Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Potwierdzenie ostrości z obiektywem manual

  1. #1

    Domyślnie Potwierdzenie ostrości z obiektywem manual

    Który Canon serii 5 czy 6 ma potwierdzenie ustawienia ostrości z obiektywem manualnym bez dodanego tak zwanego chipa?
    W Nikonach mogę założyć dowolny obiektyw manualny 'pasywny' i potwierdzenie ostrości z kropką w wizjerze jest. Na razie mam tylko 5d mk 1 i nie wiem jak nowsze modele, czy mają potwierdzenie.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 342

    Domyślnie Odp: Potwierdzenie ostrości z obiektywem manual

    Cytat Zamieszczone przez Karlbuk Zobacz posta
    Który Canon serii 5 czy 6 ma potwierdzenie ustawienia ostrości z obiektywem manualnym bez dodanego tak zwanego chipa?
    W Nikonach mogę założyć dowolny obiektyw manualny 'pasywny' i potwierdzenie ostrości z kropką w wizjerze jest. Na razie mam tylko 5d mk 1 i nie wiem jak nowsze modele, czy mają potwierdzenie.
    Żaden EOS nie ma potwierdzenia ostrości bez dandeliona od zarania systemu w 1987 r.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Potwierdzenie ostrości z obiektywem manual

    Podziękowania ;(
    Ponoć magic lantern daje focus peaking przy lv. Jest nadzieja dla nowszych eosów
    Ostatnio edytowane przez Karlbuk ; 31-03-2023 o 19:45

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2020
    Miasto
    silesian
    Posty
    258

    Domyślnie Odp: Potwierdzenie ostrości z obiektywem manual

    Takie adaptery z chipem to tylko m42 do eosa??

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: Potwierdzenie ostrości z obiektywem manual

    Cytat Zamieszczone przez g69 Zobacz posta
    Takie adaptery z chipem to tylko m42 do eosa??
    Jak najbardziej NIE.
    mam i (warunkowo) sobie chwalę nikonowski. Jest też rynek Olkowski i Pentaxowski (@atsf wypowiesz się ?)


    Świat bagnetu F jest o wiele bogatszy niz dawno martwy na Zachodzie *), de facto post-sowiecki rynek m42
    Tanie, z pięknymi powłokami Soligory, drozsze Nikkory 105/2.5 itd...
    Akurat EOS się rodził w czasach, jak stałki ok. 105,135/2.8 wychodziły z łask, i nie ma natywnych


    Jakby zdobyłmetaliczny (bez sterowania przysłoną, bo się nie da) EOS -> Tamron Adaptall, daje dostęp do ciekawych obiektywów **)
    Da się przeskoczyć z EOS na Adaptall przez jakiś pośredni (np mój bagnet F), ale to przybywa mechanicznych luzów itd

    (warunkowo, bo nawet z dandelionem to namiastka i prowizorka, np domknięcie przysłony pomiędzy ostrzeniem a wykonaniem zdjęcia wymaga oderwania od głowy - z wyjątkiem przysłony preselekcyjnej)

    EDIT: niestety w czasie wojny zanikły strumienie chipów dandelion białorusko-ukraińskich do własnoręcznego naklejania - do przypuszczalnego adaptera Adaptall

    *) nawet historykowi trudno by było zestawić większa listę zachodnich / japońskich dzieł m42
    **) miałem Adaptall 90/2.5 w pięknym stanie, sprzedałem. Nawet chciałem znów kupić, ale wyłącznie w stanie "ostatnia pamiątka po koledze z Afaganistanu"
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 01-04-2023 o 09:15
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 342

    Domyślnie Odp: Potwierdzenie ostrości z obiektywem manual

    Mam przejściówki na EOS z dandelionem OM, M42, i Adaptall 2 (bezpośrednia).

    O ile potwierdzenie ostrości na M42 i na Adaptall działa dobrze, o tyle z przejśćiówką na Olympusa są problemy i zależy to od modelu korpusu. Zwykle sprzedawca na Aliexpress informuje o kompatybilnych korpusach. Na bezlusterkocach dandelion nie jest potrzebny.

    Ponieważ każdy obiektyw Olympusa OM ma swój własny przycisk podglądu GO, czyli przymykania przesłony, to adapter Adaptall 2 Tamrona na OM też ma dźwignię przymykania przesłony po prawej stronie na dole. Jeżeli z kolei wykręci się w adapterze OM>EOS śrubkę blokującą popychacz przesłony, to można wtedy ostrzyć przy pełnym otworze, a do zdjęcia domknąć przysłonę ą dźwignią.

    Tak samo jest z oryginalnymi obiektywami OM- jeśli w adapterze nie ma ww. śrubki, to można domykać przysłonę przyciskiem GO. Nie jest to specjalnie wygodne w obsłudze, ale jest możliwe.

    Bezpośrednia przejściówka Adaptall>EOS żadnej mechaniki nie zawiera, ale daje bdb potwierdzenie ostrości i jest sporo lżejsza, niż dwa kolejne adaptery razem.
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 01-04-2023 o 12:09
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •