Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: 80d ustawienia pod JPGI.

  1. #1
    Awatar belmondo81
    Dołączył
    Feb 2023
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    13

    Domyślnie 80d ustawienia pod JPGI.

    Witam. Jestem początkujący i mam pytanie jakie ustawienia zrobić w 80d aby ładne jpg wychodziły z puszki. Nie chce się bawić w RAW-y. Dzięki za Ew. Info i pomoc.

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: 80d ustawienia pod JPGI.

    Od wielu lat na rożnych body Canona mam ustawione Picture Style
    kontrast +1
    nasycenie +1
    wyostrzanie mam prawie na maksa.

    Takie JPG-i mi odpowiadają.

  3. #3
    Awatar belmondo81
    Dołączył
    Feb 2023
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    13

    Domyślnie Odp: 80d ustawienia pod JPGI.

    Dzięki.Ustawiłem RAW i JPG jako zapis.Nie chcę raw porzucać bo ...no właśnie zajdzie potrzeba edycji ładnego zdjęcia i klapa.Dużo nauki przede mną,ale małymi krokami i treningiem dam radę.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Kraków/Szczecin
    Wiek
    44
    Posty
    1 641

    Domyślnie Odp: 80d ustawienia pod JPGI.

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Od wielu lat na rożnych body Canona mam ustawione Picture Style
    kontrast +1
    nasycenie +1
    wyostrzanie mam prawie na maksa.

    Takie JPG-i mi odpowiadają.
    Z ciekawości, jak szacujesz:
    1. Ile zdjęć rodzinnych (%) musisz edytować z RAWa, a dla ilu wystarczy JPG+PictureStyle?
    2. Analogicznie dla zdjęć lotniczych?

    zdRAWki
    Fotograf platoniczny

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    225

    Domyślnie Odp: 80d ustawienia pod JPGI.

    Cytat Zamieszczone przez belmondo81 Zobacz posta
    Dzięki.Ustawiłem RAW i JPG jako zapis.Nie chcę raw porzucać bo ...no właśnie zajdzie potrzeba edycji ładnego zdjęcia i klapa.Dużo nauki przede mną,ale małymi krokami i treningiem dam radę.
    Słuszne. Mam podwójny zapis na każdym aparacie, jaki by mi z ręce wpadł.
    Np teraz z śnieżną zimę JA UWAŻAM za konieczne czasem pokręcić suwakami nad RAW, "coś" na śniegu się naświetla źle.
    Z drugiej strony 80% jakie dotrą do mopcih znajomych to JPG z aparatu. Miewam albo profil "vivid" (lekkie podbicie koloru / kontrastu), albo (dosć rzadko) mono z filtrem pomarańczowym i kontrastem

    Wyczuwam w twoim pytaniu oczekiwanie prawie-niemożliwego (przy oczekiwaniu wyższej jakości)
    Można się nastawić na 100% JPG, są tacy fotografowie, ale jak widze goście używają korekt podczas zdjęcia, "histogramu w prawo" na bezlusterkowcach itd..
    Więc jeśli pytając o JPG oczekujesz jeszcze automatu, to nie do końca.

    Inny obszar na RAW to w złych warunkach i nocne. Żeby oddać nastrój, i nie mieć szumu, trzeba naświetlić obficie, i w obróbce RAW obniżyć ekspozycję dla klimatu zdjęcia.

    --- Kolejny post ---

    Polecam (nie przestrasz się, że dużo o micro 4/3)

    https://www.youtube.com/watch?v=3F2d-qUxvGg
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 09-02-2023 o 12:08
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  6. #6
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: 80d ustawienia pod JPGI.

    Cytat Zamieszczone przez HuleLam Zobacz posta
    Z ciekawości, jak szacujesz:
    1. Ile zdjęć rodzinnych (%) musisz edytować z RAWa, a dla ilu wystarczy JPG+PictureStyle?
    2. Analogicznie dla zdjęć lotniczych?

    zdRAWki
    Jeśli chodzi o zdjęcia samolotów, to praktycznie każde, które publikuje w dedykowanej galerii edytuję gruntownie z RAW, a że jest to hobby i nie mam ciśnienia z czasem, to robię to wtedy kiedy najdzie mnie ochota (mam całą masę RAW-ów z 10 lat, które czekają na taką ochotę.
    Większość zdjęć domowych - wystarcza mi JPG, czasem jakieś drobne "proste" edycje ale to już z JPG. Tak czy siak zawsze mam też RAW, potem w selekcji większość RAW ląduje w koszu, a zostają pojedyncze wybrane. Samoloty robię tylko w RAW. Jakbym miał ocenić % to tak z 10% zdjęć domowych obrabiam gruntownie.

  7. #7
    Awatar belmondo81
    Dołączył
    Feb 2023
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    13

    Domyślnie Odp: 80d ustawienia pod JPGI.

    rodzinne 40 proc.,teren 20 proc, lotnicze 10 proc a 30 to nie wiem.Zawodowo nie zajmuję się foto, na naukę programów typu Lr nie mam czasu.Chcę mieć ładne zdjęcia, możliwie jak najlepsze z aparatu.W skrócie.Wyciągam aparat robię ładne zdjęcia i tyle powinno mnie interesować.Czy da się to osiągnąć tylko w JPG?? i z 80d?.

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: 80d ustawienia pod JPGI.

    Może w takim razie dobry smartfon? On zrobi całą robotę za Ciebie. Stwierdzenia "nie mam czasu na naukę obróbki zdjęć" oraz "chce mieć ładne zdjęcia z lustrzanki" niestety kłócą się ze sobą.

  9. #9
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: 80d ustawienia pod JPGI.

    Cytat Zamieszczone przez belmondo81 Zobacz posta
    rodzinne 40 proc.,teren 20 proc, lotnicze 10 proc a 30 to nie wiem.Zawodowo nie zajmuję się foto, na naukę programów typu Lr nie mam czasu.Chcę mieć ładne zdjęcia, możliwie jak najlepsze z aparatu.W skrócie.Wyciągam aparat robię ładne zdjęcia i tyle powinno mnie interesować.Czy da się to osiągnąć tylko w JPG?? i z 80d?.
    Ładne to jest pojęcie dość względne. Najwięcej ładnych zdjęć robię smartfonem. Byłem niedawno tydzień czasu na feriach. Oczywiście, jak zawsze zabrałem sprzęt, nosiłem w plecaku, a i tak 95% zdjęć w ferie zrobiłem smartfonem. Żona znów się ze mnie nabija, że plecak foto to noszę chyba tylko dla szpanu

    Co do Twojego pytania - oczywiście da się zrobić ładne zdjęcia tylko JPG

  10. #10
    Awatar belmondo81
    Dołączył
    Feb 2023
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    13

    Domyślnie Odp: 80d ustawienia pod JPGI.

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Może w takim razie dobry smartfon? On zrobi całą robotę za Ciebie. Stwierdzenia "nie mam czasu na naukę obróbki zdjęć" oraz "chce mieć ładne zdjęcia z lustrzanki" niestety kłócą się ze sobą.
    Napiszę precyzyjniej.Chcę robić ładne zdjęcia ale nie chcę spędzać zbyt wiele czasu nas nauką programu itp.Zależy mi na możliwie ładnych JPG.mam ustawione to i to.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Ładne to jest pojęcie dość względne. Najwięcej ładnych zdjęć robię smartfonem. Byłem niedawno tydzień czasu na feriach. Oczywiście, jak zawsze zabrałem sprzęt, nosiłem w plecaku, a i tak 95% zdjęć w ferie zrobiłem smartfonem. Żona znów się ze mnie nabija, że plecak foto to noszę chyba tylko dla szpanu

    Co do Twojego pytania - oczywiście da się zrobić ładne zdjęcia tylko JPG
    Zostaję też przy RAW jednak.Obawiam się jednak długich czasów spędzonych przed komputerem.Coś za coś.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •