Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    6

    Domyślnie Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    Witajcie. Nie moge poradzic sobie ze zdjeciami w studio. Aparat R10, canonowska 50 1.8. Czarne tło, czas 1/200, f zalezy, kombinowalem 4 do 8. Lampa move x 200 na softboxie. Mianowicie przy tych parametrach od ISO 1600 jest w miare okej, obiektyw widzi postac robi zdjecie, jest ostre, niestety jakosc jest slaba, R10 nie daje rady w studio z tak wysokim ISO. Z kolei na ISO okolo 400 jest zbyt ciemno i aparat nie potrafi uchwycic postaci. Czy ktos ma pomysl co zrobic jeszcze? Nie bawic sie w czarne tlo? Ustawic doratkowe lampy aby rozswietlaly pokoj? Zalezy mi na zamrozeniu ruchu konkretnie wiec tez f jest na bardziej przymkniete. Dzieki z gory za pomoc.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 336

    Domyślnie Odp: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    Cytat Zamieszczone przez Jocelyn Zobacz posta
    Witajcie. Nie moge poradzic sobie ze zdjeciami w studio. Aparat R10, canonowska 50 1.8. Czarne tło, czas 1/200, f zalezy, kombinowalem 4 do 8. Lampa move x 200 na softboxie. Mianowicie przy tych parametrach od ISO 1600 jest w miare okej, obiektyw widzi postac robi zdjecie, jest ostre, niestety jakosc jest slaba, R10 nie daje rady w studio z tak wysokim ISO. Z kolei na ISO okolo 400 jest zbyt ciemno i aparat nie potrafi uchwycic postaci. Czy ktos ma pomysl co zrobic jeszcze? Nie bawic sie w czarne tlo? Ustawic doratkowe lampy aby rozswietlaly pokoj? Zalezy mi na zamrozeniu ruchu konkretnie wiec tez f jest na bardziej przymkniete. Dzieki z gory za pomoc.


    O czym Ty właściwie piszesz?

    Co ma przesłona do zamrażania ruchu, a ISO do działania AF?
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    A czy Ty przypadkiem nie robisz zdjęć używając tylko światła pilota?

  4. #4

    Dołączył
    Jan 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    6

    Domyślnie Odp: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    Ucze sie. Mozliwe, ze cos zle robie. Z tego co rozumiem im bardziej przyslona jest przymknieta to tym lepiej wyjdzie zamrozony ruch

    --- Kolejny post ---

    Swiatlo pilota?

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 302

    Domyślnie Odp: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    Jeśli jesteś początkujący i nie wychodzi Ci, to zacznij od opisania tego, co chcesz sfotografować:
    1. co to jest,
    2. duże czy małe,
    3. co to za ruch, który chcesz zamrozić,
    4. inne, według Ciebie ważne okoliczności?

    I po tym koledzy z forum będą wiedzieli, co doradzić.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  6. #6

    Dołączył
    Jan 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    6

    Domyślnie Odp: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    Tak wiec chodzi psa ktory lapie smaczka. Dosc spory, bernenczyk.
    Sprzet jakim dysponuje to R10, canon 50 1.8, quadralite move x 200, softbox okta 120. Tlo czarne poki co mam. Dodatkowo do dyspozycji mam 4 zarowki w softboxie i jedna zarowke z biala parasolka. Lezy jeszcze ewentualnie lampa 430 III RT ale poki co nie mam do niej wyzwalacza.

  7. #7
    Uzależniony Awatar bakulik
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Rumia
    Wiek
    42
    Posty
    765

    Domyślnie Odp: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    zbyt ciemno i aparat nie potrafi uchwycic postaci
    Rozumiem, że jest ciemno w wizjerze/na ekranie, a fotografujesz w trybie M. Wyłącz stymulację ekspozycji, bo teraz aparat pokazuje, jak by wyglądało zdjęcie zrobione przy zadanych parametrach ekspozycji, co przy zdjęciach z błyskiem w studio jest niepotrzebne.
    Pozdrawiam
    Łukasz Bakuła
    „Fotografia – to radość życia. Aparat nie został stworzony dla ludzi smutnych i skwaśniałych”. J. Płażewski

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 302

    Domyślnie Odp: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    A czy spokojne zdjęcie spokojnie siedzącego psa udaje się? Wyjdź od tego, że zrobisz poprawnie/zadowalająco takie zdjęcie.

    Zamrożenie ruchu polega na użyciu możliwie najkrótszego czasu ekspozycji. Stosując światło błyskowe i tak musisz ustawić czas migawki pozwalający na synchronizację - na ogół jest to 1/200 sekundy, ale przy zdalnym wyzwalaniu może się okazać, że trzeba ten czas wydłużyć - na przykład do 1/160 lub 1/100. W studiu ustawiasz możliwie najmniejszą czułość - zacznij od ISO 100 i spróbuj tak wyregulować moc lamp, żeby uzyskać dobre zdjęcie. Jeśli się nie uda dla maksymalnej ich mocy, to stopniowo zwiększaj czułość. Ograniczeniem może też być reakcja psa - jak mu migniesz całą fabryką, to może uciec .
    O czasie ekspozycji w takim układzie decydują lampy, konkretnie czas ich błysku i to ten warunek będzie zamrażał lub nie ruch. Pomiar światła na psa, bo zakładasz że tło będzie czarne.
    Przysłonę dostosuj do zamierzonej głębi ostrości; tak z sufitu dałbym na początek f/4 do f/5,6.

    To takie ogólne uwagi. Jeśli są zbyt podstawowe, to daj znać, bo nie wiem jak zaawansowany jesteś.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 19-01-2023 o 21:05
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  9. #9

    Dołączył
    Jan 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    6

    Domyślnie Odp: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    A czy spokojne zdjęcie spokojnie siedzącego psa udaje się? Wyjdź od tego, że zrobisz poprawnie/zadowalająco takie zdjęcie.

    Zamrożenie ruchu polega na użyciu możliwie najkrótszego czasu ekspozycji. Stosując światło błyskowe i tak musisz ustawić czas migawki pozwalający na synchronizację - na ogół jest to 1/200 sekundy, ale przy zdalnym wyzwalaniu może się okazać, że trzeba ten czas wydłużyć - na przykład do 1/160 lub 1/100. W studiu ustawiasz możliwie najmniejszą czułość - zacznij od ISO 100 i spróbuj tak wyregulować moc lamp, żeby uzyskać dobre zdjęcie. Jeśli się nie uda dla maksymalnej ich mocy, to stopniowo zwiększaj czułość. Ograniczeniem może też być reakcja psa - jak mu migniesz całą fabryką, to może uciec .
    O czasie ekspozycji w takim układzie decydują lampy, konkretnie czas ich błysku i to ten warunek będzie zamrażał lub nie ruch. Pomiar światła na psa, bo zakładasz że tło będzie czarne.
    Przysłonę dostosuj do zamierzonej głębi ostrości; tak z sufitu dałbym na początek f/4 do f/5,6.

    To takie ogólne uwagi. Jeśli są zbyt podstawowe, to daj znać, bo nie wiem jak zaawansowany jesteś.

    Może ja to źle ująłem w tytule. Głównie chodzi mi o to, że obiektyw nie chce łapać ostrości na psie, zdjęcia błyskane są po prostu rozmazane. Gdy pies stoi nie ma problemu, bo sobie ustawie AF po chwili sobie wyostrzy i to gra. Przy szybszej akcji wymięka. Dlatego myślałem już nad tym, że może właśnie pokój musiałby być bardziej oświetlony, żeby AF lepiej zadziałał. Ciężko mi się przekazuje co mi w głowie siedzi xD
    Nie jest to winą błysku, bo gdyby błysk był zbyt długi zdjęcia byłyby po prostu mniej ostre albo całkiem ciemne, a te moje są kompletnie rozmazane, rozmyte. Tak jakby obiektyw nie ostrzył w porę? Mam ustawione na servo, AF punktowy i szuka oka zwierzaka.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Jocelyn Zobacz posta
    Może ja to źle ująłem w tytule. Głównie chodzi mi o to, że obiektyw nie chce łapać ostrości na psie, zdjęcia błyskane są po prostu rozmazane. Gdy pies stoi nie ma problemu, bo sobie ustawie AF po chwili sobie wyostrzy i to gra. Przy szybszej akcji wymięka. Dlatego myślałem już nad tym, że może właśnie pokój musiałby być bardziej oświetlony, żeby AF lepiej zadziałał. Ciężko mi się przekazuje co mi w głowie siedzi xD
    Nie jest to winą błysku, bo gdyby błysk był zbyt długi zdjęcia byłyby po prostu mniej ostre albo całkiem ciemne, a te moje są kompletnie rozmazane, rozmyte. Tak jakby obiektyw nie ostrzył w porę? Mam ustawione na servo, AF punktowy i szuka oka zwierzaka.
    Jeszcze jedno mi przyszlo do glowy. Nie ma raczej mozliwosci ze jestem zbyt blisko psa 50-tka bo lapie go od glowy praktycznie do linii łap, na polu na spokojnie wszystko gra, aparat z obiektywem radzi sobie znakomicie, tylko w studio cos sie sypie

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 336

    Domyślnie Odp: Brak ostrosci przy zamrazaniu ruchu

    Wyłącz w jasną cholerę wszystkie automatyki, włącznie z ISO, AF i eye detection oraz TTL błysku, tylko full manual. Pies się bardzo szybko rusza, jak coś łapie, a nie biegnie, więc AF może ocipieć. Ustaw ostrość na sztywno gdzieś w połowie obszaru, w którym się pies porusza, daj f/11-16, wyreguluj prawidłowe oświetlenie sterując mocą lamp i ISO. Nie rezygnuj z symulacji ekspozycji w celowniku, bo bez niej będzie ciemny obraz.
    Ta lampa przy najniższej mocy daje błysk 1/2000 s, co może być zbyt długim czasem ekspozycji dla zamrożenia gwałtownych ruchów psa.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •