.
    @Leon007 - pokaż mi swoje zdjęcia pejzażowe z parametrami technicznymi dotyczącymi czasu naświetlania, przysłony oraz użytej ogniskowej, które wykonywałeś przez kilka dekad to ocenię z kim mam przyjemność dyskutować ^^
    Szanowny Andrzeju candar'ze, nie podniosę tej rękawicy, bo nie chcę mieszać w tym wątku. Założonym przez Kolegę clo przedstawiającym się jako nowicjusz i jak zwykle na naszym forum, zdryfowanym na przepychanki. Niepotrzebnie zamieściłem wypowiedź #9. Doświadczenia mam jakie mam, wiem czym najczęściej robię zdjęcia i tak poleciłem. Zresztą każdemu nowicjuszowi, który pisze że nie wie co by chciał, polecam standardowy zoom, a tym bardziej w tym wypadku. I nigdy nie poleciłem Koledze clo jako początkującemu, obiektywu 70-200, mimo że w górach go używam.
    Krajobraz to nie tylko plaża w Orłowie z kamieniami na pierwszym planie. Takie zdjęcia też zalicza się do krajobrazu https://www.canon-board.info/threads...=1#post1449308, ogniskowa 600 mm.

    --- Kolejny post ---

    A tak przy okazji, jak robicie ten odnośnik @nik uczestnika? Próbowałem i nie umiem.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 484

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    Należało by zacząć od wybicia sobie z głowy pojęcia "uniwersalny obiektyw", bo coś takiego nie istnieje. W fotografii krajobrazowej przyda się każda ogniskowa z zakresu co najmniej 16-400 mm i takie wypadało by mieć pokrycie, a dopiero statystyka zdjęć pokaże, której ogniskowej się używało najczęściej, tyle że to nie jest żadna wyrocznia dla kogoś innego, bo u niego może wyjść inaczej.

    Ja tam pejzażystą nie jestem, natomiast przeważnie targam dwa korpusy APS-C i dwa obiektywy: jeden 11-22 mm (19-35 mm dla FF), a drugi 55-250 mm (88-400 mm dla FF) (kiedyś), albo 100-400 mm (160-640 mm dla FF) teraz, i prawie zawsze czegoś pośrodku mi brakuje, gdy chcę zrobić pejzaż, a i szerzej też mi brakuje.

    Ogniskowe, które są zdolne nadać perspektywie na zdjęciu specyficzny charakter, są na skrajach zakresu, ale to nie znaczy, że pośrodku zakresu ma być pustka.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  7. #17
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 704

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    A tak przy okazji, jak robicie ten odnośnik @nik uczestnika? Próbowałem i nie umiem.
    @Leon007 normalnie dajesz @ i od razu nick, powinno zadziałać.

    A tak w ogóle Gość zadał proste pytanie, miał jakąś swoją koncepcję, w sumie całkiem sensowną, a niektórzy jak zwykle prawie doktoraty i wojenki...
    M.in. dlatego właśnie ludzie wybierają chociażby Facebook-a, bo co prawda tam hejtu nie brakuje, ale nikt doktoratów nie pisze

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 286

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    @clo - radzę przede wszystkim zapoznać się z radami osób, które wiedzą co piszą w temacie wątku: Obiektywy i ogniskowe do krajobrazów - Szczegółowy przewodnik po wyborze odpowiednich obiektywów do fotografii plenerowej

    Przykładowe foty z RF 16mm masz tutaj na flickr
    Ostatnio edytowane przez candar ; 25-07-2023 o 22:28
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 401

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    @clo
    ad.1 Jaśniejszy obiektyw nie wpłynie na zdjęcie krajobrazowe. I masz rację że przymyka się przysłonę aby uzyskać dużą głębię ostrości. Dlatego spokojnie możesz rozglądać się za szkłami co mają np F4. Są tańsze od F2.8 a jednocześnie niczego im nie brakuje.
    ad.2 Chyba masz na myśli płytką GO. Bardzo pożądana w portretach ale w krajobrazie już nie koniecznie. Dlatego taki obiektyw się przymyka, a jak się przymyka to nie musi być super jasny.
    ad.3 Ja używam RF 14-35 F4 L. Korekta eliminuje dystorsję i winietowanie prawie do zera. Przy 14mm ucina może z 1-2mm kadru. Na zdjęciu to niewiele. Nie musisz się tym przejmować.
    ad.4 Nie ma znaczenia. Bardziej wrogiem filmu jest wysoki szum. Na szczęście wspólczesne bezlusterkowce tak mało szumią że film możesz kręcić w ciemniejszym pomieszczeniu a nadal będzie wyglądał bardzo dobrze.

    Z obiektywów polecił bym Ci albo EF 17-40 F4 L , albo EF 16-35 mm f/4 L EF IS USM. Natomiast z RF to 15-30 mm f/4.5-6.3 IS STM lub wspomniany prędzej 14-35 F4 L. Ten RF 24-105mm F4-7.1 IS STM też może być tylko najczęściej będziesz wykorzystywał dolny zakres 24-40mm. Stałka RF 16mm F2.8 STM też ok tylko musisz wówczas więcej się nachodzić aby złapać optymalny kadr.
    Teleobiektywy w krajobrazach oczywiście też jak najbardziej się sprawdzają. Świetnie się za ich pomocą wyciąga jakiś detal z krajobrazu. Jednak na początek lepiej skupić się na klasycznych szerokich kadrach.
    Ostatnio edytowane przez Shadow ; 25-07-2023 o 22:35

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Jaki wybrać budżetowy obiektyw do Canon EOS RP do robienia zdjęć krajobrazu?

    Założyciel wątku jednak go czyta.
    Ostatnio edytowane przez Przemek_PC ; 26-07-2023 o 00:26

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •