Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Co to znaczy rozdzielczość obiektywu ?

  1. #1
    Bywalec Awatar don
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    37
    Posty
    243

    Domyślnie Co to znaczy rozdzielczość obiektywu ?

    Moi drodzy, chciałbym Wam zadać pytanie, co to znaczy i jak to ocenić, że jeden obiektyw ma większą rozdzielczość od drugiego ?
    Pozdrawiam
    Artur
    Moja CaroLina

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Co to znaczy rozdzielczość obiektywu ?

    Cytat Zamieszczone przez don Zobacz posta
    Moi drodzy, chciałbym Wam zadać pytanie, co to znaczy i jak to ocenić, że jeden obiektyw ma większą rozdzielczość od drugiego ?
    Pozdrawiam
    Artur
    Tu masz porównawczy test obiektywów z opisem:
    https://www.lensrentals.com/blog/201...5mm-f1-4-l-is/

    Testy Lensrentals to jedyne znane mi testy w necie, które podają wykresy MTF dla różnych rodzielczości określonych w lp/mm (10, 20, 30, 40, 50).
    Im wyższy poziom kontrastu dla danej wartości lp/mm tym wyższa zdolność rozdzielcza obiektywu.
    Natomiast testy MTF50, dość powszechne w necie nie mówią nic.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 341

    Domyślnie Odp: Co to znaczy rozdzielczość obiektywu ?

    Większa rozdzielczość sprowadza się do lepszej reprodukcji drobniejszych detali, czyli do lepszej ostrości obiektywu w ustalonych warunkach.

    Najczęściej rozdzielczość ocenia się przy kontraście o różnicy 50% w skali szarości pomiędzy białymi a czarnymi elementami tablicy testowej, jednakże na ogół nie jest to maksymalna rozdzielczość obiektywu, dlatego że w tym trybie rozdzielczość ocenia się w funkcji kontrastu.

    Rzeczywista rozdzielczość obiektywu zwykle jest większa, ale przy znacznie niższym kontraście, przez co rozróżnialność szczegółów spada ze względu na zacieranie się pomiędzy nimi różnicy w skali szarości, czyli spadek kontrastu.

    Robiłem kiedyś testy różnych obiektywów pod względem rozdzielczości na negatywach. O ile na odbitce rozdzielczość można było oszacować np. na 45 lpm (par linii na mm), to w badaniu negatywu pod mikroskopem rozróżnialne były linie z częstotliwością np. 70 lpm i więcej.

    Funkcja przenoszenia kontrastu przez obiektywy mało kiedy jest liniowa, tzn. niekoniecznie spadkowi kontrastu towarzyszy zmniejszenie rozdzielczości w stopniu proporcjonalnym.

    Niektóre obiektywy o dość słabej rozdzielczości przy wysokim kontraście przy niższym kontraście mają większą rozdzielczość, niż obiektywy super ostre przy wysokim kontraście.

    Także format w jakim reprodukowany jest obraz ma wpływ na jakość odwzorowania. Zdarza się, że obiektyw w porównaniu do innego gorzej reprodukuje obrazy o formacie pocztówki, ale za to lepiej w formacie 20 x 30 cm. Takie sprawdziany były robione w czasach fotografii na filmach, ponieważ przy naświetlaniu papieru fotograficznego następuje spadek kontrastu wraz ze zwiększaniem formatu odbitki.

    Obiektywy o bardzo płynnym przenoszeniu kontrastu, ale o dużej rozdzielczości faktycznej, które nie osiągają maksymalnych wartości MTF 50, są nazywane miękko rysującymi, i należy do nich np. klasyczny Tessar.

    Obiektywy miękko rysujące mają naturalną zdolność do łagodzenia nadmiernych kontrastów np. w silnym świetle słonecznym, natomiast dość kiepsko się sprawują w miękkim, rozproszonym oświetleniu.
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 04-02-2023 o 19:56
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 046

    Domyślnie Odp: Co to znaczy rozdzielczość obiektywu ?

    a ja po wcześniejszych postach autora mam nieodparte wrażenie, że ten temat to jest trolololo-prowokacja a nie pytanie nowicjusza zielonego w fotografii :P
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Co to znaczy rozdzielczość obiektywu ?

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    a ja po wcześniejszych postach autora mam nieodparte wrażenie, że ten temat to jest trolololo-prowokacja a nie pytanie nowicjusza zielonego w fotografii :P
    No to można powiedzieć na podstawie innego wątku, że rozdzielczość obiektywu to jest ta cecha, której nie potrafią określić Optyczni w odniesieniu do szkieł RF
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #6
    Bywalec Awatar don
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    37
    Posty
    243

    Domyślnie Odp: Co to znaczy rozdzielczość obiektywu ?

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    a ja po wcześniejszych postach autora mam nieodparte wrażenie, że ten temat to jest trolololo-prowokacja a nie pytanie nowicjusza zielonego w fotografii :P
    Dzieki za komplement, nowicujeszem to rzeczywiście nie jestem, ale na wszystkim się nie znam i mało szkieł się w mojej kolekcji przewinęło, dlatego nie mam nie wiadomo jak dużego doświadczenia, zawsze podchodziłem do fotografii od strony praktycznej, a teraz na starość coraz bardziej ciekawi mnie kwestia techniczna/fizyczna. Wykresy MTF nigdy nie były moją mocną stroną jeżeli chodzi o ich analizę, może dlatego że głównie określały wartość MTF50 jak to ujął marfot i nie były do końca przekonujące, dlatego nie były wyznacznikiem dla mnie jakie szkiełko kupię. Natomiast ostatnio postanowiłem odswieżyć temat i trochę się w to zagłębić, dlatego napisałem posta tutaj, podesłana strona lensrentals fajnie to tłumaczy, dzięki. Natomiast ciekawie mnie porównanie szkieł Canon RF 50 1.2 oraz RF 50 1.8, ma ktoś może jakieś ciekawe linki, które porównują te szkła od strony technicznej ?
    dzieki !
    Moja CaroLina

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Co to znaczy rozdzielczość obiektywu ?

    Cytat Zamieszczone przez don Zobacz posta
    Dzieki za komplement, nowicujeszem to rzeczywiście nie jestem, ale na wszystkim się nie znam i mało szkieł się w mojej kolekcji przewinęło, dlatego nie mam nie wiadomo jak dużego doświadczenia, zawsze podchodziłem do fotografii od strony praktycznej, a teraz na starość coraz bardziej ciekawi mnie kwestia techniczna/fizyczna. Wykresy MTF nigdy nie były moją mocną stroną jeżeli chodzi o ich analizę, może dlatego że głównie określały wartość MTF50 jak to ujął marfot i nie były do końca przekonujące, dlatego nie były wyznacznikiem dla mnie jakie szkiełko kupię. Natomiast ostatnio postanowiłem odswieżyć temat i trochę się w to zagłębić, dlatego napisałem posta tutaj, podesłana strona lensrentals fajnie to tłumaczy, dzięki. Natomiast ciekawie mnie porównanie szkieł Canon RF 50 1.2 oraz RF 50 1.8, ma ktoś może jakieś ciekawe linki, które porównują te szkła od strony technicznej ?
    dzieki !
    Tylko musisz zdecydować czy chcesz pływać :
    - w głębokiej wodzie, czyli porównywać/oceniać który obiektyw ma większą i o ile rozdzielczość przy jakie przesłonie, który ma ....
    - na powierzchni czyli zobaczyć czy na swoich zdjęciach oglądanych na swoich monitorach wogóle da się tą różnicę zobaczyć

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 05-02-2023 o 15:02
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Co to znaczy rozdzielczość obiektywu ?

    Cytat Zamieszczone przez don Zobacz posta
    Natomiast ciekawie mnie porównanie szkieł Canon RF 50 1.2 oraz RF 50 1.8, ma ktoś może jakieś ciekawe linki, które porównują te szkła od strony technicznej ?
    dzieki !
    Masz testy na Canonie R obu szkieł (dla 50/1.8 również na R5):
    https://www.opticallimits.com/canon_...5-canonrf50f12
    https://www.opticallimits.com/canon_...8-canonrf50f18

    Ja bym nie potrafił na podstawie tych testów wykazać ogromnej różnicy między tymi szkłami jaka wychodzi w zwykłym foceniu.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •