Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Soczewki w adapterze EF -FD

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Żyje nadzieją, że w tych adapterach są montowane soczewki typowe, które można dokupić we własnym zakresie (coś jak elemety elektroniczne lub części w branży automotive). Jak czegoś więcej się dowiem dam znać.


    Jak żyję (a "trochę" żyję) nie słyszałem o "typowych" soczewkach. To nie śrubki czy łożyska. Jakieś 20 lat temu dorabiałem u optyka małą soczewkę korekcyjną do muszli ocznej i już kosztowało to całkiem słono.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  2. #12
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    225

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Żyje nadzieją, że w tych adapterach są montowane soczewki typowe, które można dokupić we własnym zakresie (coś jak elemety elektroniczne lub części w branży automotive). Jak czegoś więcej się dowiem dam znać.
    O ile jedna soczewkę można "jakoś" dobrać kierujac się jej dioptrażem, szkolną fizyką/obliczeniami *), i praktyką - to zastąpić ZESPÓŁ soczewek tzreba by wejść w gacie tego, co to projektował. jedna silniejsza, druga słabsza, ale pracująca "na minus", z innego szkła, gdzie intencją jest minimalizacja wad, symetryczna, jednostronnie płaska czy wklęsło-wypukła... elementów w tym ukladzie równać są dziesiatki


    *) ze 20 lat temu doliczałem się "ile +X makro-soczewki potzrebuję, aby uzyskać odległość Y" - ale to znacznie prostszy temat.
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  3. #13
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Tak orientacyjnie, przy czysto teoretycznym założeniu grubości adaptera jako 5 mm, wychodzi, że z soczewką -2,5 dpt można by używać obiektywów od 50 mm w górę.
    Ostatnio edytowane przez FlatEric ; 09-11-2022 o 15:53
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Canon nie załatwił tematu jednym adapterem, był do tele i do innych. Zakładam, że chłopaki mieli podstawy ogarnięte...
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  5. #15
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    To w sumie logiczne, bo im dłuższa ogniskowa, tym słabsza soczewka w adapterze jest potrzebna - np. dla 80 mm wychodzi już w okolicy -1 dpt, a dla 135 mm tylko około -0,4 dpt, z kolei dla 35 mm musiałaby mieć prawie -5 dpt. Oczywiście, jeżeli soczewka będzie nieco za mocna, to dramatu nie ma, obiektyw będzie ostrzył na nieskończoność przed końcem skali, ale będzie też miał większą minimalną odległość ogniskowania.
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  6. #16

    Domyślnie Odp: Soczewki w adapterze EF -FD

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Cześć,

    Mam taki problem - stłukłem szkiełka zawarte w adapterze canon. Ma ktoś parametry tych soczewek? Da się je dostać np. na azjatyckim serwisie?

    Pozdrawiam.
    Może trochę nie na temat ale jakbyś miał aparat z mocowaniem RF to mógłbyś użyć adaptera BEZ SOCZEWEK. I problem pogorszenia właściwości optycznych przez adapter by zniknął.

    Sam mam adapter EF-FD z soczewką ale to były pieniądze wyrzucone w błoto. I nikomu nie polecam takiego adaptera z soczewkami.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •