Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24

Wątek: Quadralite Stroboss V1C - problem z trybem HSS.

  1. #21
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Quadralite Stroboss V1C - problem z trybem HSS.

    Jak wspomniałem znam inny system, Nikona. Tam błysk na drugą kurtynę ustawia się w menu body. HSS ustawia się w innej zakładce, w body, tzn wybiera się Auto FP (to inaczej HSS, oczywiście oba systemy C i N stosują inne słownictwo) gdy czas jest krótszy niż 1/200s.
    Zakładam, że zrobiono to inteligentnie, czyli że jak mamy 1/200 i krócej to nastawienie na drugą kurtynę nie ma znaczenia i że nie przeszkadza w prawidłowym działaniu lampy.
    Natomiast w przypadku używania na bezlusterkowcach Nikon Z lamp niefirmowych (czyli innych niż Nikon SB xxxx) niektóre lampy mają problemy z działaniem, np właśnie Stroboss V1. Należy podmienić soft w lampie na nowszy (1.4 ?) i jest OK. Na nikoniarzach jest wątek, ktoś miał problem z Godoxem V1 (to to samo co Stroboss V1), wymiana softu pomogła.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  2. #22
    Bywalec
    Dołączył
    Jun 2008
    Miasto
    A, A
    Wiek
    47
    Posty
    127

    Domyślnie Odp: Quadralite Stroboss V1C - problem z trybem HSS.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Jak wspomniałem znam inny system, Nikona. Tam błysk na drugą kurtynę ustawia się w menu body. HSS ustawia się w innej zakładce, w body, tzn wybiera się Auto FP (to inaczej HSS, oczywiście oba systemy C i N stosują inne słownictwo) gdy czas jest krótszy niż 1/200s.
    Zakładam, że zrobiono to inteligentnie, czyli że jak mamy 1/200 i krócej to nastawienie na drugą kurtynę nie ma znaczenia i że nie przeszkadza w prawidłowym działaniu lampy.
    Natomiast w przypadku używania na bezlusterkowcach Nikon Z lamp niefirmowych (czyli innych niż Nikon SB xxxx) niektóre lampy mają problemy z działaniem, np właśnie Stroboss V1. Należy podmienić soft w lampie na nowszy (1.4 ?) i jest OK. Na nikoniarzach jest wątek, ktoś miał problem z Godoxem V1 (to to samo co Stroboss V1), wymiana softu pomogła.
    No i jasne, skąd wynikało niezrozumienie. W Canonie R6, po podpięciu lampy Quadralite, mam w menu aparatu dostępne opcje: błysku na I kurtynę, na II kurtynę i HSS. Wybór jednego z tych trybów wyklucza jednoczesne zastosowanie innego. W swojej lampie mam soft v. 1.7, więc chyba najnowszy (co ciekawe na stronie Quadralite, jako najnowszy dostępny jest v. 1.6).

  3. #23
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    225

    Domyślnie Odp: Quadralite Stroboss V1C - problem z trybem HSS.

    Cytat Zamieszczone przez tomek1976 Zobacz posta
    Bez żadnej ironii - w opcjach Quadralite, mam do wyboru synchronizację normalną, na drugą kurtynę i HSS. Myślałem, że wybór któregoś z tych trybów automatycznie wyklucza pozostałe? Jeśli jest inaczej, chętnie się dowiem.
    HSS jest serią (słabszych) błysków rozciągniętych w czasie, trwających "na styk" przez cały czas przelotu lamelek migawki szczelinowej *)
    Jako takie, nie ma sensu mówić, że są na drugą kurtynę (w sumie ostatni z nich matematyk by powiedział, że tak), a jednocześnie są na na pierwszą kurtynę (pierwszy z nich).
    Stąd protesty kolegów

    HSS nie jest żadną maszynką do robienia cudów, a zwykłą (troszkę ambitniejszą) inżynierią, i warto to rozumieć, by nie traktować jako "cargo cult".

    *) czasów krtszych niż graniczna, np 1/200, czy co aparat ma
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 07-12-2022 o 08:23
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  4. #24
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Quadralite Stroboss V1C - problem z trybem HSS.

    Przy okazji - unikam HSS jak ognia bo LP lampy drastycznie spada. Zależy co chcemy osiągnąć albo jaki jest powód wejścia w HSS stosuje różne rozwiązania. Jeśli w plenerze światła jest za dużo (ostre słońce), a chce błysnąć w cienie to należy nakręcić filtr ND i zejść do czasu synchronizacji. Inny przypadek to gdy robię spadające kropelki w "studiu" ustawiam lampę w tryb M na 1/128, wtedy czas błysku jest krótki a czas migawki to znowu tylko czas synchronizacji z błyskiem.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •