Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

  1. #11
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    383

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Dzięki za info.
    Ja w ogóle tego nigdy nie używałem, wczoraj się pobawiłem tym trochę, ale przyznam, że nie wiem po co miałbym to używać.
    Nie ma sprawy.

    Wiem, że interesujesz się fotografią lotniczą możesz sobie sprawdzić czy tu przypadkiem z uwagi na szybko poruszające się obiekty nie widzisz jakichś subtelnych różnic jak zrobisz z EFCS i Full Mechanical.

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 032

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Może bardzo szybkie poruszenie aparatu w bocznej osi skrętnej na średnio-krótkich czasach i krótkiej ogniskowej?
    Nadal nie mamy RAW-a ani choćby JPG prosto z puszki z EXIF-ami.
    1DX + 50L

  3. #13
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 704

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Cytat Zamieszczone przez robcio Zobacz posta
    Nie ma sprawy.

    Wiem, że interesujesz się fotografią lotniczą możesz sobie sprawdzić czy tu przypadkiem z uwagi na szybko poruszające się obiekty nie widzisz jakichś subtelnych różnic jak zrobisz z EFCS i Full Mechanical.
    Wstyd się przyznać, wyszło śmiesznie, bo okazało się, że cały czas miałem włączony Tryb 1 i cały czas tak fotografowałem. Teraz jak to wyłączyłem w ogóle to nagle aparat zaczął wydawać inne dźwięki przy fotografowaniu...

  4. #14
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    720

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Hehe, człowiek uczy się całe życie Jak kupiłem R to od razu przegrzebałem całe menu i poczytałem instrukcję i od samego początku mam tam "disable", żeby działać na mechanicznej. I tak - na długim czasie naświetlania są 2 kurtyny w tym trybie.

  5. #15
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    383

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Wstyd się przyznać, wyszło śmiesznie, bo okazało się, że cały czas miałem włączony Tryb 1 i cały czas tak fotografowałem. Teraz jak to wyłączyłem w ogóle to nagle aparat zaczął wydawać inne dźwięki przy fotografowaniu...
    Tryb pierwszy jest chyba domyślnie ustawiony na produkcji
    Zaden to wstyd

  6. #16
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 605

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Jeżeli migawka mechaniczna ma odmierzyć czas to najpierw musi jedna grupa lamelek zasłonić matrycę (to pierwszy dżwięk), bo przecież w bezlustrze matryca jest odsłonięta gdy patrzymy. Potem muszą dwie grupy lamelek zrobić swoje, czyli odmierzyć czas, na końcu mamy znowu zasłonięta matrycę, więc znowu jedna grupa lamelek musi odsłonić matrycę. To drugi dźwięk, powinien być dłuższy.
    Przy zrobieniu jednego zdjęcia migawka wykonuje dwukrotnie swoja pracę. W sumie przy licznikach przebiegu aparatów powinno być rozróznienie na zdjęcia zrobione na migawce mechanicznej i na elektronicznej. Tak czy siak liczba zdjęć nie będzie się zgadzała z ilościa przebiegów migawki
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2013
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 003

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Jeżeli migawka mechaniczna ma odmierzyć czas to najpierw musi jedna grupa lamelek zasłonić matrycę (to pierwszy dżwięk), bo przecież w bezlustrze matryca jest odsłonięta gdy patrzymy. Potem muszą dwie grupy lamelek zrobić swoje, czyli odmierzyć czas, na końcu mamy znowu zasłonięta matrycę, więc znowu jedna grupa lamelek musi odsłonić matrycę. To drugi dźwięk, powinien być dłuższy.
    Przy zrobieniu jednego zdjęcia migawka wykonuje dwukrotnie swoja pracę. W sumie przy licznikach przebiegu aparatów powinno być rozróznienie na zdjęcia zrobione na migawce mechanicznej i na elektronicznej. Tak czy siak liczba zdjęć nie będzie się zgadzała z ilościa przebiegów migawki
    I tak jest. Licznik klapnięć migawki (ten dostępny tylko przez API) nie liczy "klapnięć" elektronicznych za to klapnięcia na full-mechanicznej liczy podwójnie (zgodnie z prawdą).

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: W świecie koparek i taśmociągów

  8. #18
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    959

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Wstyd się przyznać, wyszło śmiesznie, bo okazało się, że cały czas miałem włączony Tryb 1 i cały czas tak fotografowałem. Teraz jak to wyłączyłem w ogóle to nagle aparat zaczął wydawać inne dźwięki przy fotografowaniu...
    Muszę się przyznać, że miałem dokładnie tak samo! Dopiero teraz przełączyłem.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  9. #19
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 704

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    Muszę się przyznać, że miałem dokładnie tak samo! Dopiero teraz przełączyłem.
    Ale co ciekawe w tym Trybie 1 obrazu nie miałem zniekształconego, bo bym to od razu zobaczył przy panningum albo śmigłach. Pełna elektroniczna kładzie tło masakrycznie, a nawet jak robię portrety dziecku to widać czasem zniekształcenia.

  10. #20
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    959

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - problem - zniekształcenie obrazu

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Ale co ciekawe w tym Trybie 1 obrazu nie miałem zniekształconego, bo bym to od razu zobaczył przy panningum albo śmigłach. Pełna elektroniczna kładzie tło masakrycznie, a nawet jak robię portrety dziecku to widać czasem zniekształcenia.
    Dokładnie tak, jak piszesz. Byłem przekonany, że to pełna mechaniczna, bo zniekształceń żadnych nie było. Jestem ciekaw, czy będzie różnica w bokehu. Do tej pory nie zauważyłem żadnych problemów także pod tym względem.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •