Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Soczewki w adapterze EF -FD

  1. #1
    Awatar Oskariusz
    Dołączył
    Sep 2022
    Miasto
    Poznań
    Posty
    7

    Domyślnie Soczewki w adapterze EF -FD

    Cześć,

    Mam taki problem - stłukłem szkiełka zawarte w adapterze canon. Ma ktoś parametry tych soczewek? Da się je dostać np. na azjatyckim serwisie?

    Pozdrawiam.
    [x] WUM Lekarski
    [x] Canon 40D
    [x] E46 Coupe

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    225

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Cześć,

    Mam taki problem - stłukłem szkiełka zawarte w adapterze canon. Ma ktoś parametry tych soczewek? Da się je dostać np. na azjatyckim serwisie?
    Chyba żartujesz.

    BTW nie wyleczyłeś się z choroby adapteromanii (do lekka choroba, jak katar przechodzi po tygodniu) w cieższej wesji soczewkowej ?
    (ja nie bardzo rozumiem nakierowania na dość zwykle dobre optycznie FD i psucia ich przypadkowymi soczewkami "od okulisty", bo to proponujesz)
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  3. #3
    Awatar Oskariusz
    Dołączył
    Sep 2022
    Miasto
    Poznań
    Posty
    7

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Mimo, że dwukrotnie przeczytałem treść powyższej wiadomości, kompletnie nie wiem o co Ci chodzi.
    Sprawa wygląda tak, mam poniższy adapter, w nim zniszczyłem soczewki, czyli ten szklany element znajdujący się w środku:

    czy wie ktoś jakie zostały zastosowane soczewki w powyższym adpaterze? adapter jest sprawny i szkoda by było go wyrzucać ze względu na zniszczenie jednej soczewki.
    [x] WUM Lekarski
    [x] Canon 40D
    [x] E46 Coupe

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 288

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Mimo, że dwukrotnie przeczytałem treść powyższej wiadomości, kompletnie nie wiem o co Ci chodzi.
    Sprawa wygląda tak, mam poniższy adapter, w nim zniszczyłem soczewki, czyli ten szklany element znajdujący się w środku:

    czy wie ktoś jakie zostały zastosowane soczewki w powyższym adpaterze? adapter jest sprawny i szkoda by było go wyrzucać ze względu na zniszczenie jednej soczewki.
    Koledze chodzi o to, że adapter z soczewką pogarsza parametry optyczne dobrych obiektywów FD, więc nie rozumie, po co się tym katować. Oczywistością jest, że na korpusach EOS-ów obiektywy FD nie ostrzą na nieskończoność bez tej soczewki, ale aby je w pełni wykorzystać, a nie marnotrawić, to jedynym remedium są korpusy bezlusterkowe FF, lub APS-C, a nie przypinanie tych szkieł do lustrzanek. Ale- co kto lubi Tyle, że - jak w starym skeczu kabaretowym- jak się jedno koło zepsuje, to cały traktor jest do doopy. Wywal to na złom i- jak musisz- kup drugi adapter. Aby móc określić moc soczewki trzeba by pójść z nią do optyka, ale kto będzie dla Ciebie z tym po optykach latał, nawet jeśli ma taki adapter, i kogo to w ogóle obchodzi (nawet, gdy ma ten adapter)?
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    225

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Koledze chodzi o to, że adapter z soczewką pogarsza parametry optyczne dobrych obiektywów FD, więc nie rozumie, po co się tym katować.
    ...
    Tyle, że - jak w starym skeczu kabaretowym- jak się jedno koło zepsuje, to cały traktor jest do doopy. Wywal to na złom i- jak musisz- kup drugi adapter. Aby móc określić moc soczewki trzeba by pójść z nią do optyka, ale kto będzie dla Ciebie z tym po optykach latał, nawet jeśli ma taki adapter, i kogo to w ogóle obchodzi (nawet, gdy ma ten adapter)?
    Jeśli jest zespół soczewek, a kol. użył liczby mnogiej, jest to nie do ustalenia nawet przez zaangażowanego i zmotywowanego lokalnego optyka.

    Powinien być jakiś paragraf w KK za namawianie początkujących na adaptery.
    Ten rynek wytworzył nawet specyficzny język jakim operują sprzedający / wciskający kit

    To zaledwie deser, a nie nawet hot-dog (bo o sytym obiedzie to nawet nie śnię) pod względem budowania możliwości fotograficznych. Mogę zrozumieć kogoś sytego fotograficznie, kto 1x/kwartał chce porobić "fajne gorsze" zdjęcia , nieuciekajacych scenerii, żeby świadomie było trudniej, psując znaczny procent itd...


    Przejściówkomania daje mniejsze możliwości fotografowania, niż mieliśmy na Zenicie E, projekt CCCP z lat 1970. Tam przynajmniej były przysłony preselekcyjne, które dało się bezwzrokowo obsługiwać, wprawdzie ręcznie, ale w ułamku sekundy

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    na korpusach EOS-ów obiektywy FD nie ostrzą na nieskończoność bez tej soczewki, ale aby je w pełni wykorzystać, a nie marnotrawić, to jedynym remedium są korpusy bezlusterkowe FF, lub APS-C, a nie przypinanie tych szkieł do lustrzanek.
    Do FD jedynie bezlustra.
    A na korpusach APSC wyłącznie w obszarze "tele", całą klimatycznosć klatki takiej, na jaka był obiektyw zaprojektowany sie traci.
    Dodam, że obiektywy z opinią "żyletka" z czasów filmu są zaledwie średnie (choć przez wyznaców nazywane tzw "klimatyczne") na wspólczesnych cyfrach
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 08-11-2022 o 08:46
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  6. #6
    Awatar Oskariusz
    Dołączył
    Sep 2022
    Miasto
    Poznań
    Posty
    7

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Nie chce rozkręcać dyskusji, bo jest o niczym (dlaczego zakazywać komuś robienia zdjęcia w taki sposób jaki lubi - a co gorsza karać więzieniem, jakby te placówki nie były już przepełnione).

    Jestem pewien, że kolega cosinus nie sprawdził w praktyce różnic pomiędzy adapterem z soczewkami a bez soczewek i powołuje się na własne doświadczenia oraz lekko teoretyzuje - a to jak wiadomo w dzisiejszym świecie jest po prostu za mało.

    Mógłbym zaproponować eksperyment, polegający na zrobieniu zdjęcia na bezlusterkowcu z adapteren fd- lusterkowiec, oraz tego samego kadru z adapterem fd-eos i eos-bezlusterkowiec.
    Jestem pewien, że w blindteście porównawczym 100 zdjęć więcej niż 60% (czyli więcej niż 1/2 wynikająca z prawdopodobieństwa) by kolega cosinus nie rozpoznał.

    Nawet jeśli są jakieś straty w adapterze, to na pewno w światłosile a nie w jakości zdjęcia.

    Już pomijam fakt, że FD są przystosowane do robienia zdjęć na kliszy, która jest elementem przestrzennym, a nie płaskim jak matryca.

    Proszę już nie już nie ciągnąć tego wątku, bo to nie jest przedmiotem dyskusji. W przypadku chęci dyskusji w tej materii proszę o założenie innego tematu.

    Wracając do tematu
    Co do adaptera: odezwałem się do producentów, na razie jeden odpowiedział, że nie poda tych parametrów.

    Jeżeli do przyszłego tygodnia nie znajdę odpowiedzi, postaram się rozwiązać temat we własnym zakresie. Parametry mocowanie FD i EF są dostępne w internecie, mam nadzieje, że to wystarczy do domowego wyliczenia parametrów tych soczewek. Patrząc po adapterach róznych producentów wnioskuje, że zastosowano jedno typowe rozwiązanie, więc mając te same dane wejściowe musimy dojść do tych samych soczewek.






    Panowie, apeluje o zakończenie teoretyzowania i przejście do meritum sprawy.
    [x] WUM Lekarski
    [x] Canon 40D
    [x] E46 Coupe

  7. #7
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Panowie, apeluje o zakończenie teoretyzowania i przejście do meritum sprawy.
    Ale meritum jest właśnie takie jak ci napisali. Ciężko będzie znaleźć kogoś kto Ci powie jakie to są soczewki bo mało komu jest to potrzebne.
    Najprościej kupić taki adapter niż coś rzeźbić.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Co do adaptera: odezwałem się do producentów, na razie jeden odpowiedział, że nie poda tych parametrów.
    To zamów u niego samą soczewkę, ale nie będę zaskoczony jeśli koszt samej soczewki z wysyłką przekroczy koszt zakupu nowego adaptera
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 288

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta


    Panowie, apeluje o zakończenie teoretyzowania i przejście do meritum sprawy.
    To jest meritum:

    https://pl.aliexpress.com/item/10050...d=ngB1V0WRAIGh

    114,06 PLN z darmową dostawą.

    Chciałbym zobaczyć jelenia, który dorobi w PL takie soczewki za stówę

    P.S.
    Jak głośno wymawiam słowo "fotodiox", to słyszę, że się klapa w śmietniku sama podnosi
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  10. #10
    Awatar Oskariusz
    Dołączył
    Sep 2022
    Miasto
    Poznań
    Posty
    7

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Żyje nadzieją, że w tych adapterach są montowane soczewki typowe, które można dokupić we własnym zakresie (coś jak elemety elektroniczne lub części w branży automotive). Jak czegoś więcej się dowiem dam znać.
    [x] WUM Lekarski
    [x] Canon 40D
    [x] E46 Coupe

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •