Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 33

Wątek: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

  1. #11
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    Cytat Zamieszczone przez bzdura1979 Zobacz posta
    Celny AF z punktami rozsianymi po całym kadrze, lepszą dynamikę, lepsze wysokie ISO, gibany ekran, większą matrycę, 1/8000s itp.?
    zgadza sie. podobnie 6D2 (z poprawka na pokrycie kadru punktami AF, bo jednak jest waskie i "tylko" 1/4000s) albo 5D4, oba taniej niz R-ka z adapterem. i natywnie zgodne z posiadana optyka

    Cytat Zamieszczone przez bzdura1979 Zobacz posta
    Faktem jest, że 6d czasem daje specyficznie piękny obrazek, którego w R-ce się nie uzyska.
    wiejski mit.

    Cytat Zamieszczone przez bzdura1979 Zobacz posta
    Cóż z tego, skoro AF poza centralnym jest chimeryczny i większość zdjęć ziuuuu do kosza.
    bardzo wzgledna kwestia. dla mnie AF w linii 6D zawsze byl z gatunku: "niech bedzie ze wolniej, ale zeby dokladniej". w landszafcie to sie swietnie sprawdza.
    ale prawda jest tez, ze w 6D1 boczne punkty mocno cierpia. no a w dynamicznej akcji nigdy nie dalo sie tego modelu posadzic o optymalny autofokus


    ja bym kminil tak - zamieniasz 6D1 na R i doraznie zostawiasz 80D. nie masz za bardzo alternatywy dla combo 80D + 70-200/2.8, a i w sporcie celownik optyczny z nieduzym blackoutem ma spore zalety. mozesz sprobowac R + 70-200 i jesli ci wyjdzie, ze da rade nim obleciec sporty (a moze) to wtedy 80D do nowego nabywcy...
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 15-11-2022 o 11:44
    www albo tez flickr

  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2020
    Miasto
    silesian
    Posty
    257

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    Nowa Rka z adapterem wyjdzie ok 6 tys może..a 5dIV chyba troche wiecej..a AF w bezlustrach robi róznice w ilości trafionych strzałow w dynamicznych ujęciach. Krajobraz to i na manualu sie obleci

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    Tak naprawdę to wszystko da się na manualu oblecieć. Tak samo jak da się wszędzie dojechać bez nawigacji.

  4. #14

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta

    wiejski mit.
    No właśnie nie. Zobacz, bangi ma te same odczucia. Nie wiem z czego to wynika, ale w pewnych zestawieniach 6d daje naprawdę ładny obrazek, którego R-ką nie udało mi się skopiować, nie do podrobienia. Chodzi o pewne zestawienia (np. z EF 135/2, Sigmą A 50/1.4) i dość specyficzne warunki, gdy rozpiętość tonalna nie jest za duża (bo tylko z takimi 6D sobie radzi jako tako).

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    wyczuwam (już od dłuższego czasu zresztą) nutkę zazdrości :P
    Nic z tych rzeczy, raczej zniecierpliwienie. Żaden aparat FF Canona mnie nie interesuje, nawet R5, bo on w kropie ma nędzne 18 Mp, a to za mało, jak dla mnie. Mi jest potrzebne APS-C, a tu z kolei R7 i R10 mają specyfikacje, które mnie odstręczają, bo jeden ma zbyt gęstą matrycę, której nie ufam jak psu, który udaje, że to nie on sponiewierał kapcia, a dugi kiepską baterię, a oba mają matryce nienowe i- póki co- nie mam miarodajnych testów tych matryc. Zwolennikiem EVF też nie jestem, a w bajki o garbatych aniołkach, czyli np. w to, że belusterkowce zawsze bezbłędnie ustawiają ostrość, też nie wierzę, bo widziałem wiele zdjęć z bezlusterkowca (A7 III + 200-600) ze źle ustawioną ostrością zwłaszcza wtedy, gdy jest dynamiczna akcja. Tak spier... zdjęcia to i DSLR potrafi, a sytuacjach statycznych seria przeważnie załatwia sprawę. Wykrywanie oka i takie rzeczy mnie nie interesują, bo to jest do ogarnięcia. Już 7D Mk II bardzo dużo potrafi w AF, a Nikon D500 jest jeszcze lepszy, i często się zastanawiam nad przejściem na ten model, gdybym miał już całkowicie zmieniać system. Inną opcją jest Sony a6600 lub coś nowszego, czego jeszcze nie ma z tej firmy, a u Canona to ja już nic dla siebie nie widzę. Obiektywy mnie nie interesują, bo mam to, co mi potrzebne, albo u Canona tego nie ma, albo to, co jest, jest za drogie. Nie żyję w Australii, żeby się miał jarać szkiełkami o f/7,1 labo f/8, albo f/11.

    R6 też jest drogi i nawet z S 150-600C nie przekracza zasięgu tego, co mam na APS-C z obiektywem 100-400. Obrazek da lepszy, ale jeśli bym się miał już sponiewierać fizycznie i finansowo, to bym się bardziej zastanawiał nad APS-C od Sony i jego obiektywem 200-600, zaś Sigma 150-600C na APS-C jest kiepska, więc pozostaje mi żreć czipsy i patrzeć, co się dzieje, bez żadnej spiny.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  6. #16
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 619

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    A propos wiejskiego mitu - może to i mit, ale ja mam takie odczucia.
    Mam wiele podobnych kadrów moich synów, robionych tymi samymi szkłami, ale starszego głównie 6d i 6d2 a młodszego R i te z 6d po prostu wg mnie wyglądają lepiej.
    Ostatnio znajoma podesłała mi kilka RAW-ów z R6, zdjęcia robione samolotom i wiem, że w tych samych warunkach R wyplułbym brzydsze zdjęcia.
    Być może wynika to z mniejszego "upchania" matrycy. RAW-y z R6 były wg nie zbliżone do tych z 6d. Zresztą pamiątek jak przesiadłem się z 6d1 na 6d2 i to co wypluwał 6d2 również na początku mi się nie podobało - przy czym podkreślam, że nie chodzi o jpg. Obrabiam praktycznie każde foto samolotu, które ląduje w necie właśnie z RAW i czuję różnicę miedzy poszczególnymi aparatami. Oczywiście mam świadomość, że to też jest powiązane ze szkłami - bo dla przykładu Canon 100-400 mk 1 bez problemu w pełni otworzony dawał radę z 6d1, 6d2 czy R, ale już z R5 i jego upchaną matrycą sobie nie poradził i trzeba było domykać - te doświadczenia nauczyły mnie, że mitem może też być magia ilości mpix. Zresztą cześć z Was doskonale wie, że to ogólnie złożony temat.

    A co do AF w R to napiszę to co już pisałem innych tego typu wątkach - fotografując 6d, 6d2, wcześniej crop-ami, jak chciałem zrobić jakieś "fajne" zdjęcie z małą GO, to musiałem robić kilka zdjęć, by mieć pewność, że coś będzie ostre, ewentualnie używać LV. W przypadku R - zawsze jest ostro tam gdzie chcę by było ostro, szczególnie przy ostrzeniu w trybie wykrywania oka.

  7. #17

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    Jeśli chcesz fotografować zawody sportowe to przesiadka na bezlustro typu Canon R to właściwie must have. Całkowicie inna jakość AF - w końcu trafione celnie fotki. Po przesiadce nie będzie Ci żal sprzedać starych luster.

  8. #18
    Dopiero zaczyna Awatar cube013
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    30

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    co ma ci dac R czego nie ma 6D?
    Ja uwielbiam swojego 6D i pewnie żal byłoby mi się z nim rozstać ale jednak R da mi przede wszystkim szybki i celny AF oraz gibalny ekran, który przy moim awaryjnym kręgosłupie naprawdę jest potrzebny ...

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    Dla każdego coś miłego

    Mi tam gibany ekran jest potrzebny jak zającowi dzwonek w czasie polowania . Korzystałem z niego przy 80D tylko na wczasach leżąc wieczorem na kojo i przeglądając zdjęcia, gdy mi się nie chciało odczepić na ten moment Tamrona 100-400, a jeszcze musiałem zakładać okulary do czytania, co w terenie jest dla mnie upierdliwością nie do zniesienia. W terenie używam celownika kątowego i jest dla mnie rzeczą kompletnie nie do strawienia, że bezlusterkowce nie mają w ogóle możliwości jego użycia, co by wymuszało na mnie używanie tych przeklętych bryli
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 018

    Domyślnie Odp: 6d i 80d - zmiana na Eos R?

    AF Rki RAZEM z gibanym ekranem to jest game-changer
    dla mnie też 4K/60, ale nie każdy kręci wideo
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •