Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 88

Wątek: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    W poszukiwaniu naiwnego; robienie zdjęć za darmo

    "Szanowny Panie (frajerze),
    Proponujemy wykonanie zdjęć do naszego najnowszego katalogu i materiałów reklamowych (na których zarobimy niemało). Niestety, nie mamy budżetu na ten cel (mamy, ale po co będziemy płacić jak zrobisz to za friko) ale oferujemy możliwość rozbudowania portfolio i nabycie nowego doświadczenia oraz zobowiązujemy się do wystawienia referencji (za darmo, nie musisz nam płacić, powinieneś jeszcze ładnie podziękować).
    Od fotografa wymagamy doświadczenia, dobrego sprzętu i umiejętności fotograficznych (przecież to wszystko spadło ci z nieba albo masz bogatych rodziców) …


    Takie wiadomości nie są rzadkością. Przeważnie pojawiają się na portalach typu OLX ale czasami lądują również w skrzynce mailowej. W głównej mierze do tego typu procederów skłonne są prostackie firmy.
    Niejednokrotnie poniżają się również pary młode, rodzice przed chrztem czy cwane dziewuszki, które zgrywają tap madl.
    Kompletnie nie rozumiem, jak trzeba mieć nierówno poukładane w głowie żeby coś takiego komukolwiek zaproponować. Przykładowo, kto idzie do mechanika, dentysty czy prostytutki w zamian za zebranie przez wcześniej wymienionych jakże cennego doświadczenia?

    Jeżeli ktoś jest rozumny i zna wartość tego co robi, doskonale zrozumie intencje takich ludzi: znaleźć idiotę, który odwali robotę za darmo i to z pocałowaniem w rękę. Wszystko pod przykrywką możliwości rozbudowy portfolio i innych nadmuchanych dodatków.

    Wykorzystać dają się najczęściej osoby, które są na początku swojej drogi do zawodowego fotografowania lub sfrustrowani pasjonaci.
    Tak, wiem, można powiedzieć, że bez portfolio nie da się wybić. Jednak mimo braku zdjęć godnych zaprezentowania i doświadczenia stanowczo odradzam robienie komuś dobrze za bezcen.
    Oczywiście o ile nie jest to prestiżowa firma czy impreza, dla której każdy dałby się pokroić i dzięki której jest duża szansa na wbicie się w wyższe sfery. To jedyny wyjątek.
    Rzeczywistość jest brutalna, bo takie firmy szukają profesjonalistów i płacą im za wykonaną pracę. Jedynie małe firemki lub ludzie bez ogłady liczą na naiwniaków, którym zamydlą oczy wizją świetlanej przyszłości.

    To tak jakby Zdzisiowi zaproponować możliwość zdobycia doświadczenia w kopaniu rowów i pozwolić na zamieszczenie tej pozycji na swoim CV. Przecież kopanie rowów jest takie łatwe- podobnie jak robienie zdjęć."

    Przykłady? proszę bardzo - z rodzimego podwórka z ostatnich godzin!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tfp4.JPG
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	26,2 KB
ID:	12710

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tfp1.JPG
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	12706

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tfp2.JPG
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	12707

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tfp.JPG
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	81,5 KB
ID:	12708

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tfp5.JPG
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	43,4 KB
ID:	12711

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tfp3.JPG
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	66,5 KB
ID:	12709

    ps.

    Oczywiście mam sporo "znajomych", którzy widzą we mnie tylko dojną krowę. I oczywiście raz jedyny dałem się zrobić w jelenia bo na spotkanie "po latach" miałem zabrać aparat a skończyło się na fotografowaniu samochodu kolegi do sprzedaży. Teraz od razu mówię NIE MA MOWY ABYM FOTOGRAFOWAŁ PO ZNAJOMOŚCI I SZUKAJ SOBIE FOTOGRAFA KTÓREMU BĘDZIESZ MUSIAŁ UCZCIWIE ZAPŁACIĆ! I tyle! Zweryfikowałem w ten sposób wielu sowich "znajomych", którzy przestali nimi być. Zdarza mi się robić wyjątki od tej reguły, ale to ja ustalam zasady gry i nic tu nie jest przypadkowe.


    Godząc się na współpracę z takimi osobami uczysz ich braku szacunku do fotografów. Utwierdzasz ich w przekonaniu, że to co robimy jest proste, banalne i nie trzeba za to płacić. Nie wiem dlaczego ta plaga pojawiła się w fotografii. Chociaż może wiem? Podejrzewam, że problem leży w masowym upowszechnieniu się robienia zdjęć. Przecież dziś każdy robi zdjęcia. To dlaczego do cholery nie zrobią sobie ich sami swoimi smartfonikami?!
    Ostatnio edytowane przez candar ; 15-05-2023 o 06:53
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    Charakterystyczne.
    Nie wspominasz, nie denerwuje Cię, nic nie piszesz o jakości wyniku prac.
    W...... Cię tylko to że nie robi roboty facet który ma zakład/firmę, mnóstwo sprzętu za grubą kasę itd.

    jp
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 047

    Domyślnie Odp: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    Szanownym panem frajerem zrobiłeś mi dzień hahaha

    Ok poczytałem te screeny i z nich raczej wynika, że to sami fotografowie proponują takie rozwiązania…
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Charakterystyczne.
    Nie wspominasz, nie denerwuje Cię, nic nie piszesz o jakości wyniku prac. jp
    Często widzę ony brak jakości tych zdjęć wykonywanych TFP (czyli za darmo)) w różnych miejscach bo widzę późniejsze publikacje tych foto-ziutków na FB i insta. Denerwować mnie może jedynie to, że na ww. żebranie o darmowe zdjęcia przez różnej maści naciągaczy zawsze znajduje się MNÓSTWO CHĘTNYCH foto-ziutków!!!!!!!!! Później na swoją skrzynkę dostaję zapytania czy ja też pracuję za darmo i czy konałbym komercyjne zlecenie, gdzie ktoś moim kosztem będzie się komercyjnie reklamował.

    Hitem są imprezy sponsorowane których organizator za nic nie płaci! Przykładem wesela i śluby gdzie wykonawcy zlecenia w zamian za reklamę swoich usług wykonują pracę bez pobrania wynagrodzenia pieniężnego Sponsorem takiego wesela może być tak naprawdę każdy Usługodawca działający w branży ślubnej – fotograf, dekorator, zespół, jubiler, salon lub projektant sukien ślubnych albo na przykład sala weselna.

    Później widzę wpisy darmozjadów, którzy nie wydali złotówki na impreze bo znaleźli jeleni, którzy pracowali dla nich za darmo i chwalą się swoją "zaradnością" wszem i wobec!

    Dla mnie to właśnie przykład typowej P A T O L O G I I _ F O T O G R A F I C Z N E J

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    W...... Cię tylko to że nie robi roboty facet który ma zakład/firmę, mnóstwo sprzętu za grubą kasę itd.
    jp
    Wq...wia mnie co innego! Że nawet na C-B są osoby, które niejednokrotnie pisali tutaj że nie widzą żadnego problemu w fotografowaniu za darmo i dla nich to forma promocji

    Ciekaw jestem, czy te osoby nie płacą za zakupy , za swój drogi sprzęt fotograficzny oraz nie płacą za usługi budowlane, samochodowe, transportowe itp. Czy inne osoby pracują dla nich za darmo również w ramach swojej promocji?

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Szanownym panem frajerem zrobiłeś mi dzień hahaha
    Każda osoba pracująca za darmo dla kogoś innego to frajer! Non stop mam zapytania, czy pracuję za darmo i czy zrobię komercyjne zdjęcia za darmochę!!!! Ludziom się dup...ch poprzewracało!

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Ok poczytałem te screeny i z nich raczej wynika, że to sami fotografowie proponują takie rozwiązania…
    W tym właśnie problem! Większość tzw. foto-ziutków nie mających bladego pojęcia o fotografowaniu pracuje za darmo "budując" sobie portfolio i nie widzi w tym nic złego. Napędza to w sposób oczywisty rynek, który postrzega "fotografów" jako źródło swojego zarobku na komercyjnych darmowych zdjęciach (oksymoron w sam sobie!)
    Ostatnio edytowane przez candar ; 15-05-2023 o 08:31
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #5

    Domyślnie Odp: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    Fotograf najszybciej może zarobić sprzedając aparat

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    Cytat Zamieszczone przez Karlbuk Zobacz posta
    Fotograf najszybciej może zarobić sprzedając aparat
    Szanuję, ale nie popieram
    idąc dalej Twoim tokiem myślenia

    -kierowca może zarobić sprzedając samochód
    -motocyklista może zarobić sprzedając motocykl
    -piekarz może zarobić sprzedając piekarnie
    -filmowiec może zarobić sprzedając kamerę
    -narciarz może zarobić sprzedając narty
    -stolarz może zarobić sprzedając stolarnię

    itp.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 15-05-2023 o 09:53
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  7. #7
    Uzależniony Awatar WinSho
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Lublin
    Posty
    768

    Domyślnie Odp: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    Dawno skończyłem robienie zdjęć za darmo! Nie płacą nie robię i do wiedzenia. Wolę sobie iść porobić widoczki czy ptaszki niż komuś sesje za free. Innym też takie podejście proponuję to może się coś zmieni w tej kwestii...

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    Cytat Zamieszczone przez WinSho Zobacz posta
    Dawno skończyłem robienie zdjęć za darmo! Nie płacą nie robię i do wiedzenia. Wolę sobie iść porobić widoczki czy ptaszki niż komuś sesje za free. Innym też takie podejście proponuję to może się coś zmieni w tej kwestii...
    I słusznie. Ja się zawsze pytam, czy paliwo do samochodu ba stacji tankuje za free i oznaczenie stacji na FB i insta? Czy również nie płaci innym osobom za ich usługi?
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #9
    Uzależniony Awatar WinSho
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Lublin
    Posty
    768

    Domyślnie Odp: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    I słusznie. Ja się zawsze pytam, czy paliwo do samochodu ba stacji tankuje za free i oznaczenie stacji na FB i insta? Czy również nie płaci innym osobom za ich usługi?
    Wiesz ja już nawet przestałem się tym przejmować i jak tylko widzę, że ktoś coś chce za darmo to nawet nie odpisuję bo szkoda "szczępić ryja".

  10. #10
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 657

    Domyślnie Odp: Szukam fotografa który wykona mi zdjęcia za darmo

    Tak mi się skojarzyło



    A tak poważanie - wiele osób tak myśli.

    Ja co prawda nie mam za bardzo portfolio "osobowego", choć wśród licznego grona znajomych uchodzę za jedynego gościa z "profesjonalnym" aparatem i obiektywami (nie licząc znajomych od samolotów) i zdarza się, że czasami ktoś mnie pyta o zrobienie kilku zdjęć. Podochodzę do tego różnie. Jak to jest inicjatywa niekomercyjna, np. strzelić chłopakom w zaprzyjaźnionym klubie sportowym kilka fotek grupowych do kalendarza, to nie odmawiam, ale jak mnie raz znajoma pracująca w kancelarii podatkowej poprosiła o sesję biznesową, to jednak ją wyceniłem.
    Ja mam ten komfort, że nie żyję z fotografii, ale też nie dorabiam na niej, bo raz - nie muszą, a dwa - nie maiłbym odwagi tak "z ulicy" pójść z jednym body bez większego doświadczenia np. na ślub.
    Niestety jest całą masa "photogrpah-ów", którzy nie mają z tym żadnego problemu.
    Za darmo też można komuś zepsuć wspomnienia.
    Ostatnio edytowane przez Bangi ; 15-05-2023 o 11:31

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •