Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Punkty ostrości (matówka?)

  1. #1
    Dopiero zaczyna Awatar Budzik80
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Pruszków
    Posty
    16

    Domyślnie Punkty ostrości (matówka?)

    Cześć, czy w modelu EOS 600D punkty ostrości widoczne w wizjerze są naniesione na matówkę czy jest jeszcze dodatkowa szybka?

    Pytam bo kiedyś jak chciałem wyczyścić matówkę robiłem to nasączonym wacikiem i od tamtej pory czerwone punkty podświetlające są słabiej lub wcale nie widoczne (teraz już wiem, że tego nie czyści się żadnym płynem)
    A, że chciałbym się za to wziąć i to naprawić to jestem ciekaw czy do wymiany jest matówka czy ta dodatkowa szybka.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 021

    Domyślnie Odp: Punkty ostrości (matówka?)

    Mogłeś niechcący przesunąć matówkę i wtedy diody podświetlające punkty nie trafiają tam gdzie trzeba.
    https://www.canon-board.info/threads...B3wki-i-lustra

    W EOS 5D mkII sam zmieniałem matówki. Różne wersje matówek mają w zestawie specjalne szczypce do wymiany. Może nawet myłem w EOS50e lub 5D bezdotykowo a raczej płukałem i suszyłam w ramce lub na bibule - niezbyt pamiętam.
    W nim szybka z punktami AF możliwe że jest osobno i do tego głębiej pod matówką
    Niestety w aparatach EOS serii x00 matówka nie jest pomyślana do samodzielnej wymiany i jest trudniej i punkty AF mogą być na niej.

    Przy AF Servo mogą nie podświetlać się punkty.
    Może jakieś ustawienie w menu zmniejsza jasność punktów?
    1DX + 50L

  3. #3

    Domyślnie Odp: Punkty ostrości (matówka?)

    Za matówką jest dodatkowa szybka z punktami af.
    Chyba jej nie dosięgłes raczej. Więc otwórz ramkę matówki poruszaj i zamknij, może się ułoży.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Punkty ostrości (matówka?)

    Może jakoś przesunięte zostało to szkło za matówką i nie dociera światło do jego krawędzi, bo działa jak światłowód - wygrawerowane punkty świecą, gładka szybka - nie.
    To w 5d. Popsułem sobie w jednym eksperymentalnym, te szybkę i właśnie punkty af teraz słabo świeca.
    W 600 nie wiem ale być może że matówka świeci tymi punktami, więc jest nieco niedokładnie ułożona.
    Ostatnio edytowane przez Karlbuk ; 24-01-2023 o 23:01

  5. #5
    Dopiero zaczyna Awatar Budzik80
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Pruszków
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Punkty ostrości (matówka?)

    Wczoraj odebrałem aparat z serwisu (Żytnia), nic z tym nie zrobili.
    Zostało stwierdzone, że do wymiany jest szybka z punktami ostrości a takowych Canon już nie produkuje do tego modelu. Więc napisali, że naprawa nieopłacalna.
    Matówki do tego modelu posiadają ale to nie matówka.

    U mnie wygląda to tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230201_202417_5.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	415,6 KB
ID:	10405

    Na filmie tutaj widać jak gościu wymienia taką szybkę czyli jeśli dobrze rozumiem to matówka musi być gdzieś dalej.
    https://youtu.be/YhEmJbPApgo
    Ostatnio edytowane przez Budzik80 ; 03-02-2023 o 16:49

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Punkty ostrości (matówka?)

    Z własnego doświadczenia wiem, że na tych punkcikach jest naniesiony specjalny proszek. Gdy go zetrzesz nic sie nie zapali w wizjerze.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Punkty ostrości (matówka?)

    To jest superimposed screen / display. Może znajdziesz gdzies na części to można wyjąć

  8. #8
    Dopiero zaczyna Awatar Budzik80
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Pruszków
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Punkty ostrości (matówka?)

    Jak widać na filmie nie jest to bardzo skomplikowane jednak zastanawia mnie jak to jest, że na filmie wygląda jakby to była matówka z naniesionymi punktami ostrości i tak samo np. w poniższej aukcji a serwis twierdzi, że jest tam oddzielna szybka z pkt.
    https://pl.aliexpress.com/item/10050...yAdapt=glo2pol

  9. #9
    Dopiero zaczyna Awatar Budzik80
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Pruszków
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Punkty ostrości (matówka?)

    Tym bardziej zastanawia mnie tłumaczenie serwisu skoro dostałem odpowiedź z jednego ze sklepów foto, że jest dostępna matówka i ma naniesione pkt ostrości.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Punkty ostrości (matówka?)

    Tym bardziej, że jak mówisz, ruszales tylko matówkę bez jej wyjmowania, nie wiem jak można uszkodzić płytkę z af

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •