Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    667

    Domyślnie Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    Temat dotyczy zdjęcia poniżej. Od razu mówię, że nie wiem jak to "zjawisko" nazwać ale dzisiaj bawiłem się aparatem i ostrzyłem na kałużę (punkt pojedynczy AF, strzał pojedynczy - nie servo) exif to f2.2, 85mm i ostra jest kałuża na pierwszym planie i... plan odległy. Dlaczego tak się stało? Tj zawsze wydawało mi się, że ostrość siada "liniowo", czyli powinna być ostra kałuża i pas na wysokości kałuży, a przed nią i za nią rozmazane.

    Ok, kumam, że kałuża zadziałała jak lustro, ale właśnie dlaczego w takiej sytuacji wyostrzyło też drugi plan oraz odbicie w tej kałuży? Tj zapewne nie jest to nic nadzwyczajnego, ale dla laika zjawisk fotograficznych jest to interesujące. Proszę o jakieś wyjaśnienie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7773.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	17,95 MB
ID:	11746

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 249

    Domyślnie Odp: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    Bo droga promienia odbitego w lustrze jest 2 razy dłuższa niż odległość do lustra. Jeśli do kałuży było 7,65 metrów, to nastawiłeś ostrość na 15,3 metrów. Fotografowałeś odbicie w kałuży, a nie kałużę.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Temat dotyczy zdjęcia poniżej. Od razu mówię, że nie wiem jak to "zjawisko" nazwać ale dzisiaj bawiłem się aparatem i ostrzyłem na kałużę (punkt pojedynczy AF, strzał pojedynczy - nie servo) exif to f2.2, 85mm i ostra jest kałuża na pierwszym planie i... plan odległy. Dlaczego tak się stało? Tj zawsze wydawało mi się, że ostrość siada "liniowo", czyli powinna być ostra kałuża i pas na wysokości kałuży, a przed nią i za nią rozmazane.

    Ok, kumam, że kałuża zadziałała jak lustro, ale właśnie dlaczego w takiej sytuacji wyostrzyło też drugi plan oraz odbicie w tej kałuży? Tj zapewne nie jest to nic nadzwyczajnego, ale dla laika zjawisk fotograficznych jest to interesujące. Proszę o jakieś wyjaśnienie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7773.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	17,95 MB
ID:	11746
    Opie drogi, to jest normalne odbicie lustrzane. Wyostrzony został obiekt odbijający się w lustrze i znajdujący się dalej, i to jest to drzewo przed dzieckiem w kałuży, a ostrość jest na tym obiekcie, na jego odbiciu, i prawie na drugim dziecku bliżej drzewa.
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 08-04-2023 o 17:43
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 249

    Domyślnie Odp: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Bo droga promienia odbitego w lustrze jest 2 razy dłuższa niż odległość do lustra. Jeśli do kałuży było 7,65 metrów, to nastawiłeś ostrość na 15,3 metrów. Fotografowałeś odbicie w kałuży, a nie kałużę.
    Muszę się poprawić, bo z mnożeniem razy 2 opisałem tylko szczególny przypadek patrzenia w lustrze na samego siebie. atsf to lepiej i bardziej ogólnie napisał.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  5. #5

    Domyślnie Odp: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    Zauważ, że to nie powierzchnia kałuży jest ostra tylko obiekt odbity

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    667

    Domyślnie Odp: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    Kurde, dziwne to mimo wszystko. Nie znałem tego zjawiska w fotografii. Czyli w teorii mając np światło 1.2 i focąc z całkiem bliska można by uzyskać ostry cały plan? Tj w podobnej sytuacji mając np wielką kałużę na całą szerokość kadru w której odbija się drugi plan. Interesujące to. Myślałem, że mimo iż ostrzę na drzewo odbite w kałuży, to mimo wszystko ostra będzie tylko kałuża.

  7. #7
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Kurde, dziwne to mimo wszystko. Nie znałem tego zjawiska w fotografii. Czyli w teorii mając np światło 1.2 i focąc z całkiem bliska można by uzyskać ostry cały plan? Tj w podobnej sytuacji mając np wielką kałużę na całą szerokość kadru w której odbija się drugi plan. Interesujące to. Myślałem, że mimo iż ostrzę na drzewo odbite w kałuży, to mimo wszystko ostra będzie tylko kałuża.
    !?!

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    na fizyce się nie słuchało
    EOS 3, 5D, R5

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2023
    Miasto
    Kędzierzyn Koźle
    Posty
    20

    Domyślnie Odp: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    Wczoraj zaczelem czytać wasze podpowiedzi jeśli chodzi o odbicie w wodzie i mnie się udało

    https://m.facebook.com/story.php?sto...48262&sfnsn=mo

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 249

    Domyślnie Odp: Wytlumaczenie "zjawiska" ostrości w kałuży i planu odległego.

    Przy obróbce trochę rozjaśnij, bo odbicie zabiera nieco światła. Lub już w trakcie pstrykania skoryguj lekko w górę, np. +1.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •