Strona 3 z 14 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 138

Wątek: Testowanie optyki R, portal optyczne. Ostrość obiektywu, MTF.

  1. #21
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 047

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    No to na razie jedyne wysokorozdzielcze jest R5 a o co chodzi z filtrem i czy mieli takie obiekcje jak testowali na 20D 15 lat temu to nie wiem.

    To teraz bardziej mi to pasuje do tego ze nie ma body na rynku, bo przeciez jakby chcieli to by tego biednego R zakupili do redakcji…

    Ale to znaczy ze to durne podejscie
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  2. #22
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    383

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    Owszem zdaniem tego portalu nie ma body (Canon takiego nie zrobił) jak redakcja potrzebuje do testowania obiektywów z tego systemu.

    Nie mnie to oceniać czy z tym polemizować.
    Ostatnio edytowane przez robcio ; 04-02-2023 o 22:01 Powód: Uściśliłem

  3. #23
    Uzależniony Awatar Hubert Multana
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    34
    Posty
    546

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    Cytat Zamieszczone przez robcio Zobacz posta
    Zgadzam sie ze stwierdzeniem, że to jest dziwna praktyka niemniej to prywatny portal, mogą sobie testować lub nie co im sie tylko podoba…
    Oczywiscie, ze tak - ale dla mnie taki portal traci wiarygodnosc. To jakby czytac testy portalu o smartfonach, ktory nie testuje iphonow bo nie spelniaja ich kryteriow testowych. Kto by to traktowal serio?
    Canon R8 + RF15-35mm f2.8L + RF 85mm 2.0 + RF 50mm 1.8 + RF Sirui Anamorphic 50mm T2.9 + M6 mkII + EF-M 22mm 2.0 + Canon V10
    www.hubertmultana.pl
    https://www.youtube.com/@HubertMultana

  4. #24
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    Cytat Zamieszczone przez robcio Zobacz posta
    Tu nie chodzi chyba o to, że nie maja w redakcji, gdzieś mi mignęła informacja kiedyś właśnie na tym portalu, że redakcja ma jakieś specjalne wymagania co do body na którym będą testować (ma być wysokorozdzielcze i chyba posiadać symetryczny filtr AA jeśli dobrze pamietam), a że Canon takiego body nie zrobił i chyba nie planuje to redakcja stwierdziła najwyraźniej, że ich procedury są nie do zmiany i skoro nie ma aparatu na jakim chce testować obiektywy to testować obiektywów nie będzie… nieważne, że inni testują.

    W teście Canon R5 jest o tym wzmianka (wspomina się o nierównej pracy filtra AA) o czym napisała wyżej:

    https://www.optyczne.pl/457.4-Test_a...elczość.html
    Dokładnie tak. To w tym (co zrobiłem boldem) problem. Możecie się z nich wyśmiewać, ale oni testują rzetelniej niż wiele innych zachodnich portali. Które (tzn niektóre) np testują ostrość obiektywu na wyostrzonych plikach. Minus optycznych taki, że nie biorą do testów kilku egz danego obiektywu (rozrzut w produkcji moze być). Sami o tym kilkukrotnie wspominali. Tylko że inni, poza jednym czy dwoma portalami tez tego nie robią.
    Czekają na body z symetrycznym filtrem AA, to tyle. Zobaczcie, że na razie mamy pojedynczą krzywą MTF, a tak naprawdę i tak powinny być dwie - składowa pozioma i pionowa. Tak ostrość w pionie i poziomie jest różna.
    Nie są antyfanami Canona, jak sądzicie. Łatwo sie mówi, gdy sie pewnych rzeczy nie wie. Korpusy Canona testują. Problemem są testy optyki, bo potrzebne jest odpowiednie body jako detektor do badania obiektywu. Zignorowanie największego producenta z branży fotograficznej byłoby wręcz kuriozalne i jestem ciekawy kiedy redakcja sie ugnie, jak Canon w najbliższym czasie nie wyprodukuje body spełniającego ich kryteria. Może zrobia to co ja sugeruje i to wcale nie dlatego, że jest problem z body Canona? O tym za chwile napiszę.
    Sam mam mnóstwo uwag do tego portalu, juz kilka lat temu pisałem do nich w paru sprawach, bez odzewu. Odpisują jedynie w komentarzach w sprawie dlaczego nie chcą testować wszystkiego na jednym body. To by było genialne, bo by szło bezpośrednio porównywać optykę robioną na rożne systemy. Do tego trzeba wybrać body z najmniejszym rejestrem, czyli body z systemu Nikon Z i z najgęstszą matrycą (aktualnie Nikon Z7). Mają ten aparat. Resztę optyki, z innych systemów, przez przejściówki. Tak by można było podać wyniki MTF, winieta, dystorsja, aberracja, koma itp. Jedynie skuteczność AF by musiała być robiona na body z danego systemu, w tym momencie nieistotne jaki ma filtr AA i czy w ogóle go ma. Odpowiedzieli mi (potem kilka innych osób też proponowało to co ja), że przejściówki mogą wpływać na wyniki pomiarów, ze względu na możliwe odchyłki drogi optycznej. Ja się z tym nie zgadzam, w końcu Canon czy Nikon robią przejściówki (adapter EF - R i FTZ) ze swoich systemów lustrzankowych. Niech zrobią test najlepszego szkła lustrzankowego na Nikonie D850 a potem to samo szkło z FTZ na Nikonie Z7 (niemal ta sama matryca co na D850) i się zobaczy na ile inne są wyniki. Nie chcą tego zrobić. Mówią, że adaptery nie są wykonane idealnie i wprowadzają błędy, że na innych portalach to sprawdzano. Ale linku do tego nie podali, a ja sam do takich informacji nie dotarłem.

    Na portalu powinni zrobić porządek, wprowadzić parę udogodnień i uaktualnień. Np Tamron AF 70-300 jest robiony w wersji z mocowaniem Nikon Z. U nich nie ma tej informacji, wg nich jest jedynie na Sony. W optyce do Hasselblada mają w ogóle burdel. W słowniczku gdzie wykładają różne zagadnienia zatrzymali sie w średniowieczu, np aktualnie najlepsze matryce mają 22 Mpx, a ich największym producentem jest Kodak. W wyszukiwaniu optyki powinno być rozróżnienie szkieł na FF i APS-C i przy okazji dodać szkła na 4/3 i na MF. I kolejne rozróżnienie na szkła posiadające AF i takie co go nie mają. To sporo roboty, bo trzeba by rozbudować bazę sql czy tam inna na jakiej pracują, to nie problem, ale każdemu z obiektywów przypisać ten parametr po którym byłby segregowany. Na te chwile mają 1992 obiektywy w bazie, do każdego dodać te dwie informacje to w efekcie daje blisko 4 tysiące! wpisów, a by je zrobić to trzeba o każdym obiektywie wiedzieć gdzie go przydzielić. Większość obiektywów spoko, wiadomo gdzie, ale do setek chyba trzeba będzie zaglądnąć znowu i wyszukać te informacje.
    To nie wszystko, nie będę się rozpisywał.
    W każdym razie rozgrzeszam ich z braków testów obiektywów Canon R, choć w nieodległym czasie muszą przeciąć ten węzeł gordyjski. Rozwiązanie jakie widzę jest wg mnie najrozsądniejsze i powinno być zastosowane i to nawet gdyby Canon zaczął produkować body jakiego oczekują.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 343

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    Najwyraźniej przesadzają z tą skrupulatnością, podczas gdy inni testują natywne obiektywy na natywnych body, czyli tak, jak one będą w znakomitej większości przypadków eksploatowane, a nie na zasadzie "obiektyw Canona zarąbiście wypadł na korpusie Nikona, to sobie go kup do korpusu SONY".

    Co innego testowanie matryc. W tym przypadku uważam, że standardem powinien być jeden obiektyw do wszystkich korpusów stosowany przez adaptery, żeby nie wychodziły takie jaja, że ostrość na brzegach obrazu w jednym aparacie jest gorsza, niż w innym, bo to jest wina obiektywu, a nie matrycy.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 047

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    ale o co chodzi z tym filtrem? jest to jakaś zasadnicza różnica między Rkami a 5Dmk X na których testowali szkła EF? i czy inni producenci dodają ten filtr, np Sony? za co ten filtr odpowiada i czemu bez niego nie da się testować?

    z tą szukajką pełna zgoda, też mi mocno brakuje rozróżnienia po wielkości matrycy, zarówno body jak i szkła, może nawet być FF/nie-FF

    co do tego czy się ugną, wg mnie nie, systemowi stuknie za chwilę 5 lat, jak do tej pory nie zrobili to wątpię czy się teraz ugną

    --- Kolejny post ---

    i jeszcze jedno - czemu tego nie napiszą wprost, podlinkują gdzieś na górze pt. "Notacja dot. testów szkieł RF", a tak każdy się tylko domyśla i dopytuje? brak tej komunikacji i wyjaśnienia jest mega słaby
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 343

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    Coś pierniczą. Matryce bez filtra AA wykazują większą rozdzielczość zarówno obiektywów, jak i samej matrycy.

    Ale oni testując matryce wyłapują, która ma, a która nie ma filtra AA, i czy jest on symetryczny, czy nie, i nie robią jakichś problemów z systemami, w których jeden model korpusu ten filtr ma, a drugi nie ma, albo ma niesymetryczny. Test nie musi być aż tak superprecyzyjny, aby dawał pogląd na sprawę.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    ale o co chodzi z tym filtrem? jest to jakaś zasadnicza różnica między Rkami a 5Dmk X na których testowali szkła EF? i czy inni producenci dodają ten filtr, np Sony? za co ten filtr odpowiada i czemu bez niego nie da się testować?
    "Tradycyjny" filtr AA pogarsza ostrość zapobiegając równocześnie zjawisku mory. W bezlustrach i chyba już w 1DXIII Canon zastosował nowy rodzaj filtra AA(ośmiokierunkowy ?), który podobno już nie tak mocno pogarsza ostrość. Już podczas premiery R podano, że ma on ten sam sensor co w 5DIV ale z innym filtrem AA, dostosowanym do mniejszej odległości rejestrowej.
    Wątpię więc żeby Canon nagle wypuścił body ze starym filtrem AA jedynie po to aby Optyczni zrealizowali jakiś tam test
    Trzeba się będzie pogodzić z ostrzejszym obrazem i brakiem testów szkieł RF na Optycznych.
    Ostatnio edytowane przez marfot ; 05-02-2023 o 01:19
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 047

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    ppffff, o co oni kruszą kopie, rety... odstępstwa MTF byłyby pewnie w granicach błędu
    zakrawa mi to na dziecinadę/"bo nie i koniec"
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 343

    Domyślnie Odp: Canon EOS R6 Mark II

    A jest w ogóle jakiś powód, aby się przejmować brakiem testu na optycznych? Mnie np. wnerwia ich maniera pokazywania zdjęć niewyostrzonych, przez co sam sobie muszę zdjęcie wyostrzyć, aby zobaczyć, co można wycisnąć z obiektywu, a bez wyostrzenia większość zdjęć wygląda mydełkowato. Także podawanie wyników testów w postaci wykresów mało oddziałuje na wyobraźnię, więc wolę zdjęcia tablic testowych na the-digital-picture.com, bo się Carnathan nie pitoli, tylko zdjęcia robi a nie mierzy, waży, różniczkuje
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

Strona 3 z 14 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •