Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

  1. #1

    Domyślnie Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Drodzy,

    przychodzę do Was z tematem, który nurtuje mnie od kilku tygodni, ale zacznę od początku. Z fotografią rozstałem się około 5-6 lat temu, posiadałem 60d + 50mm 1.8, 17-40L, 100mmL, Sigmę 10-20 3.5. Bawiłem się głównie w makro i portrety, a i nawet trochę krajobrazu. Od tamtego czasu w ogóle nie podchodziłem do fotografii i sprzętu (tego co miałem to się pozbyłem). Pojęcie o fotografii mam, wiem z czym to się je.

    Teraz, po tych kilku latach chciałbym wrócić. Oglądałem dużo, czytałem jeszcze więcej i wiem, że chciałbym wejść w pełną klatkę. Wybór padł na bezlusterkowiec. Doczytałem, że lustrzanki nie mają dalekiej przyszłości.

    Chciałbym się Was, praktyków fotografii zapytać, czy dla średniozaawansowanego amatora znaczna różnica będzie między Canonem R a Canonem RP? Od technicznej strony wiem, czym się różnią, ale czy w praktyce mógłbym odczuć brak funkcji dostępnych w R, gdybym wybrał RP (chociażby brak górnego ekranu na korpusie)? Wiem, że jeżeli nie jestem pewien to może taki aparat nie jest mi potrzebny, albo w ogóle nie jestem na etapie, gdzie aparat jest potrzebny, ale jednak proszę o porady. Chciałbym się skupić głównie na portretach i fotografii dziecięcej.

    Z góry dziękuję za wszystkie rady, na wszelkie pytania chętnie odpowiem.

    Pozdrawiam,
    Patryk.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Najnowsze trendy wskazują, że fotografia nie ma przyszłości. Jedyny rozsadny wybór to smartfon.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Cytat Zamieszczone przez tomfoot Zobacz posta
    Najnowsze trendy wskazują, że fotografia nie ma przyszłości. Jedyny rozsadny wybór to smartfon.
    Wolę wydać pieniądze na aparat, niż na telefon. Telefon mam, całkiem dobry, ale to nie to samo, mimo wszystko. Dzięki za odpowiedź!

  4. #4
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 658

    Domyślnie Odp: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Mam R, nigdy nie miałem Rp. Górny wyświetlacz mógłby dla mnie nie istnieć.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Mam R, nigdy nie miałem Rp. Górny wyświetlacz mógłby dla mnie nie istnieć.
    a dlaczego zdecydowałeś się jednak na R?

  6. #6
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 658

    Domyślnie Odp: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Ponieważ było mnie stać (choć i tak kupiłem na raty 0%) i wydawał mi się bardziej odpowiedni do moich potrzeb oraz specyfikacja wydawała się lekko lepsza
    https://www.optyczne.pl/porownaj.php...2207&add1=2235
    wcześniej miałem 6d2.

  7. #7
    Coś już napisał Awatar Maro66
    Dołączył
    Aug 2016
    Miasto
    RZESZÓW
    Posty
    58

    Domyślnie Odp: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Stałem jakieś dwa miesiące temu przed podobnym dylematem. Znaczy R czy RP. Szybkostrzelności nie potrzebuję, moze jestem dziwny, ale jakoś tak obrazek z RP bardziej mi się spodobał i wziąłem RP. Bałem się mniej detalicznego wizjera i braku niektórych funkcji na guzikach. Zupełnie niesłusznie. Idzie to ogarnąć bezproblemowo. Jedyne czego żałuję, to zasłony matrycy. Dodam, ze u mnie było to bardziej próba, czy zmiana systemu będzie mi pasowała i nie chciałem się pchać w większe koszty. Jestem zadowolony. Jakbym miał komuś zazdrościć, to posiadaczowi R5.

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    383

    Domyślnie Odp: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Do wskazanych zastosowań czyli portretów i fotografii dziecięcej (pewnie tez ustawianej stylizowanej raczej statycznej) właściwie każdy aparat z pełną klatką da radę wyprodukować dobre zdjęcia, bardziej bym się zatroszcz o to by w budżecie znalazły się właściwe do portretu jasne obiektywy.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Cytat Zamieszczone przez Maro66 Zobacz posta
    Stałem jakieś dwa miesiące temu przed podobnym dylematem. Znaczy R czy RP. Szybkostrzelności nie potrzebuję, moze jestem dziwny, ale jakoś tak obrazek z RP bardziej mi się spodobał i wziąłem RP. Bałem się mniej detalicznego wizjera i braku niektórych funkcji na guzikach. Zupełnie niesłusznie. Idzie to ogarnąć bezproblemowo. Jedyne czego żałuję, to zasłony matrycy. Dodam, ze u mnie było to bardziej próba, czy zmiana systemu będzie mi pasowała i nie chciałem się pchać w większe koszty. Jestem zadowolony. Jakbym miał komuś zazdrościć, to posiadaczowi R5.
    Na R5 jeszcze mnie nie stać.. Ja mam wrażenie, że będę żałował wyboru RP, skoro mogę wziąć R.. Ale sam nie wiem, nadal czytam i czytam.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez robcio Zobacz posta
    Do wskazanych zastosowań czyli portretów i fotografii dziecięcej (pewnie tez ustawianej stylizowanej raczej statycznej) właściwie każdy aparat z pełną klatką da radę wyprodukować dobre zdjęcia, bardziej bym się zatroszcz o to by w budżecie znalazły się właściwe do portretu jasne obiektywy.
    myślę o EF 50mm 1.2, chociaż znajomy doradza mi Sigmę art 50 mm 1.4.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 309

    Domyślnie Odp: Pełna klatka dla średniozaawansowanego amatora

    Do portretu na FF radziłbym coś z zakresu 85 do 135 mm. Ale to trochę kwestia upodobań.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •