Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Czas synchronizacji 1/200 z lampą studyjną-5DMII

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2022
    Miasto
    Horodniany
    Posty
    2

    Domyślnie Czas synchronizacji 1/200 z lampą studyjną-5DMII

    Witajcie,
    To mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie
    Mam problem z wymuszeniem czasu synchronizacji 1/200 w EOS 5D MII. Otóż przez nieostrożność skasowałem wszystkie nastawy menu aparatu. Pracuję w studio z lampami studyjnymi i potrzebuję czasu synch. 1/200. W menu C.Fn I Expozycja, pozycja 2 czyli 1/200sek.(stały). Aparat i tak mierzy i ustawia czas synch. wg. zastanego światła. Pracuję w trybie C1, które zaprogramowałem do danej sceny. Połączenie z lampą przez kabel PC sync. Podpowiedzcie co jeszcze mam źle ustawione w menu? Czy gorąca stopka i gniazdo PC są zsynchronizowane i mają jednakowe działanie? Dziękuję za wszelkie sugestie bo próbowałem już "milion" ustawień i nadal czas w okolicy "6/10"sek.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Czas synchronizacji 1/200 z lampą studyjną-5DMII

    Z Twojego opisu: "Aparat i tak mierzy i ustawia czas synch. wg. zastanego światła" jawi mi się informacja, że nie używasz trybu manualnego „M”, bo ustawiłeś na pokrętle trybów - preselekcję przysłony "A" i dlatego aparat do wybranego ISO (czy też Auto-ISO) sam dobiera parametry ekspozycji w zależności od światła zastanego w pomieszczeniu. Tak więc pomoże przejście w tryb manualny "M" gdzie samemu ustawiasz czas ekspozycji, wartość przysłony oraz adekwatne ISO (są to podstawy fotografowania w studiu fotograficznym).

    Poczytaj: https://studiofotograficzne.pl/apara...iu-ekspozycja/

    "Chcąc fotografować w studio przy świetle błyskowym należy przejść na jedyny słuszny tryb pracy aparatu – tryb manualny.

    Czułość matrycy. Ze względu na chęć uzyskania jak najlepszej jakości fotografii należy ustawić tą wartość najniższą natywną (ISO100 lub ISO200).

    Czas otwarcia migawki. Należy ustawić na tyle krótki aby aparat nie rejestrował światła zastanego. Nie wolno jednak przekraczać czasu synchronizacji, który w zależności od aparatu oraz urządzeń synchronizacyjnych waha się pomiędzy 1/200s – 1/250s. Przekroczenie tego czasu spowoduje powstawanie czarnego pasa w dolnej części zdjęcia. Bezpiecznie ustawić wartość w okolicach 1/160s.

    Przysłona. Wymagania dla zdjęć wykonywanych w studio to przeważnie duża głębia ostrości, czyli wyższe wartości przysłony. Tu nie ma recepty. Każdy ustawia według siebie i własnych preferencji."

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kwadrat-ekspozycji-w-studio.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	136,3 KB
ID:	9836
    Ostatnio edytowane przez candar ; 30-12-2022 o 12:30
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #3

    Dołączył
    Dec 2022
    Miasto
    Horodniany
    Posty
    2

    Domyślnie Odp: Czas synchronizacji 1/200 z lampą studyjną-5DMII

    Wcześniej napisałem, że pracuję w trybie C1, który z zasady jest trybem manualnym czyli w Canon to "M". Już wiem gdzie popełniłem błąd! Od wielu lat pracuję na tych samych ustawieniach C1 C2 C3, które ułatwiają szybkie przejście na odpowiednie ustawienia aparatu. Skasowałem je i ponownie programowałem zapominając, że należy przejść na tryb M i dopiero zapisać dla trybu programowalnego C123. Teraz już mam właściwe nastawy dla mojej pracy. Dziękuję za " (są to podstawy fotografowania w studiu fotograficznym)". Otrzeźwiła mnie ta uwaga i od razu zrobiłem robotę. Super, pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez marand ; 30-12-2022 o 14:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •