Poniższy tekst opublikowałem kilka tygodni temu na forum CR, więc jeżeli ktoś z tego forum się tam kręci, to mógł się tam z nim wcześniej zapoznać.

Zanim zabierzecie się za wypakowanie aparatu z pudełka, pamiętajcie o zaktualizowaniu EOS Utility do najnowszej wersji (na ten czas jest to wersja 3.16.1.3). Informacja o aktualizacji powinna pojawić się automatycznie po uruchomieniu EOS Utility. Dlaczego? Ponieważ przy zainstalowanej starej wersji EOS Utility podczas próby synchronizacji aparatu z komputerem (połączenie sieciowe WiFi na zasadzie aparat -> ruter -> komputer), aparat zawiesza się do tego stopnia, że wymagane jest wyciągnięcie akumulatora celem zresetowania aparatu żeby ponownie działał.

Zawiesił mi się też raz po oddaleniu oka od EVF i próbie spojrzenia na ekran LCD, ale na szczęście odwiesił się samodzielnie. Na razie zdarzyło się to tylko raz, i mam nadzieję że więcej się nie powtórzy.

Po wypakowaniu aparatu z pudełka i uruchomieniu go, zmieniłem kilka opcji pod kątem wykonywania przykładowych zdjęć.

Jakość obrazu: RAW
Autom. optymalizator jasności: OFF
Styl obrazów: Neutralny
Korekcja aberracji obiektywu: Wszystko na OFF
Redukow. zakłóceń - High ISO: OFF
Tryb migawki: Elektroniczna
Działanie AF: AI FOCUS
Obszar AF: 1-punktowy AF
Obiekt do wykrycia: Autom.

Aparat standardowo dostarczany jest z wybranym na pokrętle wyboru trybu fotografowania trybem P, i w takim trybie wykonywałem przykładowe zdjęcia.

Do aparatu podpiąłem obiektyw Canon RF 85mm F2 Macro IS STM.

Pobierz pliki RAW:

https://1drv.ms/u/s!Asmd3i9rvqAbmDq6...XxtPF?e=jTJKiS

Z racji posiadania jeszcze na stanie modelu aparatu EOS R, interesowało mnie bardzo jak obydwa modele aparatów wypadną w porównaniu rozdzielczości matryc, zwłaszcza po przeczytaniu tych poniższych słów opublikowanych w tej https://www.popphoto.com/gear-review...-early-review/ recenzji:

Canon also says the R6 Mark II has a resolution performance that is superior to the EOS 5D Mark IV, which provides 30.4 megapixels.
Aż tak dobrze to chyba nie jest, ale na szczęście nie jest gorzej niż w EOS R czego najbardziej się obawiałem (w końcu tutaj ucieka 6 megapikseli z matrycy).

Te porównawcze pliki RAW które możecie sobie pobrać spod poniższego linka należy otwierać tylko i wyłącznie pod DPP, bo w innych aplikacjach może pojawić się błąd kolorów - taką aplikacją jest np. PhotoScape X.

Ustawienia aparatu są te same co pod kątem wykonywania przykładowych zdjęć, poza opcją Obiekt do wykrycia którą musiałem ustawić na OFF.

Celem wykonania tego skromnego testu przełączyłem się na tryb fotografowania Av. Po przełączeniu się na tryb fotografowania Av, ujawniła się fabrycznie ustawiona wartość przysłony która wynosi f/5.6.

Pobierz pliki RAW:

https://1drv.ms/u/s!Asmd3i9rvqAbmEYk...6A0Ha?e=BZZT3n

Nie wiem co odpowiada za to niewielkie przesunięcie obrazu w kadrze, obydwa aparaty były perfekcyjnie wypoziomowane wg wskazań poziomic widocznych na ich ekranach LCD. Zdjęcia były wykonywane ze statywu z 2 sekundowym samowyzwalaczem, przy sztucznym oświetleniu o deklarowanej temperaturze koloru 2700K, dlatego wypadałoby samodzielnie nanieść korektę balansu bieli z AWB na 2700K.

Ten model aparatu jest pierwszym pełnoklatkowym aparatem marki Canon, w którym pojawia się opcja cyfrowego telekonwertera. Dostępne powiększenia to 2.0x oraz 4.0x. Cyfrowy telekonwerter nie działa przy zapisie zdjęć do plików RAW.

Ten model aparatu podobnie jak modele R3, R7 i R10 posiada certyfikat MFi wydany przez Apple.

Na ekran LCD mam nałożoną szybkę marki JJC model JJC GSP-EOSR6. Nie kosztuje majątku, a co bardzo ważne dla niektórych ludzi nie blokuje zamykania ekranu LCD. Nie jest idealnie spasowana z ekranem LCD (jest krótsza o jakiś 1 mm), i to w sumie jest jej jedyna wada.

https://rfshooters.com/blog/cameras/.../memory-cards/

https://alikgriffin.com/best-memory-...-the-canon-r6/ (posortowane po In-Camera Write)

Po lekturze tych dwóch testów kupiłem sobie zestaw dwóch kart pamięci Kingston Canvas React Plus UHS-II o pojemności 64 GB każda wraz z czytnikiem kart pamięci SD MobileLite Plus. Z tymi kartami włożonymi w obydwa gniazda aparat włącza się błyskawicznie, i zapisuje dane błyskawicznie.

To byłoby wszystko ode mnie na ten czas. Proszę mnie nie prosić o więcej testów, ponieważ zacząłem już ustawiać aparat pod siebie, i nie będę specjalnie zmieniał ustawień z powrotem na fabryczne. Byłbym w stanie bawić się dalej w testowanie, gdyby Canon nie wyciął w tym modelu aparatu możliwości zapisania mojej własnej konfiguracji na kartę pamięci.

To co poniżej napiszę nie znalazło się już na forum CR.

Pogoda jaka jest każdy widzi, i szczerze mówiąc nie ma czego fotografować na mieście.

https://www.flickr.com/photos/mkamel...77720304191448

Na widocznej na zdjęciach kaczce mandarynce przetestowałem działanie cyfrowego telekonwertera, o którym można sobie poczytać w instrukcji obsługi aparatu tutaj https://cam.start.canon/pl/C012/manu...ng-1_0060.html, a poza instrukcją obsługi tutaj https://snapshot.canon-asia.com/sg/a...ooters#anchor7

Aparat zaliczył już śnieg z deszczem, oraz mróz na poziomie -6°C. Co do śniegu z deszczem, to oczywiście padał również na EVF, ale nic złego się nie stało - nie zaparował od środka jak to miało miejsce w przypadku pierwszych egzemplarzy EOS R zamawianych w przedsprzedaży. Co do mrozu, to nie zauważyłem spowolnienia pracy aparatu znanego mi z wcześniej używanych lustrzanek cyfrowych. Ubytek energii z akumulatora po używaniu aparatu na mrozie przez około dwie godziny mieści się w zakresie 8-10%.

Czy warto kupić sobie ten model aparatu marki Canon? Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Ja przesiadłem się na niego z R-ki (EOS R), i jak na razie nie żałuję swojej decyzji.