Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

  1. #1

    Dołączył
    May 2023
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3

    Domyślnie Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    Hej, od jakiegoś czasu zajmuje się fotografią sportową (piłka nożna. Aktualnie korzystam z Canon 7d z obiektywem 24-105 f4L IS. Niestety jest on dość krótki jak na moje potrzeby i dość ciemny. Napewno świetnym wyborem by był 70-200 2.8 IS ale nie jest to możliwość na moją kieszeń. Szukam więc tańszych alternatyw na rynku wtórnym w granicach 2000 zł. Macie coś godnego polecenia? Myślałem nad EF 70-300 F4-5.6 IS albo EF70-200 F4 bez IS, ale obawiam sie iż przy dynamicznej fotografii, brak stabilizacji moze być bardzo odczuwalny.
    P.S. Ważny jest także szybki AF gdyż mój obiektyw z nieznanych mi powodów bardzo często nieostrzy i 3/4 zdjęc jest do usunięcia.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 257

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    Wprawdzie nie robię zdjęć sportowych, ale uwaga ogólna: stabilizacja służy do kompensacji ruchu trzymającego aparat, ale nie zamraża ruchu obiektów. Może specjaliści potwierdzą.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  3. #3

    Dołączył
    May 2023
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    Wiem, oczywscie nie oczekuje zamrożenia zdjęcia dzięki stabilizacji. Bardziej mam na myśli to, że przy dynamicznej akcji i przy szybkim manewrowaniu aparatem IS powinien wpłynąć na ostrość zdjęcia. (tak mi sie wydaje)

  4. #4

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    Cytat Zamieszczone przez mikibilan Zobacz posta
    Wiem, oczywscie nie oczekuje zamrożenia zdjęcia dzięki stabilizacji. Bardziej mam na myśli to, że przy dynamicznej akcji i przy szybkim manewrowaniu aparatem IS powinien wpłynąć na ostrość zdjęcia. (tak mi sie wydaje)
    To jest skomplikowany temat.
    Po pierwsze, jeżeli chcesz używać IS'a w scenach w których obiekt się porusza - MUSISZ mieć szkło posiadające tryb "2" lub "3". W wypadku systemu RF jest to absolutna konieczność (działa to trochę inaczej niż w EF - można by o tym długo pisać).

    IS przyda się (oczywiście w trybie 2 lub 3) jeżeli stosujesz panning. Wtedy pomoże utrzymać obiekt ostry przy szybko poruszającym się tle. Jeżeli fotografujesz obiekty poruszające się dość losowo, stabilizacja raczej przeszkodzi niż pomoże i to niezależnie od wybranego trybu.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

  5. #5

    Dołączył
    May 2023
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    To jest skomplikowany temat.
    Po pierwsze, jeżeli chcesz używać IS'a w scenach w których obiekt się porusza - MUSISZ mieć szkło posiadające tryb "2" lub "3". W wypadku systemu RF jest to absolutna konieczność (działa to trochę inaczej niż w EF - można by o tym długo pisać).

    IS przyda się (oczywiście w trybie 2 lub 3) jeżeli stosujesz panning. Wtedy pomoże utrzymać obiekt ostry przy szybko poruszającym się tle. Jeżeli fotografujesz obiekty poruszające się dość losowo, stabilizacja raczej przeszkodzi niż pomoże i to niezależnie od wybranego trybu.

    p,paw

    okej czyli jaka jest konkluzja? ciężko przewidzieć jak potoczy się akcja, panning oczywscie ale nie zawsze go stosuje.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    Jeżeli potrzebujesz szkła do sportu to zdecydowanie ważniejszy jest szybki AF niźli stabilizacja.
    I tak będziesz robić na czasach w których stabilizacja już nie specjalnie pomaga.
    Jednak jeżeli szkło ze stabilizacją to koniecznie z możliwością wyboru trybu pracy.

    Tak bym ustawił preferencje.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 999

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    Olej stabilizację w dynamicznych scenach. Pomijam panning ze specjalnym trybem stabilizacji. Przy takich zdjęciach jasność ponad wszystko. W podanej przez Ciebie kwocie, może ciut wyższej, poszukaj używki EF 200mm f/2.8 L II. Świetny obiektyw. Na cropie daje kąty widzenia ponad 300mm, dalej że światłem 2.8. Ja go ostatnio nie odpinam od R10 (ptaki, psy w ruchu). Daje to naprawdę dobre rezultaty w dość przyzwoitym budżecie.
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 022

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    do 2tys nie znajdziesz nic sensownego ze światłem poniżej 4
    70-200 F4 IS jest znakomity, na pewno warto dopłacić i do IS i do jakości obrazka
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2022
    Miasto
    Myślenice
    Posty
    37

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    A co z C 70-200 f4 IS USM? Świetne szkło w okolicy 2000 zł. Kupiłem ostatnio używkę, podpinam do RP. Z adapterem jest trochę długi, ale za to super ostry, celny AF, lekki, mały (w porównaniu do 2.8), uszczelniony, bardzo szybki w obsłudze (pierścień zoom chodzi jak po maśle, co myślę przyda się w dynamicznej fotografii na boisku). Zacząłeś już rozważać gorsze światło, a to ma stałe f4 i w razie przesiadki na FF obiektyw jak znalazł.
    Ostatnio edytowane przez padraig1 ; 11-05-2023 o 13:51

  10. #10
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw jako alternatywa 70-200 2.8

    Cytat Zamieszczone przez mikibilan Zobacz posta
    Myślałem nad EF 70-300 F4-5.6 IS albo EF70-200 F4 bez IS, ale obawiam sie iż przy dynamicznej fotografii, brak stabilizacji moze być bardzo odczuwalny.
    wydaje mi sie, ze akurat IS jest zbedny w tym przypadku, no chyba ze do panoramowania.

    mialem 70-300 IS, 70-300 IS mkII (zakladam ze o ten chodzi), dawniej mialem 70-200/4 bez IS teraz mam 70-200/4 IS mkI.

    po mojemu to tak...

    antyku 70-300 IS mkI (https://www.canon.pl/lenses/ef-70-30...6-is-usm-lens/) to nie chcesz. to powyzej 200mm jest nieuzyteczne. ponizej jest OK, ale tez AF nie jest wybitnie szybki

    nowego 70-300 IS mkII (https://www.canon.pl/lenses/ef-70-30...5-6-is-ii-usm/) mozesz brac. zupelnie przyzwoity optycznie obiektyw (przy 300mm troche gorszy, ale do 250mm trzyma sie niezle) z calkiem sprawnym AF.

    70-200/4 non IS mialem za czasow FF 12Mpix, wtedy byl OK.

    70-200/4 IS mkI mam teraz do FF 30Mpix i to sobie bardzo uczciwie radzi. bardzo solidna optyka, dosc sprawny AF, bardzo trwala konstrukcja. ja swoj kupilem za 450 EUR czyli ponizej tych 2000 PLN, jesli znajdziesz uzywke w dobrym stanie w tej cenie, to chyba optymalny wybor
    www albo tez flickr

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •