Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Dziwna płytka statywowa

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    227

    Domyślnie Dziwna płytka statywowa

    Płytka statywowa typu "Arca Swiss", ale nieco dziwna. W nocy, po zmroku wyłącznie jestem okularnikiem , tłukę łbem o ścianę "co jest grane".
    W świetle sie okazuje, ze nie jest prawdziwym kwadratem.

    Mierzę suwmiarką wszystkie "arki" jakie mam, i trapezoid ma (pomijam 0,5mm tolerancji, standard Arca tego nie wymaga w odróżnieniu od Manfrooto) to mają 34mm w przewężeniu, 38.5-39 w piórze

    A ta moja kontrowersyjna ma w jednym wymiarze tak samo, w drugim 38/43.
    Producenta nie ustalę. Nie widzę żadnego zrozumiałego dla mnie sygnowania, jest dostosowana do wiązania linki w narożnikach, więc mogła mi przyjść z Peak Design albo 3 Legged Things - choc nie tylko. Używam incydentalnie od dłuższego czasu, tylko pewnie trafiałem w "koszerny" wymiar i nie uświadomiłem sobie tego.

    Do czego jest ten drugi wymiar ? Wqrwia mnie bardzo.

    A propos Arki Swiss ... jaki jest koszerny sposób ustawiania statywu, trapezowe krawędzie wzdłuż (m.in. sanki makro), czy w poprzek ?
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 28-10-2022 o 11:22
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 316

    Domyślnie Odp: Dziwna płytka statywowa

    Cytat Zamieszczone przez cosinus Zobacz posta

    A propos Arki Swiss ... jaki jest koszerny sposób ustawiania statywu, trapezowe krawędzie wzdłuż (m.in. sanki makro), czy w poprzek ?
    wydaje się że to zależy od zastosowania lub fantazji - jak płytkę mam przykręconą do tele to ustawiam wzdłuż (czyli jak do sanek), do korpusu ustawiam w poprzek śruba z tyłu ale pewnie wzdłuż byłoby równie wygodnie i sawsze tak samo

    co do wymarów małe płytki (40mm) często nie są kwadratowe, ta twoja płytka ma mocowanie z każdej strony (bo nie do końca rozumiem)? już to jest dziwne.

  3. #3
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Dziwna płytka statywowa

    Cytat Zamieszczone przez cosinus Zobacz posta
    A propos Arki Swiss ... jaki jest koszerny sposób ustawiania statywu, trapezowe krawędzie wzdłuż (m.in. sanki makro), czy w poprzek ?
    na body mam L-bracket, wiec tu sposob mocowania jest tylko jeden. w poprzek

    na tele 70-300L mam bejme statywowa i plytke dopasowana dlugoscia (70mm bodajze). tez sposob mocowania jest tylko jeden. wzdluz


    odpowiadajac na zadane pytanie: obydwa
    www albo tez flickr

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: Dziwna płytka statywowa

    Cytat Zamieszczone przez cosinus Zobacz posta
    Płytka statywowa typu "Arca Swiss", ale nieco dziwna. W nocy, po zmroku wyłącznie jestem okularnikiem , tłukę łbem o ścianę "co jest grane".
    W świetle sie okazuje, ze nie jest prawdziwym kwadratem.

    Mierzę suwmiarką wszystkie "arki" jakie mam... to mają 34mm w przewężeniu, 38.5-39 w piórze

    A ta moja kontrowersyjna ma w jednym wymiarze tak samo, w drugim 38/43.
    Auto-odpowiedź

    To chyba (tym drugim wymiarem) miało pasowac do Manfrotto PL200, wyciągnąłem mniej używany statyw, z ORYGINALNA głowicą MF.
    Czyli większy wymiar tego "nie-kwadratu" wchodzi, wypełniając z 60% szerokosci, do uchwytu PL200.
    Czy czuć w tym bezpieczeństwo? Zdecydowanie nie.

    Mam gdzieś monopod z głowicą MF, żal mi go było nie używać, to juz wiem, ze mam coś kompatybilnego. Ale monopod, to aparat ciagle w ręce, zaufania wystarczy - ale tylko na tyle, nie wiecej.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez mirror Zobacz posta
    co do wymarów małe płytki (40mm) często nie są kwadratowe, ta twoja płytka ma mocowanie z każdej strony (bo nie do końca rozumiem)? już to jest dziwne.
    tak, ja wiem o jakich płytkach mówisz, nie kwadratowe, NIE POSIADAJĄCE drugiej pary podcięć - nie wprowadzające błąd w nocy. Sam mam takie - ta jedna jest nie-kwadratowa z podcięciami w obu wymiarach

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    na body mam L-bracket, wiec tu sposob mocowania jest tylko jeden. w poprzek

    na tele 70-300L mam bejme statywowa i plytke dopasowana dlugoscia (70mm bodajze). tez sposob mocowania jest tylko jeden. wzdluz


    odpowiadajac na zadane pytanie: obydwa
    To ja mam L-Bracket 3 Legged Things w wystającą "wyspą" Arca, kwadratową - nawiasem mówiąc wyklucza jakieś postawienie na stole / kamieniu, podparcie długopisem/latarką pod obiektywem ... w celu zrobienia zdjęcia.
    Nawet chciałem ten z ciągłą szyną, istnieje taki, ale na moment zakupów nie było. Ten brakcet jest niby dostosowany do takiego wieszaka, co sie montuje na szelce plecaka (lewej szelce dla praworęcznych).
    No właśnie nie wiem skąd - wracamy do wątku - "prawie kwadratowa" płytka pochodzi, bo podważa komfortową prace z w/w wieszakiem na szelce
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: Dziwna płytka statywowa

    przy jakiejś okazji wymiany płytek zanazłem kluczyk, zdjąłem, obejrzałem ja sobie wyraźnie.
    Marka SmallRig

    Jakoś nie miałem świadomości, ze kiedykolwiek kupowałem. Moze komisowe/ second hand z czymś przyszło ...
    Tak wiec są płytki z zamierzoną podwójną kompatybilnoscią Arca / Manfrotto PL200 ... czy mnie to satysfakcjonuje .... dobrze że już wiem, jak wiem, można z plusów skorzystać a uważać na minusy
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 047

    Domyślnie Dziwna płytka statywowa

    Podepnę się, jako że problem jest chyba bardziej ogólny.

    Moje doświadczenia ze statywami nie są zbyt długie i intensywne (taki ze mnie pros), ale dziwię się, że te wszystkie mocowania nie są jeszcze wystandaryzowane. O co chodzi? ano o to:
    1. pacjent R6



    2. pacjent mocowanie statywowe Sigmy 150-600 C



    Problem pierwszy załatwia się L-bracketem (zamówiony, a jak się sprawdzi w praktyce to się okaże)
    Problem drugi nierozwiązywalny bez pomocy majfriendów z dalekiego wschodu, których wyroby są wątpliwej jakości. Co ciekawe, droższe tele Sigmy są od razu wyposażone w mocowanie arca swiss, jakby wyfrezowanie dwóch rowków i wrzucenie dwóch bolców przeciwślizgowych było wybitnie trudnym zadaniem na szkło za 4500zł.

    Zastanawiam się co zrobić, i mam nawet pomysł pójścia do jakiegoś tokarza żeby wyrobił drugą dziurę w mocowaniu, do której nakręcę drugą nakrętkę mocującą płytkę, żeby to się nie obracało
    Ostatnio edytowane przez cauchy ; 26-01-2023 o 14:57
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 343

    Domyślnie Odp: Dziwna płytka statywowa

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Podepnę się, jako że problem jest chyba bardziej ogólny.

    Moje doświadczenia ze statywami nie są zbyt długie i intensywne (taki ze mnie pros), ale dziwię się, że te wszystkie mocowania nie są jeszcze wystandaryzowane. O co chodzi? ano o to:
    1. pacjent R6
    https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...ba9e738b93.jpg


    2. pacjent mocowanie statywowe Sigmy 150-600 C
    https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...bdac0b14dd.jpg


    Problem pierwszy załatwia się L-bracketem (zamówiony, a jak się sprawdzi w praktyce to się okaże)
    Problem drugi nierozwiązywalny bez pomocy majfriendów z dalekiego wschodu, których wyroby są wątpliwej jakości. Co ciekawe, droższe tele Sigmy są od razu wyposażone w mocowanie arca swiss, jakby wyfrezowanie dwóch rowków i wrzucenie dwóch bolców przeciwślizgowych było wybitnie trudnym zadaniem na szkło za 4500zł.

    Zastanawiam się co zrobić, i mam nawet pomysł pójścia do jakiegoś tokarza żeby wyrobił drugą dziurę w mocowaniu, do której nakręcę drugą nakrętkę mocującą płytkę, żeby to się nie obracało
    Do tokarza, powiadasz? To może lepiej do sklepu po flaszkę dla mnie

    Punktak, wiertło 4,2 mm (ostatecznie 4,0 mm), gwintowniki M5 i pokrętło do nich pewnie wyjdą taniej, niż usługa. Śruba M5 z podkładką(większy kaliber nie przejdzie przez szczelinę) zakontruje Ci płytkę wystarczająco. Zakładam, że masz wiertarkę
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  8. #8
    Uzależniony Awatar WinSho
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Lublin
    Posty
    768

    Domyślnie Odp: Dziwna płytka statywowa

    @cauchy ja mam dobry pomysł, wyślij aparat do Lublina my go tutaj naprawimy i na pewno odeślemy, zaufaj mi

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 047

    Domyślnie Odp: Dziwna płytka statywowa

    Taaa a potem bede ogladal zewszad foty drobiu i kotów sygnowane moim aparatem neva!!
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  10. #10
    Uzależniony Awatar WinSho
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Lublin
    Posty
    768

    Domyślnie Odp: Dziwna płytka statywowa

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Taaa a potem bede ogladal zewszad foty drobiu i kotów sygnowane moim aparatem neva!!
    Haha, myślę że kolega @atsf szybko znajdzie wady Twojego aparatu i odeślemy po jakimś miesiącu

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •