Pokaż wyniki od 1 do 10 z 83

Wątek: Budżetowy portretowiec?

Widok wątkowy

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 936

    Domyślnie Odp: Budżetowy portretowiec?

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta

    Jednak się rozpisałem. Przepraszam. Ale to temat o portrecie.
    Dobra. Ja o teorii, Ty o praktyce.

    Działkę wyżej masz foto dziecka zrobione obiektywem 200 mm. Czy jest to portret? Jest, bez żadnych wątpliwości. Popiersie tego dziecka zajmuje ca 25% wysokości kadru, a więc efektywna ogniskowa dla uzyskania tego popiersia wyniosła 800 mm. Jedyne 800 mm, ale niech będzie 600 mm, bo trzeba trochę przestrzeni nad i pod.

    Czy coś jest, w związku z tym, nie halo z podobizną tego dziecka? Nie, wszystko jest w porządku, uszy czapki nie zrzucają

    Oryginał ma pewnie ze 20 Mp i z palcem w nosie można to popiersie w przyzwoitej wielkości wyciąć i zaprezentować w większej skali. Czy coś się z nim zrobi od tego nie tak? Nie, nic się nie stanie, to dalej będzie przyzwoity portret, a zbliżenie z obiektywem 200 mm do kadru popiersia też będzie wyglądało poprawnie i niewiele inaczej, albowiem już magiczna granica zaburzenia proporcji została przekroczona na korzyść dla nich.

    Dziecko zostało sfotografowane z odległości ca 10 m, to może i trzeba było trochę mordę drzeć, ale gdyby podejść bliżej, na 3 m, aby zrobić popiersie, to może jednak już nie tak bardzo? Z odległości 1,5 m od modela to można szeptać do niego, a obiektywem 85 mm z 1,5 m dostaniesz skalę odwzorowania ca 4 x większą, czyli popiersie na cały kadr, lub niżej pępka w pionie, tylko czy to jest komfortowa odległość do modelu dla fotografa? Dla mnie nie, więc wolę w takim zastosowaniu dłuższe ogniskowe, gdy mam przestrzeń, aby się odsunąć.

    Dla dorosłego należałoby odległości powiększyć dwukrotnie, ale naprawdę, w praktyce, fotografowie używają ogniskowych 200 mm zarówno do popiersi, jak i do całych postaci, i to głównie ze względu na koszt i wagę obiektywu w porównaniu do dłuższych ogniskowych o tej samej jasności, więc często to, czego się używa, ma zastosowanie ze względów jedynie pragmatycznych.

    Nie ma nic aż tak uniwersalnego w sensownym budżecie, aby pokryło wszystkie potrzeby w tej materii. Jak się chce mieć jeden uniwersalny obiektyw portretowy zarówno do mieszkania, jak i na zewnątrz, to się kupuje 85 mm, bo już dla 100 mm może być w chałupie za ciasno. Ale wychodząc na otwarta przestrzeń nagle człowiek się dowiaduje, że z tą ogniskową 85 mm chce, czy nie chce, ma w wielu przypadkach za duży bajzel w tle, a wtedy rozgląda się za dłuższą ogniskową. Jak ma za mało tła, to się rozgląda za krótszą, ale jak nie ma ani krótszej, ani dłuższej, tylko tę jedną to jego pole manewru się mocno zawęża. I to jest podstawowy problem, że to, co początkowo wyznaczamy sobie za cel, jest nie do zrealizowania środkami, które żeśmy wybrali, w dowolnej sytuacji.

    [
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 12-01-2023 o 04:26
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •