Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 52

Wątek: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

  1. #21
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    724

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    Przyszedł mi dzisiaj działający Godox V1. Na razie tak się pobawiłem w domu, oczywiście na TTL, ale kurde. Fotografowanie z lampą błyskową to wyższa szkoła jazdy. Nie wiedziałem że jest to tak skomplikowane. Trochę też nie rozumiem jak działa aparat w sytuacji kiedy mamy podłączoną lampę. Muszę poczytać nieco i pooglądać filmów o tym, aby to zrozumieć. Bo z tego co widzę to aparat nie działa tak samo kiedy np mamy jakiś kadr ciemny i doswietlamy go latarką przykładowo. To co pokazuje aparat jest trochę mylące przy zastosowaniu lampy.

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    A pomyśl sobie, jak to wyglądało w czasach kiedy robiło się zdjęcia na kliszy, dopiero po wywołaniu kliszy można było obejrzeć efekt użycia lampy. Ale pociesze Cię, zrobiłem mnóstwo zdjęć z lampą aparatem na kliszę i znakomita większość była poprawnie naświetlona. Lampa nie miała żadnej automatyki, błyskała zawsze pełną mocą a właściwą ekspozycję dobierało się na podstawie liczby przewodniej lampy tak, że w zależności od odległości od obiektu ustawiało się odpowiednią przysłonę. Może pójdz tym samym tropem i przełącz lampę na manualny tryb i zacznij od samego początku świadomie błyskać. I tak masz przewagę bo po zrobieniu zdjęcia od razu widzisz rezultat

  3. #23
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    469

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Przyszedł mi dzisiaj działający Godox V1. Na razie tak się pobawiłem w domu, oczywiście na TTL, ale kurde. Fotografowanie z lampą błyskową to wyższa szkoła jazdy. Nie wiedziałem że jest to tak skomplikowane. Trochę też nie rozumiem jak działa aparat w sytuacji kiedy mamy podłączoną lampę. Muszę poczytać nieco i pooglądać filmów o tym, aby to zrozumieć. Bo z tego co widzę to aparat nie działa tak samo kiedy np mamy jakiś kadr ciemny i doswietlamy go latarką przykładowo. To co pokazuje aparat jest trochę mylące przy zastosowaniu lampy.
    To co tym razem uszkodzone?. Towary tzw. "powystawowe" to w rzeczywistości są zwroty, trzeba mieć szczęście aby trafić na sprawny towar bo ktoś się tylko pobawił i odesłał.

  4. #24
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    965

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Przyszedł mi dzisiaj działający Godox V1. Na razie tak się pobawiłem w domu, oczywiście na TTL, ale kurde. Fotografowanie z lampą błyskową to wyższa szkoła jazdy. Nie wiedziałem że jest to tak skomplikowane. Trochę też nie rozumiem jak działa aparat w sytuacji kiedy mamy podłączoną lampę. Muszę poczytać nieco i pooglądać filmów o tym, aby to zrozumieć. Bo z tego co widzę to aparat nie działa tak samo kiedy np mamy jakiś kadr ciemny i doswietlamy go latarką przykładowo. To co pokazuje aparat jest trochę mylące przy zastosowaniu lampy.
    bo może chciałeś lampę LED a nie błyskową. Z ledem to tak trochę jak z latarką Z błyskową też tak się da ale na wstępie jest trudniej.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 04-08-2023 o 08:00
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  5. #25
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 706

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Przyszedł mi dzisiaj działający Godox V1. Na razie tak się pobawiłem w domu, oczywiście na TTL, ale kurde. Fotografowanie z lampą błyskową to wyższa szkoła jazdy. Nie wiedziałem że jest to tak skomplikowane. Trochę też nie rozumiem jak działa aparat w sytuacji kiedy mamy podłączoną lampę. Muszę poczytać nieco i pooglądać filmów o tym, aby to zrozumieć. Bo z tego co widzę to aparat nie działa tak samo kiedy np mamy jakiś kadr ciemny i doswietlamy go latarką przykładowo. To co pokazuje aparat jest trochę mylące przy zastosowaniu lampy.
    Mam dwie lampy ale ogólnie leżą w szafie. Też do końca tego nie ogarnąłem. Czasem tylko doświetlam jakieś foto pod słońce, ale przez tyle lat nie rozgryzłem dobrze tematu, więc nie jesteś sam

  6. #26
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    724

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    #Przemek - spokojnie, ogarnę to wiele prób, trochę czytania, oglądania i zrozumiem o co chodzi. To jak ogólnie z fotografią. Jak wziąłem aparat pierwszy raz w ręce to też nie ogarniałem tych cyferek. Metoda prób i błędów jest najfajniejsza

    #Nozanu - odziwo nic. Oczywiście pisało, że to "powystawowa" i oczywiście przyszedł chińczyk - spodziewałem się tego po pierwszej lampie, którą odesłałem, ale ta działa normalnie i jest jak nówka w zasadzie, ma nawet folię jeszcze na wyświetlaczu, zero rysek itp. Wszystko działa sprawnie. Jedyne co to nie było stopki/podstawki pod lampę, żeby sobię ją postawić. Podobnie było w pierwszym zestawie. Może janusze zamawiali lampy, kradli stopkę i odsyłali? :P

    #Cybulski - nie no, latarkę to już mam tym razem chciałem błyskową. W górach często spotykam się z sytuacją, kiedy jest ciemny las i ostre słońce zarazem gdzieś w tle, albo się przebija przez gałęzie. Lampa do potretów rodzinnych, żeby doświetlić osobę w cieniu tych gałęzi właśnie. Przynajmniej taki miałem zamysł, a co wyjdzie, to się okaże

    #Bangi - pewnie ze mną będzie podobnie, ale mam chęć nauki, więc chociaż trochę się zgłębić do poziomu semi-pro i będę zadowolony.

  7. #27
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    Lampy błyskowe były niezbędne w czasach kiedy możliwości aparatu kończyły się na ISO400 czy 800. Obecnie kiedy można ISO kręcić w kosmos nie są niezbędne, szczególnie podczas fotografowania imprez rodzinnych. Tak na szybko aparat w tryb M, czas 1/125, przysłona wedle potrzeb wynikających z głębi ostrości, ISO ręcznie ustawić tak aby uzyskać niedoświetlenie o 1-2EV, palnik lampy w sufit, lampa na Manual i sterować mocą błysku tak aby uzyskać poprawne naświetlenie zdjęcia. Idąc na łatwiznę można użyć ETTL i stosować korektę siły błysku.

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    2 082

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Lampy błyskowe były niezbędne w czasach kiedy możliwości aparatu kończyły się na ISO400 czy 800. Obecnie kiedy można ISO kręcić w kosmos nie są niezbędne, szczególnie podczas fotografowania imprez rodzinnych. Tak na szybko aparat w tryb M, czas 1/125, przysłona wedle potrzeb wynikających z głębi ostrości, ISO ręcznie ustawić tak aby uzyskać niedoświetlenie o 1-2EV, palnik lampy w sufit, lampa na Manual i sterować mocą błysku tak aby uzyskać poprawne naświetlenie zdjęcia. Idąc na łatwiznę można użyć ETTL i stosować korektę siły błysku.
    Dokładnie tak robię i potwierdzam że to świetna metoda. Stosuję wariant "na łatwiznę" z ETTL i korektą siły błysku. Działania lampy wówczas prawie nie widać na zdjęciach, a nie trzeba żyłować ISO.

    Inna sprawa jak się światło odbije od zielonego sufitu czy innej boazerii, to na zdjęciu wychodzą kolorystyczne cuda i nawet RAW ciężko poprawić. Ale to pewnie problem na inny wątek.
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  9. #29
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    Kiedyś nie spojrzałem w sufit i zdjęcia były jakieś dziwne, okazało się że sufit po przekątnej jest z jednej strony biały a z drugiej pomarańczowy. Kolejna sprawa to temperatura barwowa. Jeśli pomieszczenie jest oświetlone ciepłym światłem to na lampę należałoby założyć pomarańczowy filtr.

  10. #30
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 706

    Domyślnie Odp: Canon EOS R + lampa błyskowa (jaka?)

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta

    #Bangi - pewnie ze mną będzie podobnie, ale mam chęć nauki, więc chociaż trochę się zgłębić do poziomu semi-pro i będę zadowolony.
    Ja nawet kilka książek na ten temat kupiłem i przeczytałem, ale to już było dawno, dawno temu

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •